Sıra Blu-Ray Kapasite Savaşlarında


21 Ağustos 2010 Cumartesi 09:10
Sıra Blu-Ray Kapasite Savaşlarında

Hatırlayanlar bilir, DVD’nin geleceği için HD-DVD ve Blu-Ray standartları kapışmıştı.  Büyük üreticiler resmen taraf tuttu ve piyasaya sürdükleri ürünlerle üstünlük sağlamaya çalıştı (3D TV’ler Hakkında Her Şey).

Son kullanıcı ne alacağını bilemez oldu ve Blu-Ray standardı, Sony’nin PS3 ürünlerini piyasaya sürmesi ile kabul gördü. 


100 GByte kapasiteli bir medya beraberinde birçok avantaj ile geleceği kesin.

 

Blu-Ray standardının başarılı olmasının diğer bir nedeni depolayabildiği yüksek kapasite. Bir medya 25 veya 50 GByte’lık veriyi depolayabiliyor. Bu esasında çok önemli bir değer. Fakat üreticiler bu kapasitelerden memnun olmamış olmalı ki, şimdi de yeni bir savaş başlattılar.

Öyle ki, Sony sene başında Blu-Ray medyalarında 66.8 GByte’lık bir kapasiteye ulaştığını duyurdu. Sharp buna karşın 100 GByte kapasiteli Blu Ray medyasını önümüzdeki ay piyasaya sürecek.

100 GByte Kapasite

Sharp’ın VR-100BR1 adı altında geliştirdiği ürün BDXL standardını (PDF) destekliyor.  Bu standart üç farklı katmana sahip ve sadece bir kere üzerine yazılabiliyor (BD-R). Bu medyayı oynatabilmek için özel bir donanıma ihtiyaç var. Sharp ve Pioneer’ın ortaklaşa geliştirdikleri bu donanım, yeni nesil Blu-Ray medyası ile aynı anda piyasada olacak (Yarı 3D Blu-ray Cihaz).

Peki rakipler neler yapıyor? TDK, on katmanlı bir Blu-Ray medyası üzerinde çalışıyor. Bu ürün toplam 320 GByte’lık bir kapasiteye sahip olacak ve herhangi ekstra bir donanım olmadan var olan oynatıcılarda açılabilecek. TDK bu değeri laboratuar ortamlarında elde etti fakat bu ürünü piyasada bulmak için oldukça fazla beklemek lazım.

Bu yüzden üç katmanlı ve 100 GByte kapasiteli bir Blu-Ray medyasına sahip olmak yakın bir gelecekte çok daha gerçekçi. Japonya’da bunun hazırlıkları başlamış durumda. Üreticiler bu medyayı oynatabilecek Blu-Ray oynatıcısını 60 dolar’dan satmayı düşünüyor.

 

BDXL standardı, 3D teknolojisini de destekliyor. 3D teknolojisi istediği ilgiyi yakalayabilirse, bu medyalarda yerini alması an meselesi.

 

Bu esasında epey önemli bir gelişme. Ne de olsa bu yeni ürün BDXL standardı ile çalışacak. Bu da birçok üreticinin bu standarda uygun bir maliyet ile geçebileceğini gösteriyor.

Elbette Sharp’da yeni nesil bir oynatıcı piyasaya sürecek. Fakat bu oynatıcı 2300 dolar’lık bir fiyat ile satılması planlanıyor.

100 GByte kapasiteli bir medya beraberinde birçok avantaj ile geleceği kesin. Yapılan hesaplamalara göre, sevdiğiniz dizinin bir sezonu bu medyalara aktarılabilecek. Kaliteden herhangi bir ödün vermeden 11 bölümlük bir dizi bu medyalara sığabilecek.  Günümüzdeki Blu-Ray medyalarında en fazla 5 bölüm sığdığını düşünürsek, yeni nesil Blu-Ray medya epey fazla iş yapacak.

 

 Neden Blu-Ray?

Blu-Ray neden bu kadar popüler? Bunun cevabı esasında bir hayli kolay. Blu-Ray beraberinde birçok avantaj ile birlikte geliyor. Bu da son kullanıcıyı fazlasıyla sevindiriyor (Star Wars Blu-Ray’e Geliyor).

Örneğin efektlerin bol olduğu Iron Man ya da Dark Night gibi filmler bu medyalara rahatlıkla sığabiliyor. Kullanıcı yüksek çözünürlükte bu efektlerin tadına varabiliyor.

Buna karşın daha çok oyuncunun performans gösterdiği filmlerde herhangi bir avantaj sağlayamıyor. Kullanıcılar bu yüzden olsa gerek, bu tür filmlerin Blu-Ray sürümlerini almıyorlar. Ancak efektlerin çok olduğu pahalı yapımların Blu-Ray sürümlerini tercih ediyorlar.

Hollywood, Blu-Ray teknolojisinden çok büyük para kazanmayı kafasından çıkarmalı. Aksi takdirde bu teknoloji de tıpkı video  kaset kiralayan dükkanlar gibi yok olacak.                           

 

Kapasitede bir artış olması esasında iyi bir özellik. Disket sürücülerinin, ZIP medyalarının ve benzer teknolojilerinin çöküşlerine hepimiz şahit olduk. Fakat taşınabilir veri depolamalarında daha çok kapasite, bu pazarı tekrar harekete geçirmez. Blu-Ray medyası ister 50 GByte isterse de 100 GByte olsun.

Son kullanıcı zaten pahalı olan Blu-Ray medyalarına daha fazla para ödemek istemiyor. Dolayısıyla  teknolojideki gelişim tek başına yeterli değil. Fiyatlarının da önemli ölçüde düşmesi şart.

Elbette Blu-Ray teknolojisine para verecek kullanıcılar da olacak. Ne de olsa bir filmi fiziksel olarak elinizde tutabileceksiniz. Özellikle film çılgınları koleksiyonlarına devam edecek. Bu da İnternet üzerindeki download oranını belli bir sınırda tutacak.                   

:: Konu hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

 

                                                                                                                                                                                                  
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sıra Blu-Ray Kapasite Savaşlarında konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sıra Blu-Ray Kapasite Savaşlarında ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sıra Blu-Ray Kapasite Savaşlarında ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  2. 2 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  3. 3 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  4. 4 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  5. 5 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
  6. 6 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  7. 7 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  8. 8 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  9. 9 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  10. 10 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?