Okunma

Siemens’den Tasarruflu Şehirler


07 Ekim 2010 Perşembe 08:00
Siemens’den Tasarruflu Şehirler

Teknoloji firması Siemens yaptığı araştırmalar sonucunda dünya çapındaki şehirlerle ilgili ilginç bir veriye ulaştı. Şehirler, günümüzde dünya nüfusunun sadece yüzde 50’sine ev sahipliği yapmasına rağmen, dünya enerjisinin yüzde 75‘ini tüketiyor.

2000’li yılların ikinci on yılını yaşadığımız şu dönemde dünya genelindeki toplam sera gazlarının yüzde 80’i, yine şehirler tarafından üretiliyor.

İklim değişikliğindeki etkilerini her geçen gün arttıran şehirler, hızla artan nüfuslarıyla içme suyu, temiz hava, ulaşım ve temiz enerji konularındaki taleplerini de yükseltiyor. Siemens bu sorunları karşı sürdürebilir

 

İstanbul İçin Umut Var

Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul, Siemens‘in The Economist Intelligence Unit işbirliği ile hazırladığı ve 2009 yılı sonunda Kopenhag’daki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda sunduğu ‘Avrupa Yeşil Şehir Endeksi’nde 25. sırada kendine yer buluyor.

Bu araştırmanın sonuçlarında Avrupa‘nın en kalabalık nüfusuna sahip şehri unvanını elde eden İstanbul’da kişi başı karbon emisyonu 3,25 tonla, 5,21 ton ortalamaya sahip Avrupa’nın gerisinde kalıyor.

İstanbul, ‘Enerji’ ana başlığında 11. sırada yer alırken, ‘Enerji Tüketimi’ alt kategorisinde ilk sırayı elde ediyor. Araştırmanın ‘Su’ kategorisinde 23. sırada olan İstanbul, ‘Su Tüketimi’nde yedinciliğe çıkıyor.

‘Hava Kalitesi’ konusunda da 23. olan İstanbul’un ‘Atık ve Arazi Kullanımı’, “Çevresel Yönetim” ve ‘Ulaşım‘ gibi diğer başlıklarda ise alması gereken ciddi önlemler olduğu görülüyor.

:: Bu projenin standını gezecek misiniz?

 

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Siemens’den Tasarruflu Şehirler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Siemens’den Tasarruflu Şehirler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siemens’den Tasarruflu Şehirler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "