Okunma

Siemens’ten Tırlara Elektrik Gücü


25 Mayıs 2012 Cuma 09:00
Siemens’ten Tırlara Elektrik Gücü

Bilindiği üzere artan petrol fiyatları ve doğamızın her geçen gün biraz daha kirlenmesi, fosil yakıtları ideal güç kaynağı olmaktan çıkarttı. Siemens, günümüzde en çok karbondioksit salınımı yapan yük taşımada kullanılan büyük araçlar için geliştirdiği elektrikli sistemle doğaya önemli bir katkıda bulunmaya hazırlanıyor.

Sistem, trenlerde bulunan b benzer bir sistem ile çalışıyor. Taşıtlar, gereken elektrik enerjisini bu kablolardan alacak ve dizel-elektrik hibrit teknolojisiyle uzun şehirler arası yolları kolaylıkla aşabilecekler. Sistemin kurulmasının kolaylığının yanısıra isteyen araçların bu sistemden yararlanabilecek olması da bir diğer avantaj.

Hem maaliyetlerin düşmesi hem de doğaya olan zararın azaltılması açısından önemli olan bu sistemin, 90 km/s hıza kadar sorunsuz bir şekilde çalışacağı duyuruldu. eHighway sisteminin ilk olarak şehirler arası yollara ve madenler gibi yük taşımacılığının fazla olduğu yerlere kurulması bekleniyor. Bakalım test sürecini başarıyla geçiren bu sıradışı teknolojinin hayata geçirilmesi için kaç yıl geçmesi gerekecek.

:: Sizce bu sistem hayata geçirilmeli mi?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Siemens’ten Tırlara Elektrik Gücü”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Tırlar artık insansız olacak, taşımacılık çok ucuzlayacak..

 2. PcMühendisi dedi ki:

  Deneme aşaması için geçirilmeli ve olumlu sonuçlar alınırsa kalmalı.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ayrıca inanılmaz bi çirkinlik, kablo karmaşası..Bu yol üstünde doğa turuna çıktığınızı düşünün..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sene 1900 lerin başı adı troleybüs sene 2000 lerin başı adı eHighway, yersen..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar istedikleri gibi mola veremeyecekler mi 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  aynı şey tren içinde ***** trenin yolu bellidir önündeki aracı sollama yapmaz ama akan bi trafikte bence bu olay mümkün olmayabilit

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Daha hızlı tren raylarının döşenmesi yıllar alıyor, kaldı ki bu elektrik direklerini döşemek ki bu tırlar şehirler arası gidecek ise her şehre böyle elektrik direkleri döşenmesi gerek, bunu geçtim. Bu elektrik parasını kim ödeyecek hangi tırın ne kadar elektrik harcıdığını bel ki ölçebilirler sayaç sistemi sayesinde ama çok maliyetli olmaz mı sizce de ? 🙂

  Düşünsenize tıra sigortada konuyor sigorta atınca tır yolda kalıyor filan 😀 hahahahaha hadi işin yoksa çek sağa , sigortayı tekrar kaldır. Tırlar arkada seni bekliyor filan 😀 şehirler arası tır konvoyu oluşur sanırım 🙂

 8. sleeper dedi ki:

  Sistem iyi de bizdeki kamyon ve tır şoförlerinde sollama hastalığı hızlı gitme hastalığı bitmeli ve yolların sisteme göre düzenlenmesi lazım.Biraz zor gibi…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  bu başlık tutmaz

 10. Ronaldinho22 dedi ki:

  Sollama bi dert ayrıca bizde 90 ile gideni bulmak zor

 11. cozar dedi ki:

  Almanya gibi düz araziye sahip ülkeler için olabilir ama ülkemizde uygulanması çok uzuuuuuun zaman alır.
  merak ettiğim acaba sollama seçeneğide koymuşlar mı yoksa konvoy halinde mi gidecek tırlar

" Siemens’ten Tırlara Elektrik Gücü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Siemens’ten Tırlara Elektrik Gücü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siemens’ten Tırlara Elektrik Gücü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "