Okunma

Sırt Çantasıyla Telefonunuzu Şarj Edin


01 Haziran 2015 Pazartesi 13:30
Sırt Çantasıyla Telefonunuzu Şarj Edin

Özellikle son bir kaç aydır alternatif enerji kaynaklarını ön plana çıkaran birçok proje karşımıza çıktı. Ülkemizdeki öğrenciler tarafından geliştirilen bu projeler özellikle güneş panellerini kullanarak enerji üretebilme konusunda ön plana çıkıyorlardı.

Daha önce yaptığımız haberlerde güneş enerjisiyle çalışan bisiklet ve yürürken telefon şarj eden bot gibi Türk öğrenciler tarafından geliştirilen projeleri sizlerle paylaşmıştık.

15-06/01/intro-1433148332.jpg

Bugün ki haberimiz ise Karabük‘ten. Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Bölümünde okuyan 5 öğrenci sırt çantasına monte ettikleri güneş paneliyle telefon şarj eden bir sistem geliştirmeyi başardı.

Bu Çanta Büyük Rağbet Görür

Projenin başındaki öğrencilerden biri olan Ahmet Ramazan Mısır çantanın çalışma prensibini ise şu şekilde yorumladı; “Çantanın ön kısmına güneş paneli yerleştirdik. Bu panel sayesinde enerji üretip, kuru bir aküde topluyoruz. Bu sayede USB bağlantısıyla telefonu şarj edebiliyoruz.”

Çantanın özel bir tasarıma sahip olduğunu belirten Mısır ve arkadaşları, panellerin ve içerideki sistemin kullanıcıları rahatsız etmeyecek bir şekilde yerleştirip, dikimlerin yapıldığını belirtirken bu çantanın piyasada satışa sunulması halinde büyük rağbet göreceğini iddia etti.

:: Sizce bu ve benzeri buluşlar desteklenmeli mi?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Sırt Çantasıyla Telefonunuzu Şarj Edin”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  çok gereksiz olmuş. solar bi şarj cihazını çantanın üzerine yapıştırınca da sırt çantasıyla şarj etmiş mi oluyoruz o zaman? gereksiz bi uğraş.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  SolarBagCharger v1.0 için ne umut çiçeği, ne tütün tükürük kovası muamelesi… Arkadaşların yola çıkmış olması çok önemli bir değer. İsteyen eBay'da gördüklerini burada görünce sinirlenmeye devam etsin.

 3. 7.43 dedi ki:

  Güneþe karþý o eðimle yerleþtirilen panelin pek bir elektrik üreteceðini sanmýyorum.
  20 tane satsýn tebrik ederim.

 4. Mehmet.Yildiz dedi ki:

  satýþa sunulursa büyük raðbet görürmüþ

 5. TheFame dedi ki:

  Pek bi innovasyon sayýlmaz açýkçasý onu al bunu al þuraya yapýþtýr montele tamamdýr

 6. SDN Okuru dedi ki:

  10 senedir ebay de 25 dolara satiliyor bu cantalar 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yakında donlada şarj edilir diyecekler

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Karabükü duyunca uzaklaştım bir ara. Ama bu bir inavasyon değil ki. Bu zamana kadar yapılmıştır zaten.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Karabüklü gençler maalesef yaptığınız ilkokul çocuğunun da sadece batarya ve solar panel temin edip yapabileceği bir şey.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  ağır bir sırt çantasını taşımak mantıklı yoksa şarj aletinimi karar veremedim..

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Yani gören de yeni bir teknoloji geliştirildi sanır. O zaman ben de şapkaya güneş paneli takayım sonra da elektrik sorununa çare buldum diyeyim. Koskoca gençler bu tür komik "projelerle" bir şey geliştirdiğini sandığı sürece, teknoloji geliştiremeyen bir ülke olmaya mahkumuz.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Yetmez ama evet 🙂

  Panelin yanına birde piezo elektrik materyal koysalardı, hareket halinde iken güneş olmayan zamanlarda şarj edilebilirdi.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  polis bizi bu çantayla görse canlı bomba sanıp sorguya alır 😛

" Sırt Çantasıyla Telefonunuzu Şarj Edin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sırt Çantasıyla Telefonunuzu Şarj Edin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sırt Çantasıyla Telefonunuzu Şarj Edin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "