Firefox 87 ‘gelişmiş izleme koruması’ ile geliyor


24 Mart 2021 Çarşamba 18:55
ABONE OL
Firefox 87 ‘gelişmiş izleme koruması’ ile geliyor

Popüler internet tarayıcılarının arasında her ne kadar arka planda duruyor gibi gözükse de Mozilla Firefox yeni güncellemelerle ön plana çıkmayı başarıyor. Gelecek olan yeni sürüm kullanıcı gizliliğini esas alıyor. Firefox 87 ile gelecek olan SmartBlock, Gizli Gezinme ve Gelişmiş İzleme Koruması özelliklerini bünyesinde barındırıyor.

SmartBlock kullanıcı gizliliğini temel alıyor

SmartBlock, güçlü bir gizlilik koruması sağlamak için tasarlandı. Bu da web üzerindeki deneyimizi arttıracak unsurlardan biri. Mozilla, gizliliğin temel bir hak olduğunu ve internette gezinirken bunun korunması gerektiğini savunuyor. Bu yüzden 2015 yılından bu yana Gizli Gezinme ve Gelişmiş İzleme Korumasını kullanıyor. Yeni güncellemeyle de tarayıcısına yeni ve gelişmiş bir koruma sistemi daha eklemiş oluyor.

Üçüncü taraf komut dosyaları ve içerikler devre dışı kalacak

Bu uygulama, Disconnect tarafından bildirilen siteler arasındaki üçüncü taraf komut dosyalarını ve diğer içeriklerin yüklenmesini engelliyor. Aynı zamanda üçüncü part resimlerin yüklenmesini otomatik olarak devre dışı bırakıyor. Bu unsurların engellenmesi web üzerinde gezinen kullanıcıların izlenmesini olanaksız duruma getiriyor.

Firefox’dan üçüncü parti uygulamaları kullanmayın uyarısı

Firefox ayrıca bu tür engellemeler için SmartBlock dışındaki üçüncü part uygulamaların kullanılmaması gerektiğini bildiriyor. Diğer uygulamaların kullanımı ile sitelerin düzgün açılması ve yüklenmesi için gerekli bileşenler devre dışı kalabilir. Dolayısıyla aradığınız içeriği göremeyebilirsiniz.

Sonuç olarak bu sorundan dolayı resimler düzgün yüklenmez ve performans düşüşleri yaşanır. SmartBlock ile bu sorunların hepsinin sona ereceği belirtiliyor. Bu uygulama, kullanıcı gizliliğinden ödün vermeden korumaları izleyecek ve bozulan web sayfalarını düzeltecek. Böylece hem üçüncü taraf izleme komutları devre dışı kalacak hem de siteler düzgün yüklenecek. Firefox, stand-in komut dosyalarının web sitesinin düzgün çalıştığı orijinal izleme komut dosyalarına ”yetecek kadar” davranacağı dile getiriliyor.

Bu komut dosyaları, orijinal komut dosyalarına dayanan bozuk sitelerin işlevselliğini bozmadan yüklenmesine imkan tanır. SmartBlock komut dosyaları Firefox ile beraberinde gelir ve üçüncü taraf içeriği her durumda devre dışı kalır. Mozilla, üçüncü taraf içeriğinin kullanıcıları izleme şansının olmadığı bildirdi. Stand-in komut dosyaları, izlemeyi destekleyen herhangi bir kod içermediği için kullanılması güvenlidir.
yazarMehmet Tandoğan

1994 yılında İstanbul Eminönü'nde doğdum. Uzun yıllardır oyun ve teknolojiyle iç içeyim. Oyun sektörü ile ilgili birçok yerelleştirme çalışmasında yer aldım. SDN ailesi ile oyun ve teknoloji yolculuğumu sürdürüyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Firefox 87 ‘gelişmiş izleme koruması’ ile geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Firefox 87 ‘gelişmiş izleme koruması’ ile geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Firefox 87 ‘gelişmiş izleme koruması’ ile geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  2. 2 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  3. 3 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  4. 4 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  5. 5 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  6. 6 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  7. 7 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  8. 8 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  9. 9 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!
  10. 10 Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme! Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme!