Okunma

Silikon Vadisi yerine İsrail’e mi baksak?


17 Şubat 2017 Cuma 14:30
Silikon Vadisi yerine İsrail’e mi baksak?

Türkiye’de, Girişimcilik Vakfı (Girvak) adında, desteklenmesi gereken çok önemli bir kurum var. 2014 Nisan ayında, girişimciliğin önemini bilen ve değişimin anahtarı olduğuna inanan fikir önderleri tarafından kurulan vakıf, daha şimdiden gençler arasında bir kariyer hayaline gelmiş durumda.

60 binden fazla başvuru arasından seçilen 50 kişi ile birlikte, Tel Aviv’e gitme fırsatını yakalamış biri olarak, kendimi gerçekten çok şanslı hissettim.

Bunun iki sebebi var

Birincisi; dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için eğitimlerine devam ederken farklı bir şeyler de yapmak isteyen ve gözlerinden ışık saçan 50 gençle vakit geçirebilmek.

İkincisi; inanılmaz bir girişimcilik ekosistemine sahip olan Tel Aviv gibi bir şehri, yerinde görme fırsatını yakalamak.

Benzer bir ekosistem, Türkiye’de olmadığı için yelkenleri indirenler, mutlaka Tel Aviv’de olan bitenlerden haberdar olmalı.

Orta Doğu’da stratejik güç dengesini değiştirmek için büyük çekişmelere sahne olan Tel Aviv, İstanbul ya da Ankara ile kıyaslandığında çok daha zor bir yer. Sahip olunan kara parçası sınırlı olduğundan, altyapı ve üstyapılara müdahale etmek, hayalleri gerçekleştirmek, her zaman kolay değil.

Tüm bu zorluklara rağmen, İsrail’deki girişimlerin nerelere geldiğini öğrenince, içinde bulunduğumuz bölgenin sahip olduğu imkanlar adına, umutlarınızı yeniden yeşerebilir.

www.techinside.com haberine göre bu özel çalışma ile ilgili detaylar şu şekilde ifade ediliyor. 

Bölgeyi yakından takip eden ve Türkiye’nin en başarılı seri girişimcilerinden olan Sina Afra’dan aldığımız bilgilere göre, sadece 8 milyon nüfusu bulunan İsrail’de;

– 5.000’den fazla girişim

– 300’den fazla çok uluslu şirket

– 16 teknoloji transfer ofisi

– 70’ten fazla hızlandırıcı

– 9 teknik üniversite

– 100’den fazla girişim sermayesi

– 20’den fazla devlet destekli kuluçka merkezi mevcut.

Yukarıda saydığımız altyapı ile İsrail’deki girişimler, ayda ortalama 1 milyar dolar yatırım alıyorlar. İsrail’de sadece 1 ayda elde edilen bu değer, ülkemizde bu zamana kadar girişimlerin aldığı yatırıma nerdeyse eşdeğer.

2015’teki yatırım tutarı, yaklaşık 9,5 milyar doları bulan İsrail’deki 150 şirketin, NASDAQ’da işlem gördüğünü de hatırlatalım.

6 yıldır neredeyse durma noktasına gelinen ilişkilerimizde, Tel Aviv Büyükelçisi olarak Mekin Mustafa Kemal Ökem’in atanmasıyla beraber, iki ülkenin ilişkileri yeniden normale dönmüş durumda.

17-02/17/techinside.png

Umudumuzu yitirmek yok!

Zor günlerden geçiyor olabiliriz ve bu durumu düzeltebilecek kişiler, bizden başkası değil. İhtiyacımız olan şey, inanç ve çok çalışmak.

Umutsuzluğa kapıldığınız anda, Ortadoğu’nun ateş çemberinde olmasına rağmen girişimlerin elde ettiği değerlerle, tüm dünyaya örnek olan bir İsrail gerçeğini hatırlamanızda fayda var.

https://www.techinside.com/silikon-vadisi-yerine-israile-mi-baksak/ 
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yorum - “Silikon Vadisi yerine İsrail’e mi baksak?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ülkeni bölecek bu öve öve bitiremediğin ülke

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yorumlara bakıyorum da bu ülke iyice araplaşmış gibi görünüyor. Gerçekten çok vahim

 3. SDN Okuru dedi ki:

  silisyuma silikon dediğimiz sürece bizle teknoloji aynı yerde olamaz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Lanet olsun israil e

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ortadogu da olanlar kimin yüzünden onuda yazsaydın İsrail dunyaekonomisini yonetiyor

 6. SDN Okuru dedi ki:

  "Birincisi; dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek" yanlış adrese gitmişsiniz. Dünyada ki fitnenin çıktığı yer orası. Neocon zionist çete.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  İyi de neden Telaviv? Bu vakıf ülkenin gelecek vaad eden değerlerini oraya götürüp ne elde etmeyi düşnüyor? Amaç teknoloji ve bilimsel buluşlar konusunda genç beyinlere bir vizyon kazandırmak olasıydı örneğin neden ABD de bir silikon vadisi değil de İsrail?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yahudi sever hakkı, onlar musluman katlettigi icin, muslunan ülkelerdeki kaynaklari alip sana 10 katina sattiklari icin gelisiyorlar. Biz onlar gibi degiliz olmayacagiz da. Shiftdelete sayfasi bu sekilde benim icin bitmis oldu. Sana erotik haberlerin ve israil hayranliginla mutluluklar

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Yazılım öğrenin. Araştırın. Kendinizi geliştirdikçe gelir elde edeceksiniz.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Guzel bir haber. Tesekkur ederiz. Bilmedigimiz seyler ogrendik.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Ne bu sevgi, övgü? Gerekçe?

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bu haberinizi KINIYORUM. Teknoloji ve bilim bir yana katil siyonist israil'e övgüler yağdırıyorsunuz ***** tekrar bir bakın bence!

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Sadece 8 milyon nüfusu bulunan İsrail orta doğu da özellikle müslüman arapları inim inim ***** kadar acı Arap Birliği ülkelerinin toplam nüfüsu 400 milyonun üzerinde.
  Hakkı Alkan giydiğiniz Tişört (T-Shirt) ler çok çocuksu.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Niye hiç bir yorumu yazmıyorsunuz adiler 🙁

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Güzelim ülkemiz herşeye üretecek genç girişimçilerimiz var, ama bürokrasi hemen devreye girip proje aşamasındaki üretim izini almak kişileri pes ettirebiliyor. Dünya ülkeleri zaten onları kolluyor.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  5 yaşındaki çocuğa silah doğrultan insanları övmek ağlama duvarınada gidip biraz göz yaşı dokseydiniz

 17. SDN Okuru dedi ki:

  onların kendilerine faydası yok ki bize olsun.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Kısıtlı imkanlar ve hayatta kalma çabası insanı mücadeleye iter, İsrail bı yüzden sürekli ilerlemeye çalışıyor. Biz ise rahat bir coğrafyada yaydıkça yayıyoruz. Hikaye bu, yoksa kimse kimseden daha akıllı veya üstün değil. Sonuç olarak sanırım hep geriden geleceğiz

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Bence İslam dünyasının telaviv e yatırım yapması lazım ben çok beğendim telaviv i oraya müslüman yatırımı demek islamı yaymaya çalışmanın birinci kuralı olabilir…

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ne ayak şimdi Hakkı ,biz niye israile bakalım, onlar bizimle iyi ilişkiler kurmak için yıllardır gözümüzün içine bakıyorlar.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim burada destek değil köstek var gençlere iş yok acunun sorvür saçma programına katılıp köşeyi dönme hayali var internet araplara peşkeş çekilip ülke halkını onarıp parayı abdyd ksçırmak var yani şerefsizlerle dolu hırsız insanlar var o yüzden kimse Türkiyeden pek bişi beklemesin çünkü satılık köpeklerle dolu vatan hainleriyle dolu malesef ülkemiz

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Takibi gitmelisin çünkü tanımadan onları geçemezsin! Dost yakın olacak düşman daha yakın.

" Silikon Vadisi yerine İsrail’e mi baksak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Silikon Vadisi yerine İsrail’e mi baksak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Silikon Vadisi yerine İsrail’e mi baksak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "