Okunma

SkyNet Benzeri Zararlı Korkutuyor


27 Eylül 2010 Pazartesi 20:20
SkyNet Benzeri Zararlı Korkutuyor

Terminator 3: Rise Of The Machines filmini izleyenler hatırlayacaktır; Skynet, türlü dalaverelerle internete sızmış ve web üstünden, ordu bilgisayarlarını ele geçirip, bilinen dünyanın sonunu getirecek bir nükleer saldırı başlatmıştı. Stuxnet isimli solucan, bize, ister istemez Skynet’in çalışma yapısını hatırlattı.

 

Dünyaca ünlü güvenlik şirketi Symantec’in sözcüleri, “Bu tür bir zararlıya ilk kez rastlıyoruz. Stuxnet, bildiğimiz tüm zararlılardan kurnaz.” ifadelerini kullandı. Zararlının çalışma prensibi de, henüz keşfedilmiş değil. Stuxnet solucanının hedefi elektrik, su, devlet kurumları ve baraj kontrol bilgisayarlarına sızmak.  Böylece korsanlar, sadece sanal olarak elde edebildikleri kozları, gerçek dünyaya yansıtabilecek. İran’da 33.000, Endonezya’da 5.000 ve Hindistan’da 3.000 bilgisayara sızan Stuxnet, bilişim otoriteleri tarafından “dünyanın en tehlikeli zararlılarından biri” olarak görülüyor.

:: Sizce birgün, insanoğlu, Skynet benzeri bir tehditle karşılaşabilir mi?
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" SkyNet Benzeri Zararlı Korkutuyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SkyNet Benzeri Zararlı Korkutuyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SkyNet Benzeri Zararlı Korkutuyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "