Okunma

Smileyler Beynimizi Ele mi Geçiriyor?


17 Şubat 2014 Pazartesi 11:49
Smileyler Beynimizi Ele mi Geçiriyor?

İnternet dünyasına adım atıp smiley ifadelerini bilmeyen var mıdır? Pek ihtimal vermiyoruz. Günlük hayatımızda e-postalarımızda, sosyal medya hesaplarımızda hatta kalem ve kağıt kullandığımız belgelerimizde bile bu ifadeleri kullanmaya başladık. 🙂 🙂 🙁 😉 ve çok daha fazlası. Üstelik bu ifadeleri pek çok sosyal iletişim uygulamasında ve internet sitesinde otomatik olarak sarı güzel yüzlere dönüştürmek bir standart haline bile geldi.

Gülümseyen bir ağıza ve iki göze sahip sarı daire şeklindeki ifadenin geçmişi 1960’lı yıllara kadar gidiyor. Ancak 🙂 şeklindeki ifade ilk kez 1982 yılında kullanılmıştı. Bilim insanları bu ifadelerin insan beyninde olduğturduğu etkiyi araştırma kararını nasıl verdiklerini bir kenara koyarsak 🙂 bu araştırmanın sonuçları gerçekten ilginç gerçekleri ortaya çıkartmış.

Araştırmaya göre insan beyni, smiley ifadelere, gerçek bir insan yüzünü gördüğü zaman verdiği tepkileri benzer tepkiler vermeye başlamış. Bu doğuştan gelen bir yetenek değil ancak sonradan öğrenim yoluyla kazanılan bir tepki. Ancak araştırmalar bu tepkinin bebeklerde de oluşmaya başladığına işaret eden bulgulara sahip.

Bilimsel şekilde yazıldığı için oldukça sıkıcı görünen makaleyi okumak isteyenler buraya tıklayabilir.

:: Sizce Smileyler beynimizi ele geçirebilir mi? Forumda tartışabilirsiniz.
yazarAhmet Usta

Oyun dergilerinde köşe yazarak medya dünyasına adım attı. Sonrasında yıllar çabuk gelip geçti. Şimdi ShiftDelete.Net bünyesinde yeni dönemi kurgulayan çekirdek ekipte. Soon, Very Soon (arka planda Hans Zimmer çalıyor öyle hayal edin.)
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Smileyler Beynimizi Ele mi Geçiriyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Windows live Messenger da moda oldu 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  smiley den

  nnnnnnneeeeeeffffffrrrrreeeeetttttttttttttt

  ediyorum onceden beri

 3. SDN Okuru dedi ki:

  🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Vay be (:

 5. SDN Okuru dedi ki:

  🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bunu isviçreli bilimadamları mı ……. araştırmış

" Smileyler Beynimizi Ele mi Geçiriyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Smileyler Beynimizi Ele mi Geçiriyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Smileyler Beynimizi Ele mi Geçiriyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "