Okunma

Skype Fazla Güvenli


22 Kasım 2007 Perşembe 22:00
Skype Fazla Güvenli
Diğer taraftan bu bir yanıltma taktiği de olabilir. Zira karasal hatları takip etmeye çalışıp analog kayıt almak zorken, sayısal ses akışını denetim altında tutabilmek ve şifreleri çözebilmek nispeten daha mümkün olabilir. Her hâlükârda iş şifreli veri aktarımlarının ulusal güvenlik ve insan hakları arasında takılıp zorlu bir ikilem oluverip çıkıyor.
Açıkçası sade vatandaşı ilgilendirmiyor, dense bile birisinin görüşmelerinizi, telefonda saatlerce geyik yapsak bile, düşüncesi insanı germeye ve rahatsız etmeye yetiyor. Sonuçta şifreli yazışmaların veya diğer iletişimin takip edilebilmesi için özel imal edilmiş truva atlarının internete salınması veya sağlayıcı firmalarla çeşitli danışıklı çalışmalar gerekiyor. Meşrulaştıran nedenler ışığında kişisel gizliliğe veda etmemiz an meselesi desek, yanlış olmaz.

SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Skype Fazla Güvenli”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  polis yanlış yapmış bence şimdi tüm suçlular skype kullancak 🙂 sistemi kırmamış olsa bile kırdık diyebilirdi.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  sanki msn kayıt altına almıyor

  mcb

 3. SDN Okuru dedi ki:

  güvenlik sadece bi ilizyondur…reaksyona tabi tutulamayan aksiyonların kırdıkları bi ilizyon…hiç bi program aktörlerin dışındaki faktörü oynayamaz..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  elektronik ortamdaki hiçbir şey hiçbir zaman güvenli değildir, güvenli olmayacaktır.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kelin merhemi olsa başıuna sürerdi. Ebay başını hacklerden bir türlü kurtaramazken kendi firması skype’mı güvenli olacak HAH:))

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Skype’ın gizlilik politikasında ses ve görüntü kayıtlarınızı kayıt edebiliriz yazıyor. Polis takip edemese bile bu bilgilerin skype’ın elinde olabilmesi, dinlenmeniz, izlenmeniz hiç hoş olmaz. Sizce ?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Haberi ters anlamli okuyun. Yani kiramadik degil kirdik diye ! skaypin kendisi bir malware zaten!
  skayp telekomlarin tekeline ters bir alet ya en yaygini olacak ‘tum dunyada’ yada tam batirilicak.

" Skype Fazla Güvenli konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Skype Fazla Güvenli ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Skype Fazla Güvenli ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "