Siber Savaşlar Başladı: Stuxnet Solucanı


28 Eylül 2010 Salı 11:44
Siber Savaşlar Başladı: Stuxnet Solucanı

Solucanın nihai amacı, endüstriyel, altyapısal veya tesis-tabanlı süreçlerde endüstriyel kontrol sistemleri olarak kullanılan Simatic WinCC SCADA’ya erişmek. Benzer sistemler dünya genelinde petrol boru hatlarında, enerji santrallerinde, geniş iletişim sistemlerinde, havaalanlarında, gemilerde ve hatta askeri üslerde kullanılıyor.

Kaspersky Lab uzmanlarına göre, Stuxnet, dünyada yeni bir silahlanma yarışına sebep olacak bir siber silahın canlı ve korkutucu ilk örneği.

Bu kötü niyetli program para çalmak, spam göndermek veya şahsi bilgileri toplamak amacıyla değil, işletmeleri sabote etmek ve endüstriyel sistemleri yok etmek üzere tasarlandı.

90’lar siber magandaların, 2000’ler siber suçluların dönemiydi. Günümüzde siber-savaş ve siber-terörden bahsetmek gerekiyor.

Kaspersky Lab uzmanları, bu tarz bir saldırının yalnızca bir ulusun desteği ve arka çıkmasıyla gerçekleştirilebileceğine inanıyor.

 

SCADA teknolojisi hakkında geniş bilgiler, çok katmanlı saldırıların kapsamlılığı, birden fazla sıfır gün açığı kullanılmış olması ve kanuni sertifikaların kullanımı; Stuxnet’in ciddi kaynaklara ve finansal desteğe sahip oldukça profesyonel bir ekip tarafından yaratıldığını gösteriyor.

Saldırının hedefi ve başladığı bölge (ilk Iran’da) bunun olağan bir siber suçlu grubu olmadığının bir göstergesi. Dahası, solucan kodunu inceleyen Kaspersky Lab güvenlik uzmanları Stuxnet’in ilk hedefinin virüslü sistemleri üzerinde casusluk yapmak değil, bir sabotaj gerçekleştirmek olduğu konusunda ısrarlı.

Yukarıda listelenen tüm özellikler, Stuxnet’in geliştirilmesinin arkasında güçlü istihbarat bilgilerine sahip bir ulus olduğuna işaret ediyor.

:: Böyle bir saldırıya karşı nasıl önlem alınmalı?

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Siber Savaşlar Başladı: Stuxnet Solucanı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Siber Savaşlar Başladı: Stuxnet Solucanı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siber Savaşlar Başladı: Stuxnet Solucanı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  2. 2 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  3. 3 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  4. 4 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  5. 5 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
  6. 6 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  7. 7 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  8. 8 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  9. 9 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  10. 10 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?