Okunma

Sistem Açılışınızı Hızlandırın


02 Mart 2009 Pazartesi 20:29
Sistem Açılışınızı Hızlandırın

Bilgisayarınızın ilk başlama anında birden çok uygulama otomatik olarak başlatılır. Bunların çoğu arka planda gerçekleştiği için kullanıcılar bu uygulamaları fark edemez ancak bu durum sistemlerin açılma hızını büyük oranda etkiler. Startup Delayer adlı ücretsiz bir yazılım ile başlangıçta açılan uygulamalarınızı belirli bir sıraya koyabilirsiniz.

 


Program oldukça basit hazırlanmış arayüzü ile
her çeşit kullanıcıya hitap ediyor.

Sıraya Koyun

Program size hangi uygulamanın sistem açılışında otomatik olarak başladığını gösteriyor. Size kalan tek şey ise her bir uygulama için belirli bir süre atayarak bu işlemleri düzene oturtmanız. Böylece tüm arka plan programlarınız aynı anda açılmayıp sıralarını bekleyecekleri için bilgisayarınızın açılma ve tam olarak kullanıma hazırlanma süreleri önemli düzeyde gelişme gösterecektir.

İndirin

:: Yazılımı indirmek için tıklayın. (975 KB)

:: Yazılım hakkındaki sorunlarınızı SDN forumlarında cevaplıyoruz.

Bilgi için: r2 Studios
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Sistem Açılışınızı Hızlandırın”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel Program

 2. SDN Okuru dedi ki:

  msconfig den ayarlama yapmak bence hem daha mantıklı hemde gereksiz yere program kullanmamış olmak açısından daha mantıklı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bunları indirmek gereksiz değil mi? Vista kullanıcıları aynı işlemi “Windows Defender” üzerinden XP kullancıları da çalıştır komutuna girip “msconfig” yazarak açılan pencereden rahatlıkla yapabilir. Programları gereksiz kullanmanın bir yararı yok. Sıralama yapıyor diyorsanızda bana göre buna gerke olmadığını düşünüyorum o zamanda daha geç tam hazır hale gelicek pc

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İlk okuduğumda aradığım şeyi buldum sonunda dediğim bir yazılımdı fakat en son açılsın dediğiniz yazılımın süresi kadar windows açılışını bekletince vazgeçmiştim. Şu yazılım 35 saniye sonra açılsın diyorsunuz windows da o süre sonunda açılıyor 🙂 Bu mantıkta yapılmışsa hiç bir işe yaramaz, programın bana bir gıcığı varsa bilemicem (:

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bunları yaparak da aynı işlemi garanti yaparsınız programa gerek yok

  1-) ***** dosyasını çalıştırın ve aşağıdaki satırı yazın.
  del c:windowsprefetch*.* /q
  Yukarıdaki satırı yazdıktan sonra bu dosyayı “***** ismiyle C:***** olarak kaydedin.

  (Klasör özelliklerinden bilinen dosyalar için uzantıları gizle seçeneğini deaktif etmeyi unutmayın. Aksi durumda kaydettiğiniz ***** dosyası ***** olacaktır. )
  2-) Başlat menüsünden “Çalıştır”ı seçin ve “***** yazın.
  3- “Bilgisayar Yapılandırması” altında yer alan “Windows Ayarları”na ve sırasıyla sağ penceredeki Komut Dosyaları ve “Kapat”a çift tıklayın”
  4- Kapat Özellikleri penceresinde “Ekle / Gözat” üzerine tıklayın ve “***** dosyasının kayıtlı olduğu konumu gösterip “Aç”a tıklayın.”Tamam” diyerek bütün pencerelerden çıkın.
  5-) Başlat menüsünden “Çalıştır”ı seçin ve “***** yazın.
  6-) “IDE ATA/ATAPI” denetleyiciler kaydına çift tıklayın.”Birincil IDE” Kanalı’na sağ tuşla tıklayın.
  ve “Özellikler”i seçin”

  7-) “Gelişmiş Ayarlar” sekmesine geçin. Aygıt Türü gri olmayan Aygıt 0 veya 1 seçeneği altında “Aygıt Türü”nü Otomatik Algıla’dan “Yok” seçeneğine getirin ve “Tamam”a tıklayın.
  “IDE ATA/ATAPI” denetleyiciler kaydına çift tıklayın.”İkincil IDE Kanalı” Kanalına sağ tuşla tıklayın ve “Özellikler”i seçin.
  9-) “Gelişmiş Ayarlar” sekmesine geçin. Aygıt Türü gri olmayan Aygıt 0 veya 1 seçeneği altında ” Aygıt Türü”nü Otomatik Algıla’dan “Yok” seçeneğine getirin ve “Tamam”a tıklayın.
  10-) Bilgisayarınızı baştan başlatın. Windows XP’nin çok daha hızlı başlatıldığını göreceksiniz.
  kolay gelsin

" Sistem Açılışınızı Hızlandırın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sistem Açılışınızı Hızlandırın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sistem Açılışınızı Hızlandırın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "