Okunma

Siz onları küçük mü sanıyorsunuz ?


10 Aralık 2011 Cumartesi 09:31
Siz onları küçük mü sanıyorsunuz ?

Son olarak İran’da düşürülen ABD insansız uçağı RQ-170 Sentinel, insansız uçakları tekrar akıllara getirdi. Elle fırlatılan ufak modellerin bulunduğu bu sektördeki tüm uçakları ise o kadar küçük sanmayın demek istiyorum. 

Özellikle ABD’nin en son düşen insansız uçağından başka genelde ağır silahlar ile donatılmış MQ-1 Predator‘de oldukça heybetli bir kasaya sahip.

Şuan insansız hava taşıtları yerden kumanda ediliyor. Biliyorsunuz artık uydu bağlantıları aşırı derecede güçlendi. İkinci Dünya Savaşı‘ndaki radyo sinyalleri ile kontrol edilen ve belli bir menzilden sonra kontrolden çıkan ilk nesil roketlerden çok daha gelişmiş tamamen farklı teknolojiler mevcut. 

Açıkcası korkutmuyor değil. Gittikçe büyüyen ve ağır silahlarla donatılan bu insansız hava araçları eğer ileride kendi kendilerini tamamen yönetirlerse sonuç ne olur ? 

Hazır bu kadar insansız hava araçlarından bahsediliyor, biz de İran’da düşürülen RQ-170 Sentinel ile başlayarak, pek küçük olmayan insansız hava taşıtlarını sizler için bir araya getirdik. En son süprizimiz olarak ise gelecekte üretilecek olan Predator’ün çizimine yer verdik. 

::Geleceğin savaş aletleri sizce nasıl olacak ?

ABD’nin önde gelen savunma sanayi üreticisi Lockheed Martin’in ürettiği RQ-170’e ait bir görüntü.

İran’ın düşürdüğü RQ-170, çizimlerde oldukça büyük gözüküyor. İnsanların yanında ise ne kadar büyük duruyor. 

ABD’ye ait, Pakistan’da 19 Temmuz’da düşen bir insansız uçağın enkazı. Enkaz 4-5 kişi tarafından anca taşınıyor.

Tabi tüm insansız hava araçları bu kadar büyük değil. İsrail’in bir tatbikatında alınan görüntü. Bu insansız hava aracı bir asker tarafından rahatlıkla taşınabiliyor.

En hırçın Predator ise MQ-1 kod adlı Predator. Üzerlerindeki silahlar ile son derece ölümcül olan bu insansız hava taşıtları, cüsseleri ile dikkat çekiyor.

Ve son olarak sizleri General Atomics Predator C’ye ait bir çizim. Bu uçakları ABD gelecekte uçak gemilerinde kullanmayı planlıyor. F22 Raptor ve F35 JSF’yi andıran bir tasarıma sahip olan bu uçak, insansız hava taşıtlarında gelinen son noktayı gösteriyor.
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Siz onları küçük mü sanıyorsunuz ?”

 1. davut dedi ki:

  Büyük olduklarını bizim Anka dan beridir biliyorum

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yoksa bazı arkadaşlar iranın bu ucaklardan birini düşürebileceği ni mi sandınız?***** az gelir acaba hiç görmüşler mi uzaktan?araştırın ve görün ABD nin oyunu…

 3. fakcakaya dedi ki:

  amerikanın askeri gücü henüz geçilemedi…istedikleri zaman istedikleri yeri vurabilirler

 4. fatihcamli dedi ki:

  İran bir hızlı bir savunma teknoloji geliştirip onu kullanması lazım yoksa Kaybeder. enson kıtalar arası füzeyi duyduk. insansız hava ucaklarıylan vurcagı yeri seçip kıtalar arası füzeleri yolladımı operasyon tamamdır

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Milli üretimimiz olan ANKA’yı bu yazıda görmemek üzücü, ANKA’da boyutu büyük iha’lardan.

  Nisan 2012’de tanıtılması beklenen TAI(p), TEI, Aselsan gibi bir çok firmanın ortak olarak üretmeye çalıştığı Anka insansız hava aracı; 24 saat havada kalabiliyor. Dünyanın en iyi insansız hava araçlarından olan ANKA İHA’nın, 17 metre kanat açıklığı, 9 metre boyu, 1,70 yüksekliği bulunuyor.

  http://i.*****

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Onun küçücük bir gövdesi varama kocaman birde füzesi var.

 7. muzaffer7 dedi ki:

  Ve son olarak dedi kesin anka dedim ama General Atomics Predator C çıktı 🙁

 8. mmtself dedi ki:

  evt ben küçük sanıyordum. gayet şaşalı çıktı .)
  İran ın bu uçağı indirmesi İsrail in de ABD nin gözünü korkutmuştur

 9. SDN Okuru dedi ki:

  evet panpa ya hep RC hava uçakları boyutunda sanıyordum.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  ANKA yida koysaydiniz keske !

" Siz onları küçük mü sanıyorsunuz ? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Siz onları küçük mü sanıyorsunuz ? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siz onları küçük mü sanıyorsunuz ? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "