Şimdiye kadarki en güçlü kara delik çarpışması!


03 Eylül 2020 Perşembe 19:45
Şimdiye kadarki en güçlü kara delik çarpışması!

Kara delik mevzusu gerçekten uzay bilimlerine ilgi duyan insanları kendisine çekiyor. Hal böyle olunca da yaşanan gelişmeler de dikkat çekmeyi başarıyor. En güçlü kara delik çarpışması ise gerçekten de merak uyandırıyor.

Gökbilimciler, kara deliklerin en güçlü, en uzak ve en şaşırtıcı çarpışmasını, yerçekimi dalgalarını kullanarak tespit ettiklerini duyurdu. Bunun en önemli yanı ise şimdiye kadarki saptanan en büyük kara delik çarpışmasının olması. Zira bunu rakamlarla bir çerçeveye oturtmak gerekirse; Güneş’ten 150 kat büyük kozmik bir canavar ortaya çıkmış oluyor.

Saptanmış en büyük ve en güçlü kara delik çarpışması

Birbirleriyle inatlaşan keçi misali çarpan kara delikler devasa boyutlarda olmasıyla dikkat çekiyor. Mevzubahis kara deliklerden birisi Güneş’ten yaklaşık 66 kat daha büyükken bir diğeri tam anlamıyla 85 kat büyüktü. Bu devasa karanlık deliklerin çarpışması sonucunda da Güneş’ten 150 kat kadar büyük yeni bir kara delik oluştu.

Söz konusu rakamlar gerçekten de düşünüldüğünde muazzam. ABD’deki Lazer İnterferometre Kütle Çekim Dalga Gözlemevi (LIGO) ve İtalya’daki Virgo dedektörü tarafından saptanan kütle çekim dalgalarını inceleyen bilim insanları söz konusu çarpışmayı ‘’ GW190521’’ olarak adlandırdı.

2015’ten beri LIGO ve Virgo, yerçekimi dalgalarını algılayarak evrene yeni bakış açıları ile bakmayı sağlıyor. Uzay-zaman dokusundaki bu dalgalanmalar, normalde sıradan teleskoplarla görülemeyen kara deliklerin birleşmesi gibi olayları ortaya çıkartabiliyor.

en-guclu-kara-delik-carpismasi-00

Astrofizikçiler, yerçekimi dalgalarının özelliklerinden, örneğin nasıl değiştikleri gibi, kendilerini üreten nesnelerin boyutlarını ve diğer özelliklerini tahmin edebiliyorlar. Devasa çarpışma, var olduğu düşünülen lakin sadece dolaylı olarak gözlemlenebilen bir kara delik sınıfı için kesin kanıt sağlamış oluyor.

Melbourne Üniversitesi’nden aynı zamanda çalışmada da imzası bulunan astrofizikçi Meg Millhouse: “LIGO ve Virgo iş birliği, yepyeni sistemler keşfetmeyi, bizi şaşırtacak bir şey bulmayı umuyordu. GW190521 kesinlikle bu şaşırtıcı olaylardan biri” olarak tanımladı.

Hollanda’daki Leiden Üniversitesi’nde astrofizikçi olan Simon Portegies Zwart: “Bu keşifle ilgili her şey akıllara durgunluk veriyor” diyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Şimdiye kadarki en güçlü kara delik çarpışması!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Allahüekber.,

" Şimdiye kadarki en güçlü kara delik çarpışması! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Şimdiye kadarki en güçlü kara delik çarpışması! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Şimdiye kadarki en güçlü kara delik çarpışması! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 2. 2 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 3. 3 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 5. 5 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 6. 6 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 7. 7 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 8. 8 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 9. 9 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 10. 10 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!