Okunma

Sinyal Alamadıkları İçin Öldüler


17 Mayıs 2012 Perşembe 09:30
Sinyal Alamadıkları İçin Öldüler

Arthur ve Madeleine Morris adlı yaşlı bir çift, araçlarıyla Catskill Dağı’na doğru yola çıktılar. Her şey güzel giderken bir anda felaket gerçekleşti. Kaza yapan çift, şarampole yuvarlandı.

Fakat kaza sonucu hayatta kalmayı başaran çiftin kurtarılma çabaları boşa gitti. Arthur araçtan çıkmaya çalışırken kapının sıkışması nedeniyle oksijensizlikten hayatını kaybederken, Madeleine ise araçtan çıkmayı başardı.

Araçtan çıkan Madeleine, hemen cep telefonuna sarılarak yardım istemeyi denedi. Önce 911’i arayan Madeleine, cep telefonunun sinyal alamadığını anladığında iş işten geçmişti. Çünkü Arthur hayatını çoktan kaybetmişti.

Madeleine ise Arthur’u araçta bırakarak en yakındaki eve ulaşmayı başardı ama evde kimse yoktu. Cep telefonunun hala sinyal alamadığını gören Madeleine, üzerine kalın bir şey alarak soğuktan korunmayı denese de başaramadı ve o da gece yarısı hayatını kaybetti.

Gerçekleşen bu trajik olay, akıllara GSM operatörlerinin herhangi bir suçu olup olmadığı tartışmalarını da beraberinde getirmiş durumda.

Bir kesim GSM operatörlerinin sinyal veremedikleri bölgelerin bulunması yüzünden suçlu olduğunu savunurken, bir kesim ise GSM operatörlerinin yapabilecekleri bir şeyi olmadığını düşünüyor.

Özellikle Morris çiftinin AT&T adlı operatörün kullanıcısı olduğunu ve firmanın o bölgede “en iyi kapsama alanı” sloganıyla tanıtım yaptığını da belirtmek gerekiyor. Yaşanan olayı düşündükçe bu tarz iddialı sloganların gerçeği ne kadar yansıttığını sorgulamak durumunda kalıyor insan.

AT&T ise konuyla ilgili olarak; “Morris ailesinin yaşadığı trajedi için kendilerine baş sağlığı ve özürlerimizi iletiyoruz. Bu bölgede en yüksek kapsam alanına sahip olduğumuz doğru ama dağlık bölgelere sinyal iletmek, endüstrinin üzerinde sıkı bir şekilde çalıştığı bir problem ve bunu herkes zaten biliyor.”

“Bu yaşanan olayın tekrarlanmaması için maksimum efor sarfederek çalışmalarımızı hızlandıracağımıza ve bu tarz bölgelerdeki sinyal gücümüzü artıracağımıza söz veriyoruz.” diye bir açıklama yapmış.

:: Yaşanan olayda suçlu sizce kim? GSM operatörleri tanıtımlarını fazla mı abartıyor? Tıklayın, forumumuzda tartışalım.
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Sinyal Alamadıkları İçin Öldüler”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu haberi yazan Yalan Dünya dizisindeki Orçun karakteri galiba,
  kendini ABD’ de yaşadığını zannediyor.
  Castill dağları nerede ?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Catskill dağı değil Catskill sıradağları olacak..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  AT

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ulkeyi soran arkadas AT&T diyor yani Turkiye.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell de türkiyenin

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Acil numara araması yapılırken telefon sinyali aldığı baz istasyonuna bağlanır. yani a operatörunu kullanıyorsun ama b çekiyor bulunduğun yerde. 112 yi aradığın zaman teiefon direkt b bin baz istasyonuna bağlanır.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  hangi ülkede olduğunuda yazsaydın iyi olurdu.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  e hani bi efsane gibi bilgi dolaşı***** Hiçbir cep telefonu sinyali çekmese bile acil durum numaraları 112,911 daima aranabilirmis diye?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  AT&T zaten başlı başına yalancı. Üstelik reklamlar abartılı ve icraat yok.

 10. mustang dedi ki:

  Kötü bir tecrübe olmuş.
  Burada Operatöründe hatası var fazlasıyla ama Bu yaşlı çiftin telefonlarındada sorun olamaz mı?

" Sinyal Alamadıkları İçin Öldüler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sinyal Alamadıkları İçin Öldüler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sinyal Alamadıkları İçin Öldüler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "