Okunma

SpaceX rakibi Türkler insansız hava aracı geliştirecek!


23 Temmuz 2018 Pazartesi 18:00
SpaceX rakibi Türkler insansız hava aracı geliştirecek!

Yerli uçak projesi TRJet‘in yanı sıra, 2020 yılında ISS’yi ziyaret etmesi beklenilen insansız yük gemisi Dream Chaser ile tanınan Sierra Nevada Corporation, insansız hava aracı üretmek için İsrail’in tanınmış şirketlerinden birisi ile anlaştı.

Bu kapsamda Türk çift Eren ve Fatih Özmen‘in sahip olduğu, Sierra Nevada Corporation ile İsrail’in savunma sanayi devlerinden Israel Aerospace Industries (IAI) şirketi, Amerikan pazarına özel insansız hava araçları üretecek.

Sierra Nevada, İsrail ile insansız hava aracı geliştirecek!

Kokpit Aero’nun paylaştığı bilgilere göre, her iki şirket ortaklık kapsamında VTOL yani dikine iniş kalkış yapabilen İHA’lar geliştirmeye ( F-35‘de bulunan sistem ) odaklanacak. Böylece istihbarat, gözetleme ve keşif gibi önemli görevler için herhangi bir pist ihtiyacı olmadan havalanabilen İHA’lar büyük avantaj sunacak.

Sierra Nevada - Israel Aerospace Industries

Söz konusu anlaşmaya Farnborough Havacılık Fuarı’nda, Fatih Özmen tarafından imza atılırken Sierra Nevada, insansız hava araçlarının ABD’deki genel sistem entegrasyonu, pazarlama ve satışlarından sorumlu ana yüklenici firma olacak.

Israel Aerospace Industries şirketinin, insansız hava aracı konusunda büyük bir tecrübeye sahip olduğu belirtiliyor. 2015 yılında Kutta Technologies şirketini satın alan Sierra Nevada ise, insansız hava araçları için donanım ve yazılım uzmanlığı, komuta-kontrol, insanlı-insansız ekip oluşturma, görselleştirme ve hava sahası yönetimi ve çatışmadan arındırma gibi çeşitli teknolojilere sahip.

Her iki şirket önümüzdeki on yıl içerisinde, ABD’deki pazarın dikine iniş-kalkış yapabilen insansız hava araçları üzerinde yoğunlaşacağını düşünüyor. Bu fırsatı gören AeroVironment ve Textron gibi şirketlerde İHA üretimine yoğunlaşıyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “SpaceX rakibi Türkler insansız hava aracı geliştirecek!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Lütfen yazınizdan türk çift ibaresini kaldırın Yahudi çift daha uygun eyer gerçekten türk olsalardı gelip türk insansız hava aracı üreten türk şirketleri ile anlaşma yaparlardi

  2. Anonim dedi ki:

    İsrail ile örtünen, her zaman çıplak kalır …

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Türkler derken bunlar türk değil bildiğin yahudi. Ellerinde olsa bir düğmeyle türkiyeyi düşünmeden yok ederler.

" SpaceX rakibi Türkler insansız hava aracı geliştirecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX rakibi Türkler insansız hava aracı geliştirecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX rakibi Türkler insansız hava aracı geliştirecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "