Okunma

Siber Güvenlik Yaz Kampı Başlıyor


28 Temmuz 2015 Salı 09:00
Siber Güvenlik Yaz Kampı Başlıyor

Cisco firmasının 2014 yılı güvenlik raporuna göre önümüzdeki 5 yıl için dünya genelinde 1 milyon siber güvenlik uzmanına ihtiyaç var. Türkiye için siber güvenlik uzmanı ihtiyacı 20.000 civarında. Siber güvenlik konusunda Türkiye’deki en önemli problem yetişmiş insan kaynağı eksikliği olarak görülüyor.

Diğer sektörlerden farklı olarak Siber Güvenlikle ilgili eleman yetişme potansiyeli %1’dir. Bu da ulusal siber güvenlik vizyonunun tamamlanmasının önünde en büyük engel olarak gözükmekte.

Üniversitelerin Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programlarına kayıtlı öğrencilerinin katılımına açık olan Siber Güvenlik Yaz Kampı‘nda öğrencilere bilişim sistemleri güvenliği konusunda teknik eğitimler verilerek ülkemizin ihtiyaç duyduğu siber güvenlik uzmanı eksikliğinin giderilmesine destek olunması ve kapasite geliştirilmesinin sağlanması amaçlanmakta. Bu amaçla yaz kampı etkinlikleri 2011 yılından itibaren düzenli olarak gerçekleştirilmekte.

Bilgi Güvenliği Derneği tarafından, Bilgi Güvenliği AKADEMİSİ ve Gazi Üniversitesi işbirliğiyle üniversite öğrencilerine yönelik Siber Güvenlik Yaz Kampı‘nın dördüncüsü bu yıl 24-29 Ağustos 2015  tarihleri arasında düzenlenecek.

Eğitimlerin yanı sıra, kamp katılımcıları bilgi güvenliği alanında deneyim sahibi akademisyenler, kamu kurumu ve özel sektör yöneticileri ile bir araya gelecek ve siber dünyadaki tehditler, alınması gereken önlemler ve bu alandaki kariyer fırsatları konusunda bilgi sahibi olacaklar. Kamp esnasında eğitim amaçlı düzenlenecek CTF yarışmalarıyla öğrencilerin takım çalışması yeteneklerinin güçlendirilmesi ve kamp sırasında edindikleri bilgilerin pekiştirilmesi sağlanacak.

Katılımcıların konaklama, yeme-içme ve eğitim giderleri düzenleyiciler tarafından karşılanacaktır. Kamp yerine ulaşım masrafları katılımcılar tarafından karşılanacaktır.

15-07/28/kamp-siber.jpg

Başvuru, içerik ve diğer sorular için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Siber Güvenlik Kampı İçeriği

Siber Güvenliğe Giriş

Siber Savunma Yöntemleri

Temel Güvenlik Denetimi Eğitimi

Keşif ve Tarama Araçları

Zaafiyet Tarama ve Bulma Sistemleri

Exploit Çeşitleri ve Metasploit Kullanımı

Web Uygulama Güvenliği

Son Kullanıcıya Yönelik Saldırı Çeşitleri ve Yöntemleri

Zararlı Yazılımlar ve Analiz Yöntemleri – APT

DOS/DDOS Saldırıları ve Korunma Yöntemleri

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

Siber Dünyada İstihbarat Çalışmaları

Dijital Adli Analiz

Mobil Güvenlik

Sosyal Medya Güvenliği

Kamp Programı (Taslak):

Tarih: 24-30 Ağustos

24 Ağustos Açılış

29 Ağustos Sertifika Programı ve Ödül Töreni

:: Siber güvenlik kampı etkinliğine katılacak mısınız? 
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Siber Güvenlik Yaz Kampı Başlıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  haftaya universiteye kaydimi yapacagim acaba katilim hakki tanirlar mi?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yazıda belirtilmemiş ama başvuranları önce bir sınavdan geçiriyorlar. sınavda başarılı olanları etkinliğe davet ediyorlarmış.

 3. ykp25 dedi ki:

  Basvurduk bakalim.

 4. SebastiyanTR dedi ki:

  Bir Cok Tim’e katildim. Bir Siyah sapkali olarak bu kampi dogru bulmuyorum. Lise cagindan ogrencilerde katilsaymis daha guzel bir kamp olacagini *****

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tarz organizasyonların sadece Üniversite öğrencilerine yapılıp, bilişim sektöründe çalışanlara yapılmaması garip geliyor doğrusu

 6. capuldinyo dedi ki:

  Sadece universite ogrencilerine yonelik olmasaydi dusunebilirdim.

" Siber Güvenlik Yaz Kampı Başlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Siber Güvenlik Yaz Kampı Başlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siber Güvenlik Yaz Kampı Başlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "