Okunma

SkullTrail’den Haber Var mı?


05 Ocak 2008 Cumartesi 22:00
SkullTrail’den Haber Var mı?
Tabii ki ortalama oyun meraklısının bütçesini fersah fersah aşacağı şimdiden belli olan SkullTrail için, işin maddiyatını kenara atıp şöyle müthiş böyle inanılmaz diye methiyeler düzmek, ürünün satışını çok da artırmaz. Peki, nedir bu SkullTrail platformu da uçuk kaçık bütçeler isteyecek? Kısaca aktaralım.

Bolca Yonga Bolca Güç

Fazlası her zaman iyidir, felsefesinin çağdaş temsilcilerinden olan SkullTrail platformu, geçtiğimiz senenin sonlarına doğru çeşitli etkinliklerde görücüye çıktı. 45 nanometrelik Penryn çok çekirdekli işlemcileri düşünülerek tasarlanan SkullTrail platformu, bir anakart üzerinde iki işlemci kullanılmasına izin veriyor. Dolayısıyla bu sistemde teknik olarak sekiz adet toplam çekirdek bulunabiliyor.

Tek Grafik Kartı Yetmez!

Bu, kinayeli bir ara başlık değildi. Çünkü günümüz oyunlarında grafik kartı ve işlemcinin, oyun perfomansını kilitlediği çok fazla yer var. Dolayısıyla iki bileşenin performans seviyeleri koşut gitmeli. Bir sürü çekirdeğiniz varsa bolca işlem performansınız var kabul edilir (aslında birçok oyun hâlâ tek çekirdekte çalışıyor). Dolayısıyla daha fazla grafik gücüne ihtiyaç doğuyor. SkullTrail platformunda bu gereksinimin karşılanması için bir çoklu grafik işlemci sistemi de bulunuyor.

Bu sistemde Nvidia’nın MCP 100 yongası kullanılarak SLI desteği getirilmiş. Bu yonganın kullanılma sebebi PCI Express ile PCI Express arasında köprü oluşturulmasıyla Nvidia’dan SLI teknolojisinin lisanslanma gereksiniminin ortadan kaldırılması olarak özetlenebilir. AMD’nin yeni 4 grafik kartlı Cross Fire X teknolojisi ise bu anakartlarda yer alacak mı, veya bir başka türev üretilerek sunulacak mı, bilemiyoruz. Ama şunu biliyoruz ki, kutuların üzerine kocaman kocaman yazmıyorsa da Intel’in birçok üst seviye yongası AMD’nin Cross Fire teknolojisini destekliyor. SkullTrail’i yılın bu çeyreğinde göreceğiz.

SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" SkullTrail’den Haber Var mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SkullTrail’den Haber Var mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SkullTrail’den Haber Var mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "