Okunma

Siber Suçların Başkenti!


08 Şubat 2011 Salı 17:00
Siber Suçların Başkenti!

Romanya’da, Transilvanya eşiklerinde bulunan Râmnicu Vâlcea adlı kasabaya hoşgeldiniz. Burada evler eski, dört yanda bungalovlar, sokaklarda asfalt namına bir şey bulmak ise imkansız.

Lakin toprak yollarda Mercedes ve BMW’ler kol geziyor. Kasaba sakinlerinin üstlerinde de birbirinden değerli altın zincirler bulunuyor. Söylediklerimiz garip ama gerçek. Peki bu değirmenin suyu nereden geliyor?


Râmnicu Vâlcea

Hackerville (Korsan Şehri)

Buraya, polisler tarafından verilmiş bir isim var: Hackerville (Korsan Şehri). Kasabada 120.000 fazla takma isimli kullanıcı var ama Râmnicu Vâlcea’da 10.000’den fazla kişi yaşamıyor.

Her şey 2002’de basit sahtekarlıklarla başlamış. Sonra, güvenilir üçüncü kişi siteleri hack’lenmiş ve buralardan çok ucuza otomobil satışına başlanmış. Otomobillerin neden bu kadar ucuz olduğu sorulduğunda, birbirinden yaratıcı senaryolar kullanılmış. 

FBI’ın Takibi

Usta hacker’lar, büyük sitelerden kullanıcıların kredi kartı numaraları ele geçiriyor ve kasaba ihya olmaya başlıyor. İşler o kadar profesyonelleşiyor ki, inandırıcı olmak isteyen hacker’lar, İngilizce bilen tercümanları işe alıyor.

eBay tarzı açık artırma sayfalarının da dahil olduğu, binlerce site geliştiriliyor. Şimdi, FBI ve yerel polisin gözü bu kasabanın üstünde. Geleceğin ne getireceği bilinmiyor.

:: Gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

 
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Siber Suçların Başkenti!”

 1. Ekrem çukurca dedi ki:

  BUradaki suçlularýn tespit edilmeyip müdahale edilmemesi çok ilginç.

 2. axilik dedi ki:

  Bombalayacan direk

 3. Silence dedi ki:

  vay be …

 4. crazy_toxic dedi ki:

  1 saate ordayým …hoþgeldiniz geleceðin aydýn insaný …

 5. lord87 dedi ki:

  adamlar rekabet için birbirlerini kacklese süper olur

 6. ali5800 dedi ki:

  fena mekan =)

 7. rtsbora dedi ki:

  burda evler kaçtan satýlýyor acaba

 8. surmelim37 dedi ki:

  Böyle bir þehirde yaþamak isterdim en azýndan orada yaþayan insanlarýn ne olduklarýný bilirsin bizim yaþadýðýmýz þehirde kimin ne olduðunu bilmemekten daha iyidir bence.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bilişim suçunu kategorilere ayırmak gerek bunlar bildiğimiz hırsız bunlara bilişim suçlusu muamelesi yapılmamalı bence .

 10. LadyArch3r dedi ki:

  düþünsene bir þehir var herkez hacker sen deðilsin

 11. virtual worms dedi ki:

  açýkçasý böyle bir þehirde yaþamak isterdim.

" Siber Suçların Başkenti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Siber Suçların Başkenti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siber Suçların Başkenti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "