Okunma

Sigarayı bırakmak çocuk oyuncağı olacak!


01 Ocak 2018 Pazartesi 19:00
Sigarayı bırakmak çocuk oyuncağı olacak!

Sigara insanların ölümüne sebebiyet veren ve alışkanlığı yüksek bir madde. Dünyanın her yerinde sigarayı bıraktırmaya yönelik çeşitli çalışmalar yapılıyor olsa da, sigarayı bırakmak hala insanları oldukça zorluyor.

Sigarayı bırakmak isteyip bırakamayanlar için çözüm!

sigarayı bırakmak sdn 4

Rockefeller Üniversitesi bünyesinde çalışmalar yapan bilim insanları geçtiğimiz günlerde ilginç bir çalışmaya imza attı. Beynin nikotinle ilgili iletim sağlayan nöron grubunu tespit ettiler. Fareler üzerinde yapılan deney sonucunda nikotin tüketimini sınırlandırmayı başaran bilim insanları, bu yöntemin insanlar üzerinde de uygulanabileceği konusunda hemfikir.

Dünya üzerinde her yıl binlerce insanın ölümüne doğrudan veya dolaylı yoldan neden olan sigara bağımlılığı, umarız bu ve benzeri bilimsel çalışmalar sonucunda her insanın üstesinden gelebileceği seviyeye kadar iner.

:: Bu tarz bilimsel çalışmaları, sigarayı bırakma konusunda faydalı buluyor musunuz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Sigarayı bırakmak çocuk oyuncağı olacak!”

 1. Noah dedi ki:

  Sadik’a sonuna kadar katılıyorum her derdin ve hastalığın sebebi stres, sıkıntılar. Adam yıllar boyu kaygısız bir şekilde sigara içiyor ama bir insan bir sebepten ötürü üzüntü ve stres çekiyor burada ölen ya da rahatsızlanan kim tabiki stres sahibi olan insan. Böyle zor yaşam şartı olan bir ülkede stres kaçınılmaz eğitim, ekonomik…
  Hakkımızda hayırlısı olsun.

 2. Noah dedi ki:

  Sadik’a sonuna kadar katılıyorum her derdin ve hastalığın sebebi stres, sıkıntılar. Adam yıllar boyu kaygısız bir şekilde sigara içiyor ama bir insan bir sebepten ötürü üzüntü ve stres çekiyor burada ölen ya da rahatsızlanan kim tabiki stres sahibi olan insan. Böyle zor yaşam şartı olan bir ülkede stres kaçınılmaz eğitim, ekonomik…
  Hakkımızda hayırlısı olsun.

 3. Gopca dedi ki:

  20 yıl sigara içip bırakan biri olarak şunu açıkça söyleyebilirim. Sigarayı bırakmayı kafanıza sokmadığınız sürece bırakamazsınız. Azaltarak bırakmak diye birşey yok. Azaltarak bırakırım diye 6 ay paket almadım ama günlük içtiğim sigara paket aldığımdan daha fazlasına geliyordu. En sonunda ben bu mereti bırakacağım ve bu son sigaram diyerek söndürdüm ve o gün bugündür sigarayı ağzıma dahi sürmedim. Çevremdekiler içince canım çekiyor mu? EVET. Ama 1-2dk direnince kendime ondanda kurtuluyorum. Sigarasız 9 ay geçti ve şuanda canım hiç çekmiyor. Hatta içen gördüğümde bile canım çekmiyor. Önemli olan ilk 1 ay kendinize uğraş bulmanız ve stres ve sinirden uzak durmanız. Sonrası biraz yürüyüş ve spor yapmanız ondan sonra keyfiniz yerine geliyor. Eskiden merdiven çıkarken yorulan ben şimdi yorgunluk bile hissetmiyorum. Asansör yerine merdiven tercih ediyorum çoğunlukla.

  Ben bıraktım sizde bırakabilirsiniz.

 4. Sadik dedi ki:

  Mesele sigara değil, stres altında yaşamak. Stres ortadan kalkmasını sürece insan kendine bir şekilde zarar verir

 5. Muratmurat dedi ki:

  Ben 15 senelik bir tiryakiydim sigarasından migarasından radyoda devletin kamu spotunolark yayınladıgı sigarayı bıtak hayatı brakma beynime okadar yerleştiki biraktım hayatı birakmamak için elimden geleni yapacagım sigarayı birak hayatı birakma ne olursa olsun 1 gün daha fazla yaşamak için deger bu hayata uzun saglıklı ömürler yeni yılda herkez için.

" Sigarayı bırakmak çocuk oyuncağı olacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sigarayı bırakmak çocuk oyuncağı olacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sigarayı bırakmak çocuk oyuncağı olacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "