Signal nedir? Nasıl kullanılır?


11 Ocak 2021 Pazartesi 12:42
Signal nedir? Nasıl kullanılır?

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesinde yaptığı değişiklik sonrasında Telegram ve Signal ciddi bir popülerlik kazanmaya başladı. Telegram’da güvenli konusunda bazı soru işaretleri bulunurken, en güvenli mesajlaşma uygulaması seçilen Signal nedir? Signal nasıl kullanılır? İşte merak edilen tüm detaylar

Signal nedir?

Signal’in kökeni Whisper Systems adlı bir şirketin 2010 yılında TextSecure ve RedPhone adlı iki “mesaj şifreleme” uygulamasına dayanıyor. 2011 yılında uygulamaların Twitter tarafından satın alınmasıyla birlikte ücretsiz şekilde açık kaynaklı yazılım olarak piyasaya sürüldüğü biliniyor. 2013 yılında Whisper Systems’ın kurucularından Moxie Marlinspike, Twitter’dan ayrıldı. 

Signal nedir?

Marlinspike, Open Whisper Systems adında başka bir şirket kurdu. Yeni girişiminde hala TextSecure ve RedPhone’u geliştirmeye devam ederken, 2014 yılında, iki uygulamayı Signal ismi altında birleştireceği açıklandı. Tarihler 2018 yılını gösterdiğinde Marlinspike ve Whatsapp’ın kurucu ortağı Brian Acton; uygulamanın geliştirilmesine devam etmek, ücretsiz ve açık kaynaklı yazılım olarak kalmasını sağlamak için kâr amacı gütmeyen Signal Foundation’u kurdu. Şirketin gayesinin “ifade özgürlüğünü koruyan ve güvenli küresel iletişim sağlayan açık kaynaklı gizlilik teknolojisi geliştirmek” olması, kullanıcıların ilgisini çeken bir diğer faktör oldu.

Nasıl çalışır? Güvenilir mi? 

Signal, kullanıcılar arasında şifreli uçtan uca iletişim sağlamak için kendi açık kaynaklı Signal protokolünü kullanır. Protokol; mesajlar, grup sohbetleri, sesli mesajlar, fotoğraflar ve videoları şifrelenmiş biçimde tutar. Ayrıca şifreli sesli ve görüntülü aramaları da Signal uygulaması desteklemektedir. Ekim 2020’de Signal Foundation, iPad ve PC uygulamaları için de resmi olarak sesli ve görüntülü aramalar eklediğini duyurdu. 

Uygulamanın yaratıcıları, yalnızca Signal mesajlarının şifrelenmediğini, aynı zamanda bu mesajlardaki tüm meta verilerinin de gizlendiğini iddia ediyor. Bir başka deyişle, birileriyle Signal uygulaması üzerinden sohbet ediyorsanız, yalnızca mesajlarınızı gönderdiğiniz kişi görebilir. Signal uygulamasının yaratıcısının bile ulaşamadığı iddia ediliyor. 

Ayrıca, Signal’in geliştiricisi kâr amacı gütmeyen bir şirket olduğundan, verileri satmak için herhangi bir mali teşvikleri de bulunmamaktadır. Uygulamada reklam dahi bulunmamaktadır. Ek olarak, açık kaynaklı bir yazılım olduğundan, herkes geliştirilmesine katkıda bulunabilir. Twitter kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey gibi birçok ünlü ismin de Signal uygulamasının destekçilerinden olduğu biliniyor. 

Signal nasıl kullanılır? Hangi platformlarda kullanılabilir? 

Signal iOS, Android ve PC’lerde ücretsiz olarak kullanılabilir. Uygulamayı App Store ya da Play Store aracılığıyla edindikten sonrası oldukça basit. Signal, rahat, reklamsız ve basit arayüzü ile birlikte sizi karşılayacaktır.

Tıpkı Whatsapp gibi, telefon numarası üstünden çalışan bu uygulama sayesinde rehberinizdeki Signal kullanan herkesle mesajlaşabilir, gruplar kurabilir, sesli ve görüntülü görüşebilirsiniz.

Signal aracılığıyla yazılı, sesli, videolu iletiler gönderebilir, GIFler ve dosyalar paylaşabilirsiniz. Kendi çıkartma paketlerinizi de oluşturabilirsiniz. Hatta çıkartmaların bile şifreli olarak depolandığını da belirtmek isteriz. 

Signal nasıl kullanılır

Signal uygulamasında kullanıma açık şifreli olmayan hiçbir etken olduğu söylenemez. Sesli, görüntülü, yazılı iletilerden, GIF, hatta çıkartmalarınıza kadar her şey şifreli. Bu da Signal’in, Whatsapp krizinin yaşandığı şu zamanlarda elmas değerinde bir uygulama olduğunu ortaya koyuyor. Peki ya siz Signal kullanmaya başlayacak mısınız?
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
CAN
CAN
9 gün önce

Whatsapp 2016 yılından beri Signal Protokolünü kullanmıyor mu ? Neden Signal kullanımı bu kadar moda oldu ?

" Signal nedir? Nasıl kullanılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Signal nedir? Nasıl kullanılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Signal nedir? Nasıl kullanılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  2. 2 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  3. 3 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  4. 4 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  5. 5 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  6. 6 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  7. 7 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  8. 8 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  10. 10 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?