Okunma

Sigara Bıraktıran Akıllı Çakmak!


13 Mayıs 2014 Salı 15:14
Sigara Bıraktıran Akıllı Çakmak!

Sanattan bilime, teknolojiden iletişime kaar birçok alanda projesi olan ve fikirlerini hayata geçirmek için maddi desteğe ihtiyacı olan kişilere fon toplanmasına aracılık eden Kickstarter platformu yine ilginç bir projeye ev sahipliği yapıyor. Proje kapsamındaki dünyanın ilk akıllı çakmağı olan Quitbit adlı ürün, sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı olmayı amaçlıyor.

Donanım içeren ilk çözüm

iOS ve Android uygulamasıyla senkronize olarak çalışan cihaz, sigara bıraktırma uygulamaları arasındaki donanım içeren tek çözüm olarak dikkat çekiyor. Bu donanımın bir çakmak olması ise kişinin sigara içme alışkanlığının otomatik ve eksiksiz olarak takip edilmesini sağlıyor. Quitbit, kişinin günde kaç sigara içtiğini, ne kadar aralıkla içtiğini, kendi belirlediği kişisel limitlere uyup uymadığını, içmediği sigaralarla ne kadarlık maddi tasarruf sağladığını ve belirli periyodlarda amacına ne kadar ulaştığını ortaya koyuyor.

Kontrol ve motivasyon

Mobil uygulamaylasıyla entegre olarak çalışan akıllı çakmağın yetenekleri bunlarla da sınırılı değil. Kişisinin sigara bırakma yolculuğunda tüm verileri analiz eden cihaz, kullanıcıların hem kontrollü olmasına katkıda bulunuyor hem de başarılarını net olarak gözler önüne sererek motivasyon sağlıyor. Quitbit, sigarayı bıraktırmada kullanılan e-sigara gibi diğer yöntemlerle de birlikte çalışabiliyor. Sigarayla verilen mücadeleyi sosyal ağlarda paylaşmaya da olanak sağlayan Quitbit, kişilerin elde ettikleri başarıları Facebook ve Twitter üzerinden paylaşmasına izin veriyor. 

Fon toplanıyor

50 bin dolarlık bir desteğe ihtiyaç duyan projenin yaratıcıları şimdiden bu rakamın 13 bin dolarlık kısmını toplamayı başarmış durumda. Quitbit‘in Kicstarter sayfasını bu bağlantıdan ziyaret edebilir, proje hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

:: Quitbit’in sigarayı bırakmada işe yarar bir ürün olacağını düşünüyor musunuz?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Sigara Bıraktıran Akıllı Çakmak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  sigara dediniz, yine aklıma geldi, hadi yakma bakalım.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  SDN OKURU demiş ki:
  Hikaye. Bırakmak isteyen adam ilacını alır ve bırakır.

  walla kardeş ilaç bile hikaye. ilacin bana hicbir faydası olmadı…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hikaye. Bırakmak isteyen adam ilacını alır ve bırakır.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  eSa o zaman sende daha etkili bişe yapta insanlar faydalansın. bırak hava atmayı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Biz Türkler anca hava atmak için alırız.

 6. eSa dedi ki:

  Bıraktırmak mı? Bu bende olsa hava atmak için bile ikide bir yakarım bir cıgara.

  (Yanmayan çakmak yada bitik kibrit daha etkili olur )

" Sigara Bıraktıran Akıllı Çakmak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sigara Bıraktıran Akıllı Çakmak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sigara Bıraktıran Akıllı Çakmak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "