Okunma

Sıvı Metalle Soğutun!


20 Temmuz 2008 Pazar 21:00
Sıvı Metalle Soğutun!
Danamics isimli bir üretici, dünyanın ilk ticari şekilde sunulan sıvı metal işlemci soğutucusunu tanıttı. Soğutucu, her gün kullandığımız iri işlemci soğutucularından farksız görünüyor. Hatta bir eksiği var: Sitesinde gördüğümüz fotoğrafta bir fan mevcut değil. Peki sistem nasıl işliyor? Her ne kadar firma içeride akan sıvı metalin ne olduğunu söylemese de, internette sıvı metal (veya İngilizce’siyle liquid metal) olarak arattığımızda karşımıza birkaç alaşım ve bir de cıva elementi çıkıyor.


Danamics’in ürettiği LM10 isimli sıvı metal soğutucu.

Gücü Pompasında

LM10‘un çalışmasındaki en önemli bileşen aslında pompası. Sıvı metalin ısı iletim potansiyeli, başarılı bir pompa olmadan çok işlevsel ve uygulanabilir değil. Danamics, geliştirdiği teknolojiyle tamamen sessiz ve mekanik olmayan parçalardan üretilmiş bir elektromanyetik pompa sunuyor. Geri kalan sistem ise ısı boruları ve kanatçıklardan dağılan hava olarak özetlenebilir. Tahminimizce etrafta bir de fan olması işleri kolaylaştıracaktır. Öteki türlü bu soğutma teknolojisi biraz mucize sınıfına giriyor.

Bilgi için: Danamics
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Sıvı Metalle Soğutun!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    degerleri görmek lazım ama fan olmasa bile 12cm’lik bir fan eklendiginde benzer modellere çok iyi sonuc verir belki.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    *****
    verdiğim linkte yazdığına göre nükleer reaktörlerde bu şekilde soğutuluyormuş :)…

" Sıvı Metalle Soğutun! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sıvı Metalle Soğutun! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sıvı Metalle Soğutun! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "