Okunma

Çin Skype’ı İzliyor


03 Ekim 2008 Cuma 19:39
Çin Skype’ı İzliyor

Çin hükümetinin vatandaşları barış ve kardeşlik bağı içinde tutmak konusunda oldukça sıkı davrandığı kesin. Diğer taraftan, bütün iletişim hatlarını dinlemek de ellerinden geldiği kadarıyla uygulanan bir işlem. Bu hatlar arasına, teknik olarak çok güçlü bir şifrelemeyle kullanıcıları konuşturan Skype da dahil. Skype‘ın bu konuda Çin hükümetiyle bir iş birliği yapıp yapmadığı belli değil; fakat görünüşe göre operatörler ve devlet kullanıcıların metin mesajlarını kaydederek arşivliyor.

Dahası Var

Bunun yanında Skype‘ın yöneticilerinden Josh Silverman dün yaptığı bir açıklamada izleme sistemindeki bir güvenlik açığı sebebiyle, kullanıcılar tarafından gönderilen mesajlar arasında sakıncalı olabileceği işaretlenip saklanan mesajlara erişim sağlayanlar da olmuş. Skype ise bu konularla ilgili olarak çok net duruşlar sergilemiyor. Çin’i seviyoruz ve orayı bağrımıza basıyoruz; ama kanunlara da uymalıyız gibi sözcükler haricinde pek fazla konuşmayı sevmedikleri açık. Sadece bahsi geçen güvenlik açığının,  Çinli mobil hizmet sağlayıcısı TOM ile birlikte çalışılarak çözüldüğünü belirtmekle yetiniyorlar.

          :: Sizin de iletilerinizi takip ediyorlar mı?

Bilgi için: Skype
Yazan:
Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Çin Skype’ı İzliyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Skypenin devri bitti zaten. hızlı girdi piyasaya ve hızlıda silindi. En azından Türkiyede öyle.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    izlenemeyen bir sistem var mi?

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Skype’ı yazılı iletişim için kullanan ülkeler olimpiyat ev sahibi olmamalı…

" Çin Skype’ı İzliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin Skype’ı İzliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin Skype’ı İzliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "