Sinemia kapandı! Yeni yasa gerekçe gösterildi!


12 Temmuz 2019 Cuma 18:55
Sinemia kapandı! Yeni yasa gerekçe gösterildi!

Geçtiğimiz aylarda sinema sektöründe yaşanan bazı problemler, bazı iyi ve kötü gelişmeleri de beraberinde getirmişti. Son dönemde ek ücretler nedeniyle oldukça eleştirilen servislerden birisi olan Sinemia’dan kötü haber geldi.

Sinemia kapandı! Açıklama doğrudan şirketten geldi!

Ocak ayında kabul edilen 7163 sayılı kanun, yapımcılar ve yayıncılar için bazı sorumlulukları ve sınırlandırmaları beraberinde getirdi. 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe giren kanun seyirciler için bazı iyi ve kötü sonuçlar doğurdu.

Artık izleyiciler daha kısa reklam süresine tabi olacak. Kanunla sınırlandırılan reklam süresi, 15 dakikayı geçemeyecek. Bununla birlikte bazı kötü haberler de bulunuyor. Yeni kanunla indirimli ve promosyonlu bilet satışı da sona erdi.

Bu alanda Türkiye’de aktif olarak kullanılan servis bu kanunla birlikte önemli bir darbe almış oldu. Amerika’da yaşanan bazı finansal nedenlerden dolayı faaliyetini sonlandıran şirket, şimdi de Türkiye’de faaliyetine son verdi.

Konu hakkında internet sitesinde açıklama yapan şirket, yeni kanunla birlikte kendi iş modellerinin uygulanabilirliğinin sonlandığını ve 1 Temmuz itibariyle Sinemia satışlarının durdurulduğunu belirtti. Bununla birlikte mevcutta bulunan tüm Sinemia kullanıcılarının hesapları da süre limitsiz olarak askıya alındı.

Sinemia’nın açıklamasında yasadan bahsettiği bölüm;

Türk pazarında şirketimiz için en yıkıcı gelişme, şüphesiz 7163 sayılı kanunun yasalaşmasıdır. Amerika’dan çekilme kararımız ile aynı döneme denk gelen bu durum, sinema salonlarından toplu bilet alarak sinema severlerin daha fazla sinemaya gitmesini sağlayan Sinemia için bu indirimlerin tamamen son bulması ve hatta yasa yürürlüğe girmeden 4 ay önceden başlamak üzere sektör tarafından bu indirimlerin tüm paydaşlar için kaldırılmasına yol açarak şirketimizin temel iş modelini kaçınılmaz olarak uygulanamaz hale getirmiştir. Sinemia olarak son dönemde katkı payı gibi modeller tasarlayarak bu indirimli abonelik modelini devam ettirmeyi mümkün kılacak bir çözüm geliştirmeye çalışsak da yasanın getirdiği yeni şartların önüne geçmeyi başaramadık.

İlgili yasanın değişmesi, toplu bilet alımlarında indirimin tekrar gündeme gelmesi veya belirli teknolojik altyapılar kontrolünde girişimlere verilecek istisnalar olması durumunda, Sinemia üyeliklerini tekrar sunmaya başlayabileceğimizi biliyoruz. Fakat, mevcut durumda her türlü fikri denememize ve tüm uğraşlarımıza rağmen bu hizmeti artık sürdüremiyoruz. Bu sebeple, büyük bir üzüntüyle, yeni yasanın yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2019 tarihi itibariyle Sinemia üyelik satışlarını durdurduğumuzu, aynı tarih itibariyle Sinemia tarafından herhangi bir üyelik satışı yapılmadığını ve şirketimizin indirimli sinema biletlerini yasa nedeniyle temin edemiyor olması nedeniyle bugünden itibaren de tüm Sinemia üyeliklerinin askıya alındığını duyururuz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Sinemia kapandı! Yeni yasa gerekçe gösterildi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Yorum yazanların hiç biri sinemia yı bilmiyor kapansın, şu kadar bu kadar, iyi de bunlar ucuza veriyordu. 2 sene 24 liraya 3 film 1 sene de 29 tl ye izledim, yazık olmuş… bugun baktım bilet 21 lira 3d gözlük, zorla mısır, uçuk fiyatlar…bunlarda hiç biri yoktu.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu yasa ile birlikte sinemada olan bütün indirimler bitmiş oldu. Buna ilk gözterim indirimi cinemaximum indirimide dahil. Siz şimdi kim için seviniyorsunuz. Sinema yapımcıları kazanınca sizemi veriyorlar. Ben cinemaximum ile hafta içi ilk seansa imax de dahil 9 liraya gidiyordum. Bundan sonra biraz zor. Bence bu yasa film yapım şirketlerine zarar verir. Zaten fiyatlar oldukça yüksek. Kimse kusura bakmasın yok zarar ediyorlarmış da. Zarar ediyorsanız nasıl bu kadar çok yerli film çıkıyor. Hepsi zarar etmek içinmi film yapıyor. Maliyetiniz ne ki.
  Aklı başında olan sinema izleyicisi bu durumu protesto eder. Normal haline yani kendimi bildiğimden beri olan haline dönmedikçe benden sinemaya para yok. 2 kişi bi film izleyeceğiz diye 7080 lira veremem kusura bakmayın bu fiyatlık iş yapmıyorsunuz.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  2 senelik üyelik almıştım bankaya harcama itirazında bulundum sonucu bekliyorum. Zaten sinemia kendi sitesinde açıklamayı yapmış bankalara başvurup ücretlerinizi alabilirsiniz demiş , bankaya bizzat giderek harcama itirazında bulunun yardımcı oluyorlar.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Fahiş fiyatlar olursa tabi kapanır iyi olmuş

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   365 filme 350 lira para ödedim. Hangi fahiş fiyattan bahsediyorsun. Sinemia’dan haberin yok senin.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Harika olmuş. Bir liralık mısırı zorla 15 TL ye filmi de 4 TLye satarlardı. Peki asıl film yapan ve milyonlarca dolar yatırım yapan şirket ne olacak. Bu tip şirketler hakketmedikleri paralar kazanıyor. Ama sanatçı ve yapımcı şirket hava gazı. Peki sonrası ne olacak. Bize güzel içerik sunan bu film şirket leri batacağına bu asalak lar batsın

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Hiç duymadım, gitmeside umurumda bile değil. Hatta bütün sinemalar batsın. Çoluk çocuk çizgi film izlemeye gidiyor zaten benim gördüğüm

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Son 3 aydır yüzlerce şikayet var. 3 aydır kimse zaten parasını ödediği biletleri alamıyordu. Bunlardan biride benim 1 aylık periumum üyeliğim vardı. Hiç bir sinemadan kullanmadım. Kendilerine de asla ulaşamadım. Hiç bir yetkili ortada yok. Hadi benim 1 aylık. Yıllık paket alıp çok madur olan kişi var. Birde utanmadan abonelere sormadan abonelik yenileyip kredi kartlarından para cekip dolandırmışlar. Ben hemen kredi kartımı yeniletim yoksa benden de cekerlerdi. Peki bunlara devlet hesap soracak mı hiç sanmam.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Hali hazırda üye olanların durumu ne olacak

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Yahu iyi de yeni yasayı bahane ederken Amerikada da kepenkleri indirmişsiniz zaten.

" Sinemia kapandı! Yeni yasa gerekçe gösterildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sinemia kapandı! Yeni yasa gerekçe gösterildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sinemia kapandı! Yeni yasa gerekçe gösterildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?