Okunma

SMCWEB-N: Kablosuz Erişim Noktası


31 Mart 2009 Salı 16:24
SMCWEB-N: Kablosuz Erişim Noktası

SMC Networks, ağ ürünleri konusunda önemli bir yere sahip olan üreticilerden olmasına rağmen, kendi markasıyla çok fazla bilinmeyen bir firma. ABD’li üretici, birçok büyük markaya da üretim yapıyor bunun yanında kendi markasıyla da ürünler sağlıyor. Dolayısıyla, büyük bir ağ ürünleri üreticisinden bahsettiğimizi söylemeliyiz.

SMC Networks‘ün SMCWEB-N isimli kablosuz erişim noktası, üzerinde bir ADSL veya farklı bir bağlantı teknolojisine sahip bir modem barındırmıyor. Halihazırda çalışan ağlara kablosuz erişim noktası eklemek için kullanılabilecek olan SMCWEB-N, en yeni 802.11n standardını destekliyor. Bu destek sayesinde 54 Mbit‘i üzerinde erişim hızları görmek mümkün.

Erişim Hızı

Teorik olarak 300 Mbit kablosuz bağlantı hızına erişen bu erişim noktası, haliyle en iyi sonucu 802.11n standardının 2.0 numaralı taslak sürümünü destekleyen ürünlerde veriyor.

Hem Ağ Kartı Hem Router

Ürünle ilgili öne çıkan özelliklerden bir tanesi de, SMCWEB-N’in bir kablosuz ağ kartı gibi kullanılabilmesi. Ürünün arkasında bulunan bir anahtar sayesinde, ürünün kipleri arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Bu anahtar AP konumundaysa, cihaz, olması gerektiği gibi, bir kablosuz ağ erişim noktası olarak çalışıyor, eğer Client tarafına çevirirseniz de, Ethernet yuvanızdan bağladığınız SMCWEB-N bir kablosuz ağ kartı görevi görüyor.

Sinyal Kalitesi ve Kullanım Senaryoları

SMCWEB-N bir bilgisayarda kablosuz ağ kartı olarak kullanıldığında sinyal gücü tavan yapıyor. En nihayetinde, bu aslında bir modem olduğu için hem anten konumlandırmaları oldukça iyi hem de bu iri aleti illa ki masanın veya kasanın üstü gibi bir yere koyacaksınız. USB ve PCI/PCI Express kablosuz ağ kartları gibi kasanın arkasında kalmaması önemli bir artı.

Kablosuz Ağa Nasıl Ulaşsam?

SMCWEB-N‘in kullanım senaryoları arasında, birden fazla bilgisayar için 100 Mbit/s‘lik yerel ağ bağlantısı sağlayan ve aynı zamanda kablosuz ağ üzerinden internet çıkışı sağlayan bir rol de mevcut. Yani siz yan yana duran dört bilgisayarı bu aygıta bağladıktan ve kablo üzerinden haberleştirdikten sonra bu ürünle kablosuz ağ üzerinden internet bağlantısı verebiliyorsunuz.

SMCWEB-N, ağ kartı gibi çalışırken arabirimi çok sadeleşiyor. Zaten bu kipte kullanıyorsanız ayrıntılı bir ayara da ihtiyaç duymuyorsunuz. İlk yapacağınız ayar ise, herhalde varsayılan olarak kapalı gelen DHCP’yi açmak olacak.

Erişim Noktası Performansı

Bu ürünü genel teamüller içinde kullanarak bir erişim noktası kisvesi altında işletecekseniz, sinyal kalitesi ve performans önemli hale gelmeye başlıyor. Tek bir duvarın arkadaşında ve 5 metre mesafedeyken, sinyal sorunu yaşanmazken, 10 metre ve iki duvar işin içine girince, sinyal çok az düşüyor. Tabii burada geçerli olan senaryoda “en iyi koşullar” değil, standart ev veya ofis kullanımı temel alınıyor. Dolayısıyla çevresel etkilere rağmen bu modemin sinyal gücü hep iyi durumdadır diyebiliriz.

Ayarlar ve Özellikler

 

Üründe WISH olarak kısaltılmış bir bant genişliği yönetim sistemi var. Bu sistem, kablosuz ağ üzerinde aktarılan ve önceliğe sahip olan paketleri seçmenize imkan veriyor. Bu şekilde, isterseniz oyun olabilir isterseniz de VoIP verisi olabilir, sizin için önemli olan uygulamaların kullandığı veri akış hattını sürekli onlara ayırmanızı sağlıyor.

Arayüzde gezerken, ayrıntılı ayarları hep bir menü altına saklanmış olduğunu görüyorsunuz. Bu da açıkçası konuya hakim kullanıcılar için rahatsız edici bir durum.

İlk Defa Kullanırken…

Hem ağ kartı hem de erişim noktası modlarında bu ürün DHCP kapalı olarak geliyor. Dolayısıyla her iki çalışma kipinde de ağ kartınıza elle IP vermelisiniz. Her elle IP vermek istemiyorsanız, iki kipte de bir defaya mahsus DHCP’yi açmanız gerekiyor.

WPS İle Kolay Yapılandırma Mümkün

Ürünün hemen yanındaki WPS düğmesi, kablosuz ağınızı uyumlu ürünlerle anında ve kolayca yapılandırabiliyor. Bunun için ayrıntılı ayarları üründeki ağ tabanlı yönetim menüsünden yapabilirsiniz. 802.11n teknolojisine sahip yeni ağ kartlarında da bu teknoloji genellikle destekleniyor. Dolayısıyla ağ güvenliğini sağlamak, çok fazla bilgisi olmayan kullanıcılar için de kolay hale geliyor.

Yorumlar

SMCWEB-N‘in teknik yeterlilikleri, piyasadaki ürünlerle aynı seviyede. Hatta eksiği olmadığı gibi, isterseniz bir ağ kartı görevi görebilen kablosuz erişim noktasının bu açıdan fazlası bile var diyebiliriz. Üründeki bir eksik farklı anten seçeneklerine izin vermeyen sabit anten yapısını kullanması. Her ne kadar antenlerle elde edebileceğiniz kazanç uluslar arası komisyonlarca sınırlanmış olsa da, uygulamada kazanımı artıran yönlü antenleri bu ürünle kullanmanız mümkün değil.

SMCWEB-N
Kablosuz Erişim Noktası

Ağ teknolojisi: 802.11n Taslak 2.0 / MIMO
Anten: 3, sabit
Ethernet yuvaları: 4
ADSL/WAN bağlantısı: Yok/Ethernet
Şifreleme: WEP,WPA,WPA2 + WPS ile kolay güvenlik

Üretici: SMC/ABD
Ülkemize getiren: Çözüm
Telefon: (216) 540 64 74
Fiyat: ~115 dolar + KDV

:: Evinizde tüm kabloları toplayıp kaldırdınız mı?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" SMCWEB-N: Kablosuz Erişim Noktası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SMCWEB-N: Kablosuz Erişim Noktası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SMCWEB-N: Kablosuz Erişim Noktası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "