Okunma

SmartGlass SDK’sı Dağıtılmaya Başlandı


22 Haziran 2012 Cuma 06:00
SmartGlass SDK’sı Dağıtılmaya Başlandı

Microsoft‘un bu ay başında Amerika’da gerçekleştirilen E3 oyun fuarında tanıttığı SmartGlass teknolojisi için harekete geçildi. Xbox 360’ın yenilikleri haberinde de detaylı olarak anlattığımız SmartGlass teknolojisinin SDK‘sı yani yazılım geliştirici kiti, yazılımcılara dağıtılmaya başlandı.

Kısaca bahsedecek olursak SmartGlass, oyunlarda tıpkı Wii U gibi ikinci ekrandan bilgi akışının gösterilmesini, oyunun yönetilmesini ve ekstra içerik bulunmasını sağlıyor. Yani örneğin Halo 4 oynarken oyun hakkında bilgiler SmartGlass ekranından, ya da NFL oynarken takımınızın taktikleri SmartGlass ekranından gösteriliyor. En önemlisi ise buradan müdahale etmek mümkün oluyor. Halo 4 oynarken haritayı SmartGlassdan görmek mümkün mesela.

SmartGlass teknolojisinin en güzel yanı ise sadece Windows uyumlu olmaması. Konferansta açıklandığı gibi SmartGlass, çoğu dokunmatik telefon ve tablette kullanılabilecek. SDK‘nın Windows 8, Windows Phone, Android ve iOS için uyumlu olduğu belirtildi. Muhtemelen bir kere tasarlayan, diğer sistemlere de kolayca uyarlayabilecek ya da otomatik uyarlanmış olacak.

Android telefonlar, tabletler, iPhone, iPad ve Windows Phone‘lar SmartGlass ile oyunu yönetebilecek. SmartGlass‘ın bir de film tarafı bulunuyor ki o da Xbox’dan izlediğiniz filmi kaldığı yerden tabletten devam etmek, orada da isterseniz durdurup PC’den devam etmeniz anlamına geliyor. Fakat PC için sadece Windows 8‘e ihtiyaç duyulduğunu belirtelim. Windows 7 ile çalışmayacağının da altını çizelim.


Halo 4’ün SmartGlass örneği

Bu arada SmartGlass SDK‘sı açık bir şekilde indirilmeye sunulmuyor. Sadece Microsoft’un onayladığı sınırlı sayıdaki geliştiricilere dağıtılıyor. Belki de teknolojinin başarısız oyunlarda kullanılmasını önlemek için güvendiği firmalara veriyor diyebiliriz. Henüz SmartGlass teknolojisinin ne zaman oyunlarda kullanılmaya başlanacağını bilemiyoruz ancak gösterilen iki oyun Halo 4 ve NFL‘in Sonbahar’da çıkacağını düşünürsek birkaç ay daha beklememiz gerekecek diyebiliriz.

:: SmartGlass teknolojisini nasıl buldunuz? Sizce oyunlarda işe yarar mı?
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “SmartGlass SDK’sı Dağıtılmaya Başlandı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    iğrenç

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Urune gerek yok zaten teknoloji geldin yeter tabletleerimizle ve telefonlarinizla kullaniriz bizde

  3. karacaerc dedi ki:

    Oyunlara iyi entegre edilirse çok kullanışlı olur fakat tek sorun en azından ülkemizde bu böyle xbox kullanıcısı oyuna bile para vermiyor. Para vermemek için bu konsolu alıyor böyle bir ürüne rağbet edilmez diye düşünüyorum çünkü bir tablet parası isterler eminim.

" SmartGlass SDK’sı Dağıtılmaya Başlandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SmartGlass SDK’sı Dağıtılmaya Başlandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SmartGlass SDK’sı Dağıtılmaya Başlandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "