Okunma

Siber Suçta Kayıplar Arttı


11 Kasım 2013 Pazartesi 08:00
Siber Suçta Kayıplar Arttı

Norton 2013 Raporu’na göre, bu sene siber suça maruz kalan yetişkinlerin sayısı düşerken, her bir siber suç mağdurunun kişi başı mali kaybı yüzde 50 oranında arttı. Türkiye’de ise siber suç mağdurlarının kişi başı mali kaybı geçen sene 54 dolarken, 2013 yılında bu rakam neredeyse 6 kat artarak 309 dolara ulaştı.

Rapor ayrıca akıllı telefon kullanıcılarının, cihazlarıyla birlikte uyuyacak kadar onlara düşkün olduklarını, fakat konu cihazlarında saklı olan bilgilere gelince bir o kadar dikkatsiz davrandıklarını ortaya koyuyor. Akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının %48’i şifre kullanmak, güvenlik yazılımına sahip olmak veya dosyalarını yedeklemek gibi en basit önlemleri bile almıyor. Bu dikkatsizlik hem onları hem de dijital kimliklerini riske atıyor.

İmajın büyük halini indirmek için üzerine tıklayın.  

Türkiye verilerinde öne çıkan bulgular

 • Son 12 ayda siber saldırı mağduru olanların sayısı Türkiye’de 7 milyonu bulurken, en az 1 kez siber saldırı mağduru olmuş Y kuşağı üyelerinin oranı ise yüzde 66 dolaylarında.
 • Son 12 aydaki siber saldırıların toplam maliyeti Türkiye’de 2 milyar dolar seviyesinde iken, son 12 ayda her bir siber suç mağdurunun yaşadığı ortalama kayıp ise 309 dolar.
 • Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 59’u cihazlarını hem iş hem de eğlence amacı ile kullanıyor. Kişisel e-postalarına iş cihazlarından erişim sağlayanların oranı %69 iken, iş cihazlarında kişisel bilgilerini saklayan kullanıcıların oranı ise %42’yi buluyor. Ayrıca kullanıcıların %59’u, iş cihazlarından sosyal medya hesaplarına erişim sağlıyor.
 • Kullanıcıların %25’i hem iş hem de kişisel dosyalarını saklamak için aynı online dosya depolama hesaplarını kullanıyorlar.
 • Kullanıcılar akıllı telefonları veya tabletleriyle birlikte uyuyorlar ama iş güvenliğe gelince sınıfta kalıyorlar. Türkiye’de kullanıcıların yüzde 64’ü halka açık veya güvenli olmayan Wi-Fi ağlarını kullanıyor.

:: Online güvenlik konusunda ne gibi önlemler alıyorsunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Siber Suçta Kayıplar Arttı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  çok yakın zamanda ben de yaşadım. Facebook hesabımdan alışveriş yapılmış, durumu facebook’a bildirdim iade ettiler. Hemen birkaç antivirus programı denedim. Şu an norton internet security deneme sürümünü kullanıyorum.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Katılıyorum bende sana kardeşim .. Pc de kaspersky var lisanslı.demekki telefonlara da lazım iPhone ye de isteriz . Gereğini yapın lutfen

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Tez vakit sdn ekibi tarafından android ve ios platformlarındaki ücretsiz veya ücretli virüs programları için detaylı inceleme isteriz.

  Gereğini bilgilerinize aez ederim..
  Saygılarımla.

" Siber Suçta Kayıplar Arttı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Siber Suçta Kayıplar Arttı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siber Suçta Kayıplar Arttı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "