Okunma

Siteniz .ist ya da .İstanbul Uzantılı Olsun!


27 Ocak 2016 Çarşamba 16:09
Siteniz .ist ya da .İstanbul Uzantılı Olsun!

İnternette kullanılacak İstanbul uzantılı yeni .ist (nokta ist) ve .İstanbul (nokta İstanbul) üst düzey alan adı uzantılarını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tanıttı.

Saraçhane’deki İBB binasında gerçekleşen törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un güçlü marka değerini dijital platforma taşıdıklarını, dünya çapında kişileri ve işletmeleri İstanbul çatısına aldıklarını söyledi.

New York, Berlin, Tokyo, Londra, Roma gibi şehirlerle birlikte kendi alan adlarını kullanan şehirlerarasına İstanbul’un da katılmasını çok önemsediklerini vurgulayan Başkan Topbaş, İstanbul’un Türkiye’den ve yakın coğrafyadan elen adı başvurusu yapan tek kent olduğunu söyledi.

Yeni milli alan adımız ile ilgili olarak gerçekleştirdiğimiz röportaja aşağıdan göz atabilirsiniz.

Gelişen dünyada internetin vazgeçilmez bir iletişim aracı olarak yerini aldığını ve İBB’in böyle bir süreçte her alanda olduğu gibi internet alanında da varlığını hissettirmek için adımlarını attığını belirten Kadir Topbaş, “İstanbul ve Türkiye için çok heyecan verici bir tanıtımda birlikteyiz. Şehirlerin yarıştığı İstanbul’dan odak şehir ve inovatif şehir olma yolunda büyük bir heyecan duyan İstanbul var. Ulaşımdan altyapıya kadar kültür sanattan spora kadar birçok alanda hizmet ederken, İstanbul’u internet alanında da çok farklı bir noktaya taşımanın heyecanı içindeyiz. Böylece sadece ülkemizde değil, dünyada da İstanbul adına çok önemli bir açılımı sağlamış oluyoruz” diye konuştu.

İnternette milli bir marka…

.ist ve .istanbul milli alan adları olarak ortaya çıktı. Eğer biz müracaat etmemiş olsaydık, İstanbul yakın gelecekte başka markalar, belki başka şehirler üzerinden internetegirecekti” diyen Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Şimdi bir milli marka ortaya çıktı. Bu çok anlamlı bir şey. Sıradan bir iş değil. Bu inovatif düşünmenin ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmenin bir sonucu. İstanbullular da .istanbul alan adını kullanmanın gururunu yaşayacaklar. Uluslararası marka olan firmalar ve kamu kuruluşları başta olmak üzere ileride bireylere de bu alan adıyla İstanbul’un tanıtımına katkıda bulunacak ve İstanbul’dan dünyaya haykırmış olacağız. Bu bambaşka bir duygu ve gelecek kuşaklara büyük bir armağan olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Gelecek kuşakların gurur duyacağı ve ‘iyi ki İstanbul alan adı alınmış’ diyeceği bir çalışmaya imza atık. İnternet artık İstanbul’dan başlayacak ve İstanbul ile anılacak. Ne kadar güzel bir şey. Ne kadar duygulu bir an… Metrolar veya altyapı yaparsanız kentli kullanır. Ama bu marka sadece İstanbul’da ve Türkiye’de değil, bölgemizde, hatta dünyada kullanılacak.

16-01/27/vodafone-3.jpg

Yeni alan adlarını bugün itibariyle dünyanın tescilli markalarına açtıklarını, 1 Mart’tan itibaren kamu kuruluşları, vakıf, dernek ve STK’lara açacaklarını açıklayan Topbaş, .istanbul ve .ist alan adlarının 10 Mayıs’tan sonra tüm bireysel başvurulara açılacağını söyledi.

Bir internet adresiyle ilgili çok talep olunca müzayede yoluyla satışa çıkartacaklarını da anlatan Topbaş, “En yüksek fiyat verene bu kullanma hakkını vereceğiz. Bu alan adı markalarını şirketimiz Medya A.Ş. yönetecek. Şirketimiz için de önemli bir gelir kaynağı olacak. Böyle bir değerin karşılığını almak isteriz. Bu proje, İstanbul’u tüm dünyaya tanıtacak ve teknolojik gelişimimizi daha da güçlendirecek. Tüm İstanbul’a ve ulusumuza hayırlı olsun diyorum. Bir dünya markası olarak İstanbul, tüm dünyaya da hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

:: Yeni milli alan adlarımız konusundaki düşünceleriniz neler?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “Siteniz .ist ya da .İstanbul Uzantılı Olsun!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  hadi türkçe karakterler web sitelerinde ve eposta adreslerine katıldı deseniz o zaman ben buna iş derdim.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ne saçma ama başkent ankara büyükşehir belediyesinin internet sitesi yani şöylemi olacak ***** komik…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Tohumu ithal eden 'tarım ülkesi' şimdi de ist. la 'milli' olmuş. Valla alkış 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Elin ecnebisi "tüm dünya bir ülke ülsa, başkenti İstanbul olur" desin, bizim fazla akıl sahipleri de, "Türkiye, İstanbul mu demek yhaa" diye mızıklasın. Ah gençlik ah!

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Odtü yedirmeyince demek ki 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  .tr uzantılı domain var. internette araştırabilirsin alması nasıl bilemiyorum.
  .ist ve .istanbul için ***** sitesinde firma bilgileri var. Yurtdışından bir firma satıyor. Aylık 105 lira gözüküyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  milli leşme ist le mi oluyor bütün dünya kendi kısaltmasını kullanırken .de .it .uk gibi biz com.tr gov.tr yi kullanıyoruz niye direk .tr kullanamıyoruz shiftdelete.tr gibi 🙂 kim ister shiftdelete.ist ti

 8. SDN Okuru dedi ki:

  .shiftdelete.tr.ist

 9. SDN Okuru dedi ki:

  .tur olsaymış heşke daha iyi olurmuş bence….

 10. SDN Okuru dedi ki:

  başvuruda kabul olduğu için istanbul diyorlar yoksa türkiye=istanbul demek değildir onu biz biliyoruz şu videoyu izlemeden yorum yapmayın

 11. SDN Okuru dedi ki:

  İstanbul var da başkent nedwn yok neden izmir yok .tr yapsınlar bu ne herşey istanbul mu demek

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Nereden alınabildiği ve domain ücretinin ne kadar olunacağı bilgisi yok mu ?

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu Berlin birkaç yıl öncesinde yapmisti.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  önce ***** den kurtulmalı ayıptır ya ugandamıyız biz .

 15. SDN Okuru dedi ki:

  çok da gerekli bir proje değil başka şeyler yapılabilirdi

 16. SDN Okuru dedi ki:

  bırakın şimdi bunları öncelikle .fr .ch .de gibi bizim de .tr alan adımız olmalı. .gov .edu .***** nedir. alt sınıf bi alan adı gibi duruyor

 17. SDN Okuru dedi ki:

  ortada başarılı bir site varsa .tr uzantılı olması zaten göğüsümüzü kabartır.istanbul bb meclisi teknoloji kalkınma için projeleri desteklesin girimciliği halka öğretsin,labaratuvar kursun böyle alan adı kurmakla olmaz daha metrobüste wifi doğru düzgün hizmet veremiyor ne alan adı !

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Saçmalık Türkiye İstanbul mu demek?

 19. SDN Okuru dedi ki:

  kralsın hakkı abey

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Nereden satın alınıyor?

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye İstanbul'dan ibaret değil.. Ne olursa olsun bir il bu kadar yüceltilmez sonuçta o ayrı bir ülke değil Türkiye'nin parçası… Tamamen saçmalık..

 22. SDN Okuru dedi ki:

  önce .comdan kurtulsunlar

" Siteniz .ist ya da .İstanbul Uzantılı Olsun! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Siteniz .ist ya da .İstanbul Uzantılı Olsun! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siteniz .ist ya da .İstanbul Uzantılı Olsun! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "