Siri Google Asistan ile arayı kapatıyor!


25 Temmuz 2018 Çarşamba 20:50
Siri Google Asistan ile arayı kapatıyor!

Loup Ventures tarafından gerçekleştirilen en güncel sesli asistan karşılaştırma testinin sonuçları yayınlanmış durumda. Önde gelen dijital asistanlara çeşitli alanlarda 800 sorunun yöneltildiği test önemli sonuçlar ortaya koymuş durumda. Görünen o ki Siri Google Asistan ile arayı kapatmak için sıkı çalışıyor.

Sesli asistan testi Siri Google Asistan rekabetini kızıştırıyor!

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen aynı testte Siri, soruların yüzde 66’sına doğru cevap verebilmişti. Bu yıl ise Apple dijital asistanının daha akıllı hale gelerek bu oranı yüzde 78.5’lik doğruluk oranına yükselttiği görülüyor.

Rapora göre Siri, doğru anlasa da ayrıştırılan sorgulara doğru yanıtlar veremiyor. Dijital asistanın soruların yüzde 99’unu anlasa da belirttiğimiz gibi doğru yanıtlama yüzde 78.5. Diğer taraftan Google Asistan sorguların yüzde 100’ünü anlarken bunların yüzde 85’lik kısmına doğru yanıtlar vermesiyle öne çıkmayı başarıyor. Alexa ve Cortana ise araştırmada pek de iyi sonuçlar ortaya koymamasıyla hayal kırıklığına uğratıyor. Amazon ve Microsoft asistanlarının testinde şirketlerin kendi donanımlarının değil de iOS uygulamalarının kullanılmış olduğunun da altını çizmek gerekiyor.

Siri Google Asistan

Gerçekleştirilen sorguların kategorileri ise yerel, alışveriş, önemsiz şeyler, navigasyon ve komut odaklı olarak karşımız çıkıyor. Siri özellikle de komut kategorisinde kendisini ciddi anlamda öne çıkarmayı başarmış. Bunun önemli bir kısmının akıllı ev ve müzik sorgularında olduğuna da dikkat çekiliyor. Loup Ventures maalesef sorduğu 800 sorunun tamamını da paylaşmıyor ancak bunların kullanıcıların sesli asistanlardan beklediği en önemli görevlerden oluşan bir örnekleme sahip olduğunun altı çiziliyor.

Testte Google Asistan liderliğini korusa da Siri yıldan yıla yüzde 13 oranında kendini geliştirmesiyle adından söz ettiriyor. Bakalım Apple ne zaman bu alanda Google’ın önüne geçmeye başaracak?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Siri Google Asistan ile arayı kapatıyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  umarım google asistan türkçe ülkemize geldiğinde türkçe sesi değişmiş olur. Şu anki kullanılan ses kulak tırmalayıcı.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Google sizinle sohbet ediyormu pis android

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   aslında ediyor ama ülkemizde Türkçe desteği olmadığı için şu anda bunu yapamıyor,dil desteği geldikten sonra sohbetin alasını yapacak.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Çok mu yalnızsın?

" Siri Google Asistan ile arayı kapatıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Siri Google Asistan ile arayı kapatıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siri Google Asistan ile arayı kapatıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!