Okunma

Şimdi Blog Açma Zamanı


31 Ekim 2012 Çarşamba 08:15
Şimdi Blog Açma Zamanı

Günün bir kısmını internet üzerinde geçiren kişiler, sosyal paylaşım siteleri sayesinde sadece okuyucu değil, aynı zamanda içeriği üreten kişiler oldular. Facebook ve Twitter gibi adreslerin popüler olmasının nedeni, kullanıcıların ürettiği içeriklerin yine kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edilmesi.

İnternet kullanıcıları, ilk zamanlarda ekran başında geçirdikleri zamanın büyük kısmını, profesyonel içerik üreticileri tarafından hazırlanan adreslerde geçiriyorlardı. Bunların başında ise haber siteleri yer alıyordu.

Şimdi ise durum daha farklı

Hem internet kullanıcısı, hem de haber siteleri bu değişimden nasibini aldılar. Önce internet kullanıcılarından bahsedelim.

Profesyonel içeriklerin mutlaka okunması gerektiği anlayışı, amatörler tarafından hazırlanan içeriklerin lezzetinden sonra daha az tercih edilir oldu.

O nedenle yapılan araştırmalarda kişiler, günde birkaç saatini Facebook gibi sitelerde geçiriyorlar ve bu zamanın daha azını haber okumak veya araştırma yapmak gibi faaliyetlere ayırıyorlar.

Kullanıcı, kendisi gibi kişilerin ürettiği içeriği daha gerçekçi ve daha değerli buluyor. Yorumluyor, paylaşıyor ve tavsiye ediyor.

Haber sitelerine gelelim

Kullanıcının sosyal ağlara göç etmesiyle beraber, başta yorumlar olmak üzere interaktif alanları bünyelerine taşımakla işe başlayan haber siteleri, kullandıkları haber dilinde de köklü değişikliğe giderek daha samimi başlıklar ve daha samimi görsellerle içerikleri sunmaya başladılar.

Haber sitelerindeki bu değişiminle birlikte bu sitelerin, sosyal paylaşım sitelerinde geçirilen zamandan ne şekilde nasipleneceği konusu henüz netlik kazanmış değil. O nedenle ayakta kalmak isteyen haber sitelerindeki ekipler, daha iyi haber yapmanın dışında haberi ne şekilde sunacaklarına kafa yoruyorlar.

Bu rekabeti bir kenara bırakarak önemli bir tavsiyede bulunmak istiyorum

Sosyal paylaşım sitelerinde kullanıcıların büyük bir hevesle ürettiği içeriklerin, birkaç gün içinde kaybolduğu ortada. Bundan birkaç ay önce attığınız Twit’i veya Facebook’ta paylaştığınız yorumu bulmak, tam bir işkence.

Kullanmayın demiyorum ama bu içeriklerin olduğu bir blog’unuzun olması konusunda sizlere tavsiyede bulunmak istiyorum.

Günün büyük kısmını Friendfeed’e ayıran arkadaşlarım belli etmeseler de şu anda çok pişmanlar. Aylarca MySpace’e içerik yükleyenlerin durumu da Friendfeed kullanıcılarından farklı değil. “Bu paylaşımları, sosyal paylaşım sitelerinde değil de blog’larımızda yapsaydık, ayrı bir kazanç kapısı bile oluşturabilirdik” diyenlerin sayısı da az değil.

Firmalar, konusunda uzman olan blog’cularla iş yapmak için çok ciddi bütçeler ayırırken, maalesef ülkemizde bu blog’culara ulaşamıyorlar.

Çektiğiniz fotoğraf, kafa patlattığınız yorumlar, gülümseten konular ve daha fazlası blog’larınızda yer alsın. Sosyal paylaşım sitelerini ise bu içeriklere yönlendirme yapan hatırlatmalar için kullanmanızı öneririm.

:: Bloğunuz var mı?    

 
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Şimdi Blog Açma Zamanı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  egonomik böyle bir blog ben beğeniyorum şahsen.

 2. ReDo dedi ki:

  Benim neyim eksik, ben de açayım.

 3. Troy dedi ki:

  Bekliyoruz o zaman merkeze Alia

 4. AliA dedi ki:
  Alıntı Troy Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  senin de bana

  Sözümüz söz.

 5. zatura dedi ki:
  Alıntı Troy Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Aslında öyle bir blog vermeyi düşündük ama düzenli yazı yazmanız gerekiyor diye bu konuyu kapadık. Pek düzenli yazan olmuyor genelde.

  verirseniz haberim olsun…

 6. Troy dedi ki:
  Alıntı AliA Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Bana sözün var.

  senin de bana

 7. OnLT dedi ki:
  Alıntı Troy Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  benim bloga giriyorsunuz değil mi?

  http://troy.shiftdelete.net

  Arada girip bakıyorum ben ama sık güncellemiyorsun diye "arada" giriyorum.

 8. spybot dedi ki:

  Blog’da yazacak zamanım olmuyor valla

 9. AliA dedi ki:

  Bana sözün var.

 10. Troy dedi ki:

  Aslında öyle bir blog vermeyi düşündük ama düzenli yazı yazmanız gerekiyor diye bu konuyu kapadık. Pek düzenli yazan olmuyor genelde.

 11. zatura dedi ki:

  bize de imkan varmı? "http://zatura.shifdelete.net" olarak… yok site sahibine özel diyorsanız , hisse satmayı düşünürmüsünüz

 12. Troy dedi ki:

  benim bloga giriyorsunuz değil mi?

  http://troy.shiftdelete.net

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ***** başlangıç için en iyi yer.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Adam haklı beyler 🙂

 15. celalim93 dedi ki:

  bir blogda bana şart aslında

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Artık blog açmanız faydasız, sesinizi duyurmak istiyorsanız sosyal medya sitelerine girip absürt bir fotoğraf altında istediklerinizi yazın.

  Son 3 yıldır bloglar can çekişiyor hele ki son sene açılan bloglar, yerleşemeden gidiyor. Aksini iddia eden varsa 1 sene içinde açılmış bir blog göstersin.

  Eski popüler bloglara bakarsanız son dönemlerde yazdıkları yazıların çok seyrekleştiğini göreceksiniz.

 17. AliA dedi ki:

  Benim de var. İleride fena bir hale getireceğim.

 18. REDFOKS dedi ki:

  Daha yeni açtım bir kişisel blog İki gün oldu bir tane yazım var içinde

" Şimdi Blog Açma Zamanı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Şimdi Blog Açma Zamanı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Şimdi Blog Açma Zamanı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "