Okunma

Silikon Vadisi’nin Bir Dolarlık Adamları


12 Şubat 2012 Pazar 15:00
Silikon Vadisi’nin Bir Dolarlık Adamları


‘Bir Dolarlık Adamlar Kulübü’nün kurucularından Steve Jobs

Maaşın her zaman parayla ilgisi olmadığı durumlar olabiliyor. Bunun en güzel kanıtı ise günümüzün teknoloji devlerinin CEO’larının bir dolarlık maaşları.

Hatırlarsanız son olarak geçtiğimiz günlerde Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, şirketteki maaşında 499.999 dolarlık bir kesintiye giderek bir dolar istediğini açıklamıştı.

Aslına bakarsanız kendimizi kandırmayalım. Çünkü bu bir dolarlık maaş, “ben parayı önemsemiyorum.” mesajı asla değil. Hatta bu bir dolarlık maaşın direkt olarak hissedarlara bir mesaj göndermek amaçlı olduğu çok belli.

Mesaj ise “Ben ürünüme çok güveniyorum.” cümlesinden ibaret. Bu kulübe en son üye olan Mark Zuckerberg‘de Facebook‘a ne kadar çok güvendiğini gözler önüne serdi. Zaten aksi düşünülemezdi.

Ayrıca işin bir de ekonomik yanı olduğunu unutmamak gerek. Çünkü şirketlerin başında bir de devletin vergi sistemi duruyor. Eğer bir çalışanınızı milyon dolarlarla ölçülecek miktarda maaşla çalıştırmaya kalkarsanız, sistemin en yüksek vergisine maruz kalacaksınız demektir.

Devamını okumak için ikinci sayfaya geçin.

Örneğin Steve Jobs. 2001 yılında hala 1 dolar maaş ile çalışan Steve Jobs sayesinde Apple yüksek miktarlarda vergi ödemekten kaçmayı başarıyordu. Fakat kendisine Apple tarafından 40 milyon dolarlık bir özel jet tahsis edildiğinde firma devlete 40 milyon dolar daha vergi ödemek zorunda kalmıştı.

Sonuç olarak baktığımızda yabancıların kullandığı deyimle “win – win” yani iki tarafın da kazançlı çıktığı bir durum var ortada. Akıllıca bir hamle olduğu kesinlikle inkar edilemez.

Gelin oldukça az sayıda kişiden oluşan “Bir Dolarlık Adamlar Kulübü” nün üyelerine birlikte göz atalım. Listede tabii ki geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Apple‘ın en önemli ismi Steve Jobs da var.

Jerry Yang (1968)Yahoo’nun kurucusu ve şimdiki CEO’su

Elon Musk (1971) – PayPal, Space X ve Tesla Motors’un kurucusu

Sergey Brin (1973) – Google’ın kurucusu (Lerry Page ile birlikte)

Mark Zuckerberg (1984) – Facebook’un kurucusu

Steve Jobs (1955 – 2011) – Apple’ın kurucusu

:: Yöneticilerin maaş düzenlemelerinin amaçları ne olabilir? Tıklayın, forumumuzda tartışalım.
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Silikon Vadisi’nin Bir Dolarlık Adamları”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Mark Zuckerberg, 1 $ aylık maaş alacakmış. :))) Kağıt üstünde 1 $ aylık maaş, firma kasasından istediği kadar….. :)))) haahhahahah :))))

 2. SDN Okuru dedi ki:

  güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hakkı Alkan ne kadar alıyor? ***** sitesinin kurucusu ve yayın koordinatörü.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kaçırın Devletten VERGİLERİ…

" Silikon Vadisi’nin Bir Dolarlık Adamları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Silikon Vadisi’nin Bir Dolarlık Adamları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Silikon Vadisi’nin Bir Dolarlık Adamları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "