SimCity Buildit İpuçları ve Tavsiyeleri


26 Aralık 2014 Cuma 09:00
SimCity Buildit İpuçları ve Tavsiyeleri

Sizin için tanıtımını yaptığımız, oldukça eğlenceli bir oyun olan SimCity BuildIt (Build it) store’larda kısa sürede “öne çıkan oyunlar” arasında girdi.

Kendi kentimizi, mobil cihazlarımızda kurmamızı ve yönetmemizi sağlayan bu strateji-simulasyon oyununda, daha hızlı ilerlemek ve akıllardaki soru işaretlerini gidermek üzere bir içerik hazırladık. Bu içerikte size oyunla alakalı ipuçlarından bahsedeceğiz.

SimCity Buildit ipuçları!

Oyunda fabrika binaları, elektrik hizmeti veren binalar, kanalizasyon çıkışları gibi bazı binalar çevre kirliliği yaratmakta. Bu kirliliği önlemek için ya daha gelişmiş tesisler satın alacağız ya da bu tarz binaları sim’lerin evlerinden uzakta tutacağız.

14-12/26/simcity-buildit-kirlilik.jpg

Mevcutta var olan, kirlilik yaydığını düşündüğünüz binaların üstlerine parmağınızı basılı tutun. Binanın altında kahverengi ile belirtilen bir izdüşümü varsa ve binayı hareket ettirdiğinizde bu izdüşümü bina ile birlikte hareket ediyorsa; o bina kirlilik yaymaktadır. Bu tarz durumlarda kahverengi ile belirtilen alanların içine sim’lerimizin evlerini inşa etmememiz gerekiyor. Binaların kirlilik yayıp yaymadığını önceden anlamak için ise yapmanız gereken, satın alma menüsünde; bina fiyatının altında “kirli alan” ibaresinin bulunup bulunmadığına, ne kadar kirlilik yaydığını anlamak içinse karşısında yazan saysal verilere (Ör:12×12 karelik alan) dikkat etmek.

Oyunda inşaat malzemeleri dükkanı, hırdavat dükkanı, çiftçi pazarı, mobilya mağazası gibi binaları sim’lerimizin evlerinin yakınına konumlandırmanız, kısa mesafe giderek işlerini halleden sim’lerimizi mutlu ediyor. Aynı şekilde park ve yönetim binalarının, evlere çok uzakta olmaması şehirdeki mutluluk oranını arttıracaktır. Parkları konumlandırırken hangi binaların daha mutlu olacağını görmeniz için binaların üzerinde çıkan mavi grafiğe dikkat edin. Bu sayede daha çok binanın parklardan faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

14-12/26/simcity-buildit-konumlandirma.jpg

İtfaiye istasyonlarını inşa ederken dikkat etmeniz gerekli. Aksi takdirde yangını itfaiye istasyonları farketmiyor. Yanan binayı, sim’leriniz terkediyor ve şehirde nüfus azalması yaşanıyor. Bu durumu engellemek adına; itfaiye istasyonlarının üstlerine basılı tutun. Yanabilme ihtimali olan binalar yeşil ya da kırmızıyla belirtilmekte, beyaz olan binaları düşünmenize gerek yok. Amacımız bütün binaların yeşil renkte olmasını sağlamak. Buna göre itfaiye istasyonunuzu kurarsanız, hiç bir sorun yaşamassınız, çıkan yangınlar kısa sürede söndürülür. Binalarınızın çevreye verdiği etkiye dikkat ederek binalarınızı olduğu yerde döndürmeyi de ihmal etmeyin. Aynı bina 2-3 duruma göre 4 farklı şekilde konumlandırılabilmekte. Bazen binanın açısal değişimi diğer binalara olan etkisini değiştirebiliyor. (Ör:Yangına müdahale edilebilecek alanda bulunmayan bir binayı, itfaiye istasyonunuz sabitken, sadece döndürerek müdahale edilebilecek alana alabilirsiniz)

SimCity BuildIt’te yol yapmak bedava. Bu yüzden tavsiyem ilk etapta mümkün olduğu kadar yol yapın ve binalarınızı yayın. Bu durum trafik sıkışıklığını önleyecek ve size para biriktirmeniz için zaman kazandıracaktır. Eğer binalarınızı çok yakın ve az yol kullanarak yan yana yaparsanız, trafikten yakınan sim’lerinizi susturmanın tek yolu sim parası yani simoleon karşılığında yol yapmak olucaktır.

Tüm bunları yapmamızın sebebi yaşıyan sim’lerimizi mutlu etmek ve simlerin mutluluk yüzdeleri sonucunda en yüksek vergiyi alarak simoleon kazanmak.

Oyun içerisinde para kazanmanın ve şehrinizin gelişmesini sağlamanın en kolay yolu ev yapmak ya da var olan evleri geliştirmek. Bu sayede hem tecrübe, hem nüfus, hem de simoleon kazanacaksınız. Ancak dikkat etmeniz gereken şey; arz ve talep oranları. Şehire yeni bir bina yapmadan önce bu binanın; elektrik ve su gibi temel kaynaklarını sağlayacak oranda tesisiniz olup olmadığını bilmeniz gerekli. Bunu anlamak için su depolarının ya da enerji santrallerinin üstlerine parmağınızı basılı tutmanız yeterli olucaktır. Bu sayede mevcut kapasitenizi ve talebi görebilirsiniz.

14-12/26/simcity-buildit-arz-talep.jpg

Oyunda fabrikadan hammade yapmak oldukça uğraştırıcı, bu malzemeyi kullanarak dükkanlarda başka bir ürün haline getirmek ise çok zaman alıyor. Bu yüzden en kısa metod, biraz para harcayarak ticaret merkezinden alışveriş yapmak. Bu durum, düşük ücretli malzemeler için oldukça avantajlı. Malzeme aldığınızda harcıyacağınız parayı ya da çok daha fazlasını zaten ev yaptığınızda ya da geliştirdiğinizde geri kazanıyorsunuz.

Ticaret binasında satın almak istediğiniz ürünler yokmuş gibi gelebilir. Bunun sebebi reklamı yapılan ürünlerin harici, ticaret depolarında bulunan ürünlerin tamamını ticaret binasında göremiyorsunuz. Tek yapmanız gereken reklamı yapılan ürünlerin bulunduğu ticaret depolarını gezinmek. Mutlaka bir ticaret deposunda aradığınız ürün mevcut oluyor. Bulduğunuz ürünü affetmeyin, hemen satın alın yoksa nasıl gittiğini bile anlamassınız. Bu işlemi yaparken çoğu oyuncuda gördüğüm hata; diğer oyuncuların ticaret depolarını ziyaret ederken sonrasında kendi kentine dönerek zaman kaybı yaşaması. Oysa ki; ticaret binasına zaman kaybetmeden başka şehirlerde de tıklayabilirsiniz. Bu durum size zaman kazandıracaktır.

Elinizde ürettiğiniz malzemeleri sizde kendi ticaret deponuzda satabilirsiniz. Bu işlem size zaman ve para kazandırabilir. Satış yaparken ticaret deponuza, sık rastlayabileceğiniz metal, ahşap, plastik gibi malzemeleri çok pahalı bir fiyata koymamaya çalışın. Üretimi az zaman alan ve kolay bulunan ürünler genelde ucuza satılıyor bu durum boşuna ticaret deponuzu doldurmanıza neden olucaktır. 

14-12/26/simcity-buildit-ticaret-merkezi.jpg

Şehir deponuz yetersiz ve bulunan ürünleri kullanmanıza gerek yoksa, bunları da yine ticaret deponuza koyup ucuza satabilir, bu sayede şehir deponuzda yer açabilirsiniz. Ticaret deponuzdaki ürünlerin satışını arttırmak için zor bulunan bir ürünü üretip, ticaret deponuza koyun. Bu ürünün reklamını yapın. Bu sayede o ürünü almak için daha fazla kişi sizin ticaret deponuzu ziyaret edecek ve gelmişken deponuzdaki diğer ürünleri de alma ihtimali artacaktır. Kolay yoldan kazanç sağlamanın bir diğer yolu da ticaret merkezinde ucuza gördüğünüz ürünü satın alıp kendi ticaret deponuzda optimum fiyat düzeyinde satmanız. 

Oyunda Facebook ile oturum açmanız bir başka tavsiyem. Arada arkadaşlarınızı ziyaret ederek onların; binalarını konumlandırmasından, şehirlerinden feyz alabilir ya da aradığınız ürünü onların deposunda bulabilirsiniz. Hiç olmadı “Ya Ahmetçiğim, şu senin şehir deposunda fazladan çivi varmış canım kardeşim. Onu sen kullanmıyormuşsun yahu, şunu gel ticaret depona 1 simoleon’a koy, ben alayım. Bak ilerde benim de sana yardımım dokunur.” gibi bir konuşma sonrası aradığınız ürünü ucuza alabilirsiniz.

14-12/26/simcity-buildit-final.jpg

Facebook ile oturum açmanızın bir diğer avantajı ise oyunu, başka mobil cihazlarda da kaldığınız yerden oynayabilmeniz. Misal; evdeyken tabletinizle oynayıp, dışarıya çıkınca telefonunuzdan oyununuza devam edebilir, mobil cihazınızın başına bir şey gelmesi durumunda Facebook hesabınız ile oyunu yeni mobil cihazınızda kaldığınız yerden oynayabilirsiniz. Oynadığım seviyeye kadar başıma gelenleri ve izlediğim stratejileri sizinle paylaştım. Lütfen siz de yorumlar kısmında varsa ipuçlarınızı, işe yarayacağını düşündüğünüz bilgileri, oyun hakkındaki tavsiyelerinizi yazın, paylaşın…

:: SimCity BuildIt hakkında sizin tavsiyeleriniz nelerdir, nasıl bir strateji izliyorsunuz?
yazarTuna Şener

Uzun süredir ShfitDelete.Net takipçisi olan Tuna, artık ilgilendiği mobil oyunlarla ilgili incelemelerini ve haberlerini ShiftDelete.Net'te paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

231 yorum - “SimCity Buildit İpuçları ve Tavsiyeleri”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Altın savaş sandığı kazanmak icin ne yapmak gerekiyor?

" SimCity Buildit İpuçları ve Tavsiyeleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SimCity Buildit İpuçları ve Tavsiyeleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SimCity Buildit İpuçları ve Tavsiyeleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 2. 2 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 3. 3 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 4. 4 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 5. 5 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 6. 6 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 7. 7 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 8. 8 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 9. 9 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 10. 10 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!