Okunma

Organize İşler Netflix hamlesi yapımcıları şok etti!


17 Şubat 2019 Pazar 13:00
Organize İşler Netflix hamlesi yapımcıları şok etti!

Ülkemizde bir süredir gündemi meşgul eden yapımcılar ve sinema salonlarında anlaşmazlık geçtiğimiz günlerde tatlıya bağlanmıştı. Ancak Organize İşler Netflix hamlesi tekrar ortalığı karıştıracak gibi gözüküyor. İşte detaylar.

TESİYAP Organize İşler Netflix hamlesini doğru bulmuyor!

Sinema salonlarıyla film yapımcıları arasında yaşanan gerginlik uzun bir süre konuşulmuş ve tartışılmıştı. Bunun üzerine yasal düzenleme getirilmiş ve anlaşmazlıklar ortadan kaldırılmıştı.

Bunun üzerine vizyona giren Organize İşler Sazan Sarmalı filminin daha vizyona gireli iki hafta olmuşken ve hala sinemalarda gösterilirken, Netflix platformunda yayınlanması tekrar tartışmaları gündeme getirdi.

Gündeme bomba gibi düşen bu haber sonrasında Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği (TESİYAP) adına Birol Güven bu hamlenin sektöre zarar vereceğini söylediğini bir açıklama yayınladı. Dilerseniz o açıklamayı haberimizin alt kısmından okuyabilirsiniz.

Diğer taraftan yapılan haberlere göre Yılmaz Erdoğan söz konusu anlaşmayı tartışmaların yaşandığı dönemde yaptı ve dolayısıyla imzalar atılmış olduğu için geri dönüşü olamadı ve film hala sinemalarda gösterimdeyken Netflix üzerinden yayınlandı.

Peki siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Söz konusu duyuru:

Kamuoyuna Duyuru

Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği olarak
bir filmi vizyondayken aynı anda dijital platformlarda da gösterime sokmanın sinema sektörümüze telafisi mümkün olmayan zararlar vereceğini düşünüyoruz.

Çok uzun bir süredir yeni sinema yasası için verdiğimiz mücadele öncelikle sinemamızın geleceği içindi. Bilet geliri olmayan, sinema işletmecilerinin ekonomik sıkıntı içinde olduğu bir sinema sektörünün ne geleceği olur ne de özgürlüğü.

15 Şubat 2019 tarihinde ortaya çıkan yeni durum tüm sektörümüzü olduğu gibi bizi de şaşkınlık içinde bırakmıştır. Tek söyleyebileceğimiz şudur ; bu Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliğinin ortak kararı değildir, BKM adlı üyemizin kendi ticari kararıdır. Birliğimiz bu kararı yanlış bulmakta ve milli sinemamız için çok kötü bir gelişme olarak değerlendirmektedir.

TESİYAP olarak sinemanın herhangi bir bileşenini dışarıda bırakan hiçbir gelişmeyi onaylamıyor ve “film, sinema salonlarında izlenir “ felsefesiyle salon işletmecilerinin yanında olduğumuzu kamuoyuna duyururuz.

Saygılarımla
Birol GUVEN
Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği Başkanı
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

33 yorum - “Organize İşler Netflix hamlesi yapımcıları şok etti!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  1. Sinema ve 2. Havalimanları. Mafya gibiler.

  Parasını ödediğim filmde bana reklam izletmesi mi, 1 liralık mısıra 10 tl istemek mi hepsi bunlarda.
  Ayrıca netflixte filmi izledim. Çözünürlük çok iyi.

 2. Anonim dedi ki:

  Adamlar üye ol 1 aylık bedava diyor. Millet sinemaya gitse parayla bol yeni üye kazandı netflix

 3. Anonim dedi ki:

  Sinema mı oda ne ?

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sinema salonları herkesi eşek yerine koyuyordu, ders olsun.

 5. kemal dedi ki:

  goruntu kalitesi cok kotu

  1. Anonim dedi ki:

   beleş izlersen kötü olur tabi..ver parasını adam gibi izle

 6. Anonim dedi ki:

  Sinema biletleri nereden baksak 13-15 liradan aşağıya değil. Onu geçtim dışarıdan yiyecek sokmak iyi tamam oradan alalım diye yelteniyoruz la markette 1.5 lira olan çikolata sizde en kötü 3 liradan başlıyor. Ufacık mısıra 8 lira istiyonuz o boyda 1-2 liralık çerezza alınır daha fazla mısır hemde. Onu da geçtim film başlama saati 11:00 biz geç kalmayalım diye şekilden şekle giriyoruz koşuşturuyoruz salona bir giriyoruz reklam 15-20 dakika reklam izliyoruz. Film arası veriyorlar yine reklam. Onu da geçtim sinemada insanlar düzgün izlemiyor herkes için demiyorum ama kakır kakır gülen var, telefonla konuşan var, telefonuyla oynayan mı dersin, spoiler veren mi dersin en garibi ise kadın gelmiş yerime oturuyor kadına diyorum burası beinm yerim biletim var diyorum kadının dediği banane kadın diye bişi demiyoruz görevliye söylüyorum kaldırsın diye ilk o oturmuş başka yere geçin sizde diyor o zaman bileti niye alıyoruz bilette niye sandalye bölümü ve numarası yazıyor madem dedim gık yok. Yapacağınız işe dedim gittim para iadesi istedim para iadesinde iade almazsanız dava açacağımı söyledim tıpış tıpış verdiler. Bir daha da gitmem dedim sinemaya. Netflix en güzeli 1-2 sinema parası vereceğime 1 ay boyunca istediğim kadar dizi film izlerim.

 7. Anonim dedi ki:

  organize diye aratın geliyor netflix de. üye ayrımı yoktur.. Filmin kapak resmi biraz yabancı film hissiyatı veriyor 🙂 ilk baktığımda ben de yok sanmıştım

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yılmaz Erdoğan’ın Bensu Soral için çektiği film olmuş sanki.

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Reklâmlar ile insanı çıldırtmaya çalışan sinema salonu sahiplerine iyi olmuş. Yeni Cem Yılmaz lar çıkartamadan onlar sizden önce davrandılar.

 10. qw dedi ki:

  cem yilmazlar felan yetistiririz demislerdi 🙂 cevap yilmaz erdogandan geldi 🙂

 11. Anonim dedi ki:

  Bu durumda da su çıkıyor sinema salonları kendini digital dönüşüme hazırlamayıp hala ses çıkarıyorlar yapsınlar kendi netflixlerini sonra insanlara patırdasınlar

 12. Anonim dedi ki:

  Kral hareket bence. Artık yönetmenin lafı geçmeli. Sektör “bazı” yapımcıların tekelinden çıkmalı. Hem isteyen istediği yerde izler kime ne?

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  25₺ dan bilet satın ,sonra haksızlık olsun

 14. Anonim dedi ki:

  Netflix’e verilmesi ne kadar doğruydu tartışılır açıkçası..
  Sebebi şu ki film Netflix’e gelince bir çok film indirme sitelerine de düştü..

  1. Anonim dedi ki:

   16 liraya netflixte izlemek varken film sitelerine girilmez. Korsan sadece rusya ve biz de illegal olarak ağır cezaya tabi tutulmadığı için
   globalde çokta sorun değil. Sonuçta film globale sunuluyor. Netflixten aldıkları paranın tadına varırlarsa zamanla netflix’e özel filmler yapacaklardır. Hem kullanıcı açısından netflix’in sunduğu kolaylık ve lokalizasyon ayrıca en kötü internette bile stabil video sıkıştırma başarısı su götürmez. Ben doğru bir hamle olarak görüyorum.

   1. Anonim dedi ki:

    Organize İşler Sazan Sarmalı, Netflix’te çok kötü ama çok kötü bir çözünürlükle veriliyor. Defalarca aramamıza rağmen bir sonuç alamadık.

    1. Teknoloji Dostu dedi ki:

     Netflixte görüntü kötü diyen arkadaşlar yoğun saatlerin dışında denesinler aradaki farkı görecekler. Ha, ben yoğunlultan dolayı görüntünün bozulmasını Netflixe yakıştıramadım.

 15. Anonim dedi ki:

  Film HD olarak internete düşmüş bile…Kimsenin sinemaya gitmesine gerek kalmıyor…Netflix saçmalık…

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Netflix saçmalık mı neye göre kime göre?

 16. Anonim dedi ki:

  1 ay sonra yayınlasa bir sorun yok 1 hafta sonra yayınlansa sorun var. İlginç bir geçiş dönemi yaşıyoruz.

 17. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Alma mazlumun ahini cikar aheste aheste

 18. Tufan dedi ki:

  Sinemaya gidicek kadar iyi bir film olmamis bana gore

  1. Anonim dedi ki:

   Sinemalar gidilecek kadar gelişti mi? Bence sinemaların ve sinema işletenlerin yenilenmesi gerek. Ben bir filme gideceğimde bilet fiyatından mısırından ya da reklamından tedirgin olmamalıyım. Reklamdan mı kazanacaklar mısırdan mı bir karar vermeleri lazım. hizmet ile satışı karıştırmamak gerek.

 19. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Müthiş hamle. Keşke yasa çıkmadan yapsaydı. Daha anlamlı olurdu.

 20. tet dedi ki:

  Yılmaz Erdoğan’a teşekkür ediyoruz. Yine çok güzel hareket yaptı. Sömürü düzenine dur dedi.

 21. Teknoloji Dostu dedi ki:

  gidip insanlar mısır yemek için filme geliyor gibi aptalca açıklamalar yaparsanız sonu bu olur. şimdi devlet dengeyi sağladı. şimdi cem yılmaz karakomik filmleri netflix e satsa bunu gören herkes bir daha sinemaya film izlemeye gider mi. halkımı biraz tanıyorsam ya netflix üyelikleri patlama yapar ya da gidip indirip izlerler. sinemacılar da sabah akşam ağlarlar artık.

 22. Anonim dedi ki:

  Keşke sinemada izlemeseydim, böyle olacağını bilsem hiç sinemada izlemezdim

 23. Anonim dedi ki:

  Görünen o ki, ülkede kimse kendisine rekabet edilecek başka bir alternatif olsun istemiyor ve adımlarda hep bu doğrultuda atılıyor.

 24. Anonim dedi ki:

  Niye sok etsinki ztn film nete düştü adamlarda akıllılık edip anlaştılar parayı aldılar gayet mantıklı

 25. Brkk1 dedi ki:

  Hiçte sorun olmamıs sinemalarda az az reklam cok kisinin sesleri su bu derken izlenilmiyor biz bari alıyoruz netflix’i hic sorun olmasan izleniyor

 26. Anonim dedi ki:

  görüntü kalitesi çok kötü izleyemiyoruz ki?

 27. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu haber çıktığından bu yana
  Aratıyorum Netflix de film yok
  Anlamadım, ben bir aylık deneme kullanıyorum
  acaba onun için mi bende yok!
  Yada abone durumuna göremi değişiyor?

" Organize İşler Netflix hamlesi yapımcıları şok etti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Organize İşler Netflix hamlesi yapımcıları şok etti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Organize İşler Netflix hamlesi yapımcıları şok etti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "