Okunma

SMC Ez Connect SMCWUSBS-N İnceleme


06 Nisan 2009 Pazartesi 12:40
SMC Ez Connect SMCWUSBS-N İnceleme

802.11g dünyanın birçok yerinde fazlasıyla ilgi gördü. Bu kablosuz standart birçok kişi tarafından rahatlıkla kullanılıyor. Fakat 54 Mbps’lik bir veri transfer hızı birçok kişi için yeterli değil. Özellikle küçük ve orta boy bir şirketin kullanımı için. Geliştiriciler bunun farkına varmış olmalılar ki bu sefer de 802.11n adlı standardı piyasaya sürdü. Bu standart tam 300 Mbps’lik bir veri transfer hızına ulaşıyor. Buna ek olarak sinyal kalitesinde 802.11g’ye kıyasla çok daha iyi çalışıyor. Fakat burada da bir sorun var. 802.11n hala Draft yani taslak olarak çalışıyor. Bunun anlamı standart olarak kabul edilmemiş olması. Yani bu teknoloji gelişime halen çok açık.

 

Anten ürünün içinde yer alıyor.

SMC Ez Connect SMCWUSBS-N, USB 2.0’dan bağlanıp 802.11n Draft teknolojisini destekleyen bir kablosuz ağ ürünü.  USB belleğe benzeyen bu ürün, geriye dönük kablosuz ağ ürünlerine de uyum sağlayabiliyor. SMC, benzer ürünlerden ayıran en büyük özelliği kablosuz ağ erişimini daha güvenli hale getiren WPS teknolojisini de desteklemesi.

 

Aynı zamanda bir erişim noktası (Software Access Point) gibi de çalışıyor. 


802.11n Draft 2.0

SMC Ez Connect, hem PC hem dizüstü sisteminde rahatlıkla çalışabilen bir ürün. USB belleğe benzeyen SMC, 802.11n Draft 2.0 teknik verilerini destekliyor. Bunun anlamı 802.11n’in standartlaşmasına en yakın ürün olma özelliğini taşıyor. Benzer ürünler 802.11n Draft 1.0 teknik verilerini destekliyor.  Bu 802.11n’in ilk versiyonu ve bazı değişiklikler henüz yapılmamış. Mühendisler bunun üzerinde oturup ürünün standartlaştırılması için çeşitli çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar sonrası standartlaşmaya daha çok yaklaşılıyor. Fakat standartlaşma olmadığından 802.11n Draft 2.0 olarak adlandırılıyor.

 

Bu ürünü kullandığınızda yandaki USB portuna bir şey takamıyorsunuz.

Elbette yeni sürüm bazı değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Örneğin bu yeni sürümde MIMO (Multiple-In, Multiple-Out) desteği bulunuyor. MIMO sayesinde daha yüksek bir veri transfer hızına ulaşılıyor ve sinyal erişim gücü artıyor. Buna ek olarak WPA ve WPA2 güvenlik anahtarları da etkilendirilmiş durumda. Tüm bunlara ek olarak WPS teknolojisi de yer alıyor. WPS’nin özelliği herhangi bir şifre girmeden güvenli bir bağlantı kurulabilmesi.

Erişim noktasından uzaklaştığında inanılmaz bir düşüş yaşanıyor.


Markalardan Bağımsız Çalışma

Ürün birlikte verilen CD yardımıyla kuruluyor. Bu CD’nin içinde yer alan sürücü ve yazılımlar sayesinde kolay bir kurulum gerçekleşiyor. SMC, WPS güvenliği olan ürünler arasında tercih yapabiliyor. Burada herhangi bir zorluk yaşatmıyor ve kurulum da kolaylıkla oluyor. Bu oldukça iyi bir özellik.

Buna ek olarak sinyal kalitesi ve yüksek veri erişim hızı da gayet iyi. Buna ek olarak oldukça gelişmiş bir güvenlik özelliği de bulunuyor. SMC Ez Connect farklı markalarla bağlantı kurabiliyor. Bu hoşumuza giden bir özellik çünkü birçok ürün sorunsuzca çalışabilmesi için mutlaka aynı marka erişim noktalarına sahip olmayı gerektiriyor. Cihazın yazılımsal erişim noktası olarak çalışabilmesi de artı puan kazandıran özelliklerinden.

 

USB bellekten biraz daha büyük.

Ürün her ne kadar USB belleğe benzese de biraz daha kalın bir yapıya sahip. Bu özellikle ürünü USB portuna taktığınızda kendini belli ediyor. Bu sebeple ürünün yanında yer alan USB portuna hiçbir ürün takılamıyor. Buna ek olarak sinyal kalitesi mesafe ile birebir ilintili. Benzer ürünlerle yaptığımız denemelerde sinyal kalitesinde çok daha az değişimler gözlemlemiştik. Tüm bunlara ek olarak zaman zaman kopmalar meydana gelebiliyor. Bu kopmalar sinyal seviyesindeki artış-düşüş ile ilgili değil. Kopmalar ürünü tamamen kilitleyebiliyor. Ancak bu aksaklığın karışık ağ yapılarında meydana geldiğini de eklemekte fayda var.

 

WPS güvenlik anahtarına sahip.

SMC Ez Connect SMCWUSBS-N
802.11n Kablosuz USB Adaptör

Arabirim: USB2.0, 802.11n
Veri Aktarım Hızı: 300 Mbps
Diğer: Software-Access-Point, Wi-Fi Protected Setup (WPS)
İşletim Sistemi: Microsoft Windows Vista/2000/XP
Boyut: 26 x 82 x 11 mm
Ağırlık: 16 gr

Bilgi için: Çözüm
Tel: +90 216 540 64 74
Web Adresi: www.cozum.com.tr
Fiyat: 35 Dolar + KDV

:: 802.11n ne zaman hazır olacak?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" SMC Ez Connect SMCWUSBS-N İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SMC Ez Connect SMCWUSBS-N İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SMC Ez Connect SMCWUSBS-N İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "