Okunma

SIM kart için yüz tarama zorunlu hale getirildi!


02 Aralık 2019 Pazartesi 12:20
SIM kart için yüz tarama zorunlu hale getirildi!

Söz konusu yüz tanıma ve kimlik doğrulama olduğunda Çin ilk akla gelen ülkeye dönüştü. Ülke içerisinde insanları takip etmek için yüz tanıma sistemlerine büyük yatırımlar yapan Çin hükümeti bu kez SIM kart hamlesi ile karşımızda.

Çin’de yeni bir SIM kart yani mobil hat satın almak istediğinizde artık abonelik sözleşmesine imza atmak yeterli değil. 1 Aralık’tan itibaren yürürlüğe giren yasa kapsamında, SIM kartı satın alırken insanların yüzlerinin taranması zorunlu oldu.

Çin’de SIM kart için yüz tarama şartı getirildi

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından Eylül ayında duyurulan bu yasadan önce, Çin’deki insanlar yeni bir mobil hat için sözleşme imzalamadan önce kimlik kartlarının bir kopyasını veriyorlardı.

Çin'de SIM kart için yüz tarama zorunlu hale getirildi! - ShiftDelete.Net

Çin hükümeti yüz tarama zorunluluğunun “vatandaşların siber alandaki meşru haklarını ve çıkarlarını korumak” için atılan bir adım olduğunu belirtiyor. Tabii, vatandaşlar gizlilik endişeleri nedeniyle bu durumdan hiç memnun değil.

Yüz taramayı günlük hayatın bir parçası haline getiren Çin kredi onayı almaktan, ödeme yapmaya kadar birçok alanda bu teknolojiyi kullanıyor. Bu durum insanları endişelendirirken, hükümet için büyük bir avantaj.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “SIM kart için yüz tarama zorunlu hale getirildi!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Gayet güzel. Teröristleri bulmak kolay olur

  2. Anonim dedi ki:

    siz de çinde yaşamayın 🙂

" SIM kart için yüz tarama zorunlu hale getirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SIM kart için yüz tarama zorunlu hale getirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SIM kart için yüz tarama zorunlu hale getirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "