Sigara içenler corona virüsüne karşı risk altında


12 Ağustos 2020 Çarşamba 11:30
Sigara içenler corona virüsüne karşı risk altında

Corona virüsüne yönelik çalışmalar sürmeye devam ederken, yeni yapılan bir araştırma ile tehlikeli sonuç ortaya çıktı. Corona virüsü sigara içenler için 5 ila 7 kat daha tehlikeli. Zira sigara ya da elektronik sigara kullanan kişilerin corona virüsüne yakalanma olasılığı çok daha yüksek olduğu tespit edildi.

Corona virüsü sigara içenler için daha tehlikeli

ABD’nin Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan yeni bir araştırmaya göre sigara ve türevlerini kullanmak corona virüsüne yakalanma riskini önemli ölçüde artırıyor. Araştırmada corona virüsü testi yapılan sigara ve türevlerini kullanan genç yetişkinlerin, kullanmayanlara oranla virüse yakalanma olasılığının 5 veya 7 kat oranında yüksek olduğu ortaya çıktı.

Araştırmanın profesörlerinden olan Bonnie Halpern-Felsher konu hakkında ‘’şaşırdıklarını’’ ve bu kadar yüksek rakamlara ulaşmayı beklemediklerini söylüyor.

Yapılan bu araştırmaya ABD’de ülke genelinden yaşları 13 ve 24 arasında değişen yaklaşık 4 bin 351 kişi katıldı. Söz konusu araştırma ise ABD’deki gençlerin corona virüsüne yakalanıp yakalanmayacağının sigarayla bağlantısının ne oranda değişiklik gösterdiği üzerineydi. Sonuçlara göre hiç beklenmeyen yüksek bir oranda sigara ve corona virüsü arasında bağlantı keşfedildi.

ABD’de daha önce elektronik sigaraların yasaklanmasına yönelik tartışmalar ortaya çıkmıştı. Hatta konu 18 Ağustos’ta bir sonuca bağlanacak gibi duruyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
5 ay önce

Cok şükür hic içmedim

Cugarcı
Cugarcı
5 ay önce

bişey olmaz yalan hepsi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
5 ay önce

Benim çevremde tam tersi

" Sigara içenler corona virüsüne karşı risk altında konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sigara içenler corona virüsüne karşı risk altında ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sigara içenler corona virüsüne karşı risk altında ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  2. 2 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  3. 3 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  4. 4 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  5. 5 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  6. 6 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  7. 7 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  8. 8 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  9. 9 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  10. 10 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi