Okunma

Sıvı Soğutma Sunucunun Kalbinde


06 Haziran 2008 Cuma 04:59
Sıvı Soğutma Sunucunun Kalbinde
IBM tarafından geliştirilen soğutma yöntemi sayesinde, yan yana dizilmek yerine daha yüksek performans için, üst üste dizilerek birbirine bağlanmış olan özel yongaların soğutulması daha kolay hale geliyor. Üst üste dizilen yongalarla elde edilen performans artışı çok cazip gelirken, bu şekilde tasarlanmış sistemlerin soğutulması da benzer derecede ileri bir sorun durumunda

Çözüm Basit: Küçük Su Kanalları

Yonga yığınlarının arasından geçirilen su ile soğutma performansı oldukça yükseliyor. Tabii burada dikkat çekmemiz gereken önemli bir ayrıntı var. Bu su kanalları için küçük derken, kıyasladığımız genişlikler saç teliyle oranlanacak boyutta. Dolayısıyla aklınıza "iri sunuculara takılan apartmandaki su boruları" gelmesin. Elbette merkezi sistemlerde o tür bileşenler de kullanılıyor; fakat burada geliştirilen esas teknoloji, 100 mikron seviyesinde su kanallarıyla ilgili.

Bilgi için: IBM
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sıvı Soğutma Sunucunun Kalbinde konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sıvı Soğutma Sunucunun Kalbinde ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sıvı Soğutma Sunucunun Kalbinde ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "