Kamikaze ŞİMŞEK artık 200 km menzile sahip


27 Nisan 2021 Salı 19:01
ABONE OL
Kamikaze ŞİMŞEK artık 200 km menzile sahip

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, CNN Türk’te TUSAŞ ürünleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. TUSAŞ‘ın yıllardır ürettiği Şimşek‘in 200 kilometre menzilli dolanan mühimmat olarak da kullanıldığını ilk kez açıkladı.

Temel Kotil, “Şimşek hedef uçak, aynı zamanda kamikaze uçak. Yılda 100 tane yapıyoruz bundan. 5 kilogram patlayıcı var üzerinde, aşağı yukarı 200 kilometre gidiyor. Aksungur‘dan havadan bırakıyoruz, 200 kilometre gidip hedefi vuruyor. Seri üretiliyor. Aksungur’un kanatlarına birer tane takılıyor.” dedi.

Azerbaycan ve Kazakistan’a ihraç edilmişti

Geçen yıl Azerbaycan-Ermenistan arasında patlak veren Karabağ Savaşı‘nda, Türkiye’nin SİHA‘ları ile İsrail yapımı dolanan mühimmatlar dikkati çekmişti. Türkiye’nin uzun süredir dolanan mühimmat olarak tabir edilen kamikaze ihalar üzerine çalıştığı biliniyor. STM tarafından geliştirilen Alpagu ve Kargu bunların en küçük örneklerinden.

Alpagu Kargu Şimşek

Türkiye’nin yerli dolanan mühimmatları; Alpagu, Kargu ve Şimşek

Yerli ve milli olarak geliştirilen Turna ve Şimşek, hedef uçak olarak çok uzun zamandır kullanılmakta. Şimşek 2012’de ilk uçuşunu yapmıştı. TEI tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk mini turbojet motoru TJ90‘ın güç verdiği Şimşek, saatte 740 kilometre hıza ulaşabiliyor. Geçen yıl Azerbaycan’da 6 tanesi, Azerbaycan hava savunma sistemlerinin talimlerinde vurulmak için kullanılmıştı. Ardından TUSAŞ heyeti benzer bir tatbikatı Kazakistan’da da yapmıştı.

Şimşek hedef uçak Anka

Şimşek 2015’ten beri birçok sistemin test edilmesinde hedef uçak olarak kullanıldı

Şimşek‘in dolanan mühimmat konfigürasyonunun hangi bileşenleri ve güdüm sistemlerini taşıdığı net bilinmiyor. Ancak Türkiye’nin geçmişte İsrail’den aldığı ilk nesil Harpy’ler radar sinyal algılayıcı (radar homing) güdüme sahipti. Yeni nesil dolanan mühimmatlarda elektro-optik kamera ve kızılötesi güdüm kabiliyetleri de bulunmakta. Özellikle Harop ve Orbiter‘ler Azerbaycan tarafından savaşta çokça kullanılmıştı.

Şimşek, Türkiye’nin ürettiği en hızlı hava aracı konumunda. Dolanan mühimmat konfigürasyonundaki Şimşek’in görüntüleri paylaşıldığında detaylı analiz yapabiliriz. Şimdilik hakkında bildiklerimiz Temel Kotil‘in bir televizyon programında söylediği birkaç cümleden ibaret. Ancak 200 kilometre menzilli, yüksek süratli bir kamikaze ihaya sahip olan Türkiye’nin özellikle yurtdışı operasyonlarda düşman unsurlarına karşı önemli avantaj elde edeceği kesin.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Kamikaze ŞİMŞEK artık 200 km menzile sahip konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kamikaze ŞİMŞEK artık 200 km menzile sahip ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kamikaze ŞİMŞEK artık 200 km menzile sahip ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  2. 2 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  3. 3 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  4. 4 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  5. 5 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  6. 6 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  7. 7 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  8. 8 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  9. 9 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  10. 10 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme