Okunma

Silverlight 5 İndirilebilir Durumda


10 Aralık 2011 Cumartesi 12:30
Silverlight 5 İndirilebilir Durumda

Microsoft’un önce Flash’ı destekleyerek Java’yı tüketmesinin ardından, Silverlight ile Flash’a karşı bir platform oluşturduğunu hatırlarsınız. 2007 yılında ilk sürümü yayımlanan Silverlight’ın, dün itibariyle beşinci versiyonu indirilebilir duruma geldi.

Peki Silverlight 5’in sunduğu yenilikler neler? Öncelikle OpenType Text’e sınırsız destek verildiği söyleniyor. Yani bu da OpenType yazı tiplerinin rahatlıkla modellenebilmesi anlamına geliyor.

Ses efektleri konusunda bugüne dek bazı problemler yaşayan Silverlight’ın beşinci versiyonla birlikte bu sorunu da ortadan kaldırdığı ve ses efektlerinde yaşanan gecikmelerin en aza indirildiği belirtiliyor.

Silverlight 5’in en önemli özelliklerinden biri de yerel pencereler oluşturmaya izin vermesi. Bu sayede yerel pencereleri oluşturarak üzerlerinde istediğiniz gibi oynama ve kişiselleştirme yapabileceksiniz.

RichTextBoxOverflow adlı yeni sistem sayesinde, yazıları serbest formlarda dolaştırabilecek ya da satırlar arasında kaydırmalar yaptırabileceksiniz.

Son olarak ClickCount adlı sistemle, Silverlight’ın ekranda yapılan çift fare tıklamalarını algılaması sağlanmış. Hatta bununla da kalınmayarak, Multi Click özelliği kullanıcılara sunulmuş. Yani ardarda yapılan çoklu tıklamalar da Silverlight tarafından artık algılanabiliyor.

Silverlight 5’in getirdiği yeniliklerle ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız, bu linkteki videolardan faydalanabilirsiniz.

:: Silverlight kullanıyor musunuz?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Silverlight 5 İndirilebilir Durumda”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    microsoftun flashı vurabilcegini sanmıyorum Silverlight tutulmayan bir ürün zaten desteği çekeceğini açıklamıştı ms yanılmıyorsam

  2. fatihcamli dedi ki:

    microsoft flash lan javayı vurdu sonra flash ı vurup bu alanda tek olmayı hedefliyor. cok fesat bu microsoft

" Silverlight 5 İndirilebilir Durumda konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Silverlight 5 İndirilebilir Durumda ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Silverlight 5 İndirilebilir Durumda ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "