Okunma

Snapdragon 821 mi Apple A10 Fusion mı?


05 Aralık 2016 Pazartesi 12:15
Snapdragon 821 mi Apple A10 Fusion mı?

Qualcomm ve Apple, mobil işlemci pazarının en güçlü iki oyuncusu olarak dikkat çekiyor. Qualcomm yapımı işlemciler neredeyse tüm akıllı telefon pazarına hakimken, Apple üretimi işlemcileri iPhone ve iPad gibi kendi ürünlerinde görüyoruz. PC cephesinde yaşanan işlemci savaşları ise gelişen mobil teknolojilerle birlikte mobil işlemcilere de kaymış durumda. Qualcomm’un güncel olarak kullanımda olan Snapdragon 821 işlemcisine karşılık, Apple cephesinde ise iPhone 7’de yer alan Apple A10 Fusion işlemcisi konumlanmış durumda. Peki hangi işlemci daha iyi? Bu sorunun cevabı haberimizde yer alıyor!

16-12/05/qualcomm-introduces-snapdragon-821.jpg

Snapdragon 821 vs Apple A10 Fusion

Karşılaştırmaya geçmeden önce her iki işlemciye de bağımsız olarak göz atalım ve teknik detayları sıralayalım. 

Qualcomm Snapdragon 821 işlemcisi, 14 nm üretim sürecinde hazırlanmış bir işlemci. 4 çekirdekli bir yapıya sahip olan işlemci 64-bit desteğine sahip. Kryo adı verilen özelleştirilmiş 2 çekirdeğe sahip olan Snapdragon 821 işlemcisinde 2x 2.4 Ghz ve 2x 2.0 Ghz olmak üzere iki adet işlemci çekirdeği yer alıyor.  Bu işlemci için Heterogeneous Multi-Processing (HMP) adı kullanılıyor. Bu da işlemci kümelerinin birbirinden bağımsız frekans hızlarına sahip olduğu anlamına geliyor. 

650 Mhz frekans hızına sahip Adreno 530 GPU’su ise şu anda Qualcomm tarafındaki en güçlü GPU olma özelliğini taşıyor. 

Bellek tarafında ise düşük güç tüketimli ve yüksek veriyolu genişliğine sahip LPDDR4 bellekler 1866 Mhz frekans hızına kadar destekleniyor. 

Mobil veri tarafında ise X12 LTE Cat 12/13 modem desteğine sahip.  Bu modem teorik hızlarda 600 Mbps download ve 150 Mbps upload hızlarına imkan sunabiliyor.

Son yıllarda gördüğümüz hızlı şarj teknolojisinde ise Snapdragon 821 ile Quick Charge 3.0 teknolojisini görüyoruz. 

Grafik API konusuna bakıldığında ise OpenGL ES 3.2, Open CL 2.0, DX 11.2 ve son dönemin gözdesi Vulkan API’lerine destek söz konusu.

Video kayıt ve oynatma yetenekleri ise 30 FPS oranında 4K video kayıt desteği ve 4K video oynatma yetenekleri ile üst seviyeye taşınmış durumda.  Video codec tarafında ise H.264 (AVC)+ ve yüksek verimlilik sunan H.265 (HEVC) yer alıyor.

16-12/05/apple-a10-chip.jpg

Apple’ın iPhone 7 serisinde yer verdiği A10 Fusion işlemcisi de ciddi oranda dikkat çekici özelliklere sahip. 

TSMC’nin 16 nm üretim mimarisine sahip olan A10 Fusion işlemcisi, Hurricane ve Zephyr olmak üzere 2 işlemci kümesinde oluşuyor. 2 çekirdekli Hurricane işlemcisi 2.34 Ghz frekans hızı ile yüksek performans işlemlerini yönetirken, Zephyr kümesi ise güç tasarrufu sağlıyor. 

16-12/05/apple-a10-fusion.jpg

 

PowerVR Rogue mimarisine dayalı 6 çekirdekli GPU hakkında net bir saat frekans hızı yok ancak bir önceki işlemcide yer alan GPU’ya göre %40 daha hızlı ve buna rağmen 2/3 oranında güç tüketimine sahip. 

Apple A10 Fusion işlemcisi de bellek tarafında LPDDR4 desteğine sahip. Grafik API desteğinde de OpenGL ES 3.0 ve Apple’ın son dönemdeki gözdesi Metal API’si bu işlemci tarafından destekleniyor. 

Video kayıt ve oynatma yeteneklerinde ise rakibine benzer şekilde 30 FPS oranında 4K video kayıt ve yine 30 FPS oranında 4K video oynatma yetenekleri bu işlemcide yer alıyor.

Qualcomm cephesinde gömülü bir LTE modem yer alırken, A10 Fusion işlemcisinde entegre bir LTE modem yok ve bu yüzden üçüncü parti üreticilerden aldığı modemlere yer veriliyor. iPhone 7’lerin %75’inde Qualcomm yapımı modemlerin kullanıldığı bilinmekte. 

İşlemci ve işletim sistemi bağlantısı

İki işlemcinin kağıt üstündeki performansı doğrudan etkileyen faktörlerin başında işletim sistemi ve işletim sistemi tasarımı yer alıyor. 

Android işletim sistemi Linux tabanlı bir yapıya sahip öte yandan iOS ise BSD tabanına sahip. Android tarafında Java kullanıyor, iOS için ise Objective-C ve Swift kodlarını görmekteyiz. 

Kıyaslama da ise Google Pixel ve iPhone 7 telefonları kullanıldı. 

16-12/05/snapdragon-821-vs-a10-fusion.PNG

Akıllı telefonlar için hazırlanan en popüler benchmark yazılımlarımlarında karşılaştırılan iki işlemcinin aldıkları skorlar dikkat çekiti. 

AnTuTu testinde Snapdragon 821 işlemcisi 141092 puan alırken, A10 Fusion işlemcisi 150000 puan elde etti. Bu testteki puan farkı çok ciddi oranda değil.

Geekbench tek çekirdek testinde ise ciddi bir durum söz konusu. Apple A10 Fusion işlemcisinin tek çekirdek performansı bu teste göre Snapdragon 821’den 2 kattan biraz daha fazla. 

Çoklu çekirdek testlerinde de A10 Fusion işlemcisinin önde olduğu ortada. 

Basemark OS II testinde de Snapdragon 821 2331 puan alırken, A10 Fusion işlemcisi 3078 puan elde etti.

Her iki işlemcinin kullanıldığı programlama dilleri farklı olduğu için uygulamaların bir işletim sisteminden diğerine aktarımı sırasında performans farklılıkları oluşabiliyor. 

Bu durumun etkisini azaltmak için ise LUA programlama dili ile hazırlanan 2 test ile işlemcilerinde performansı olabildiğince eşit şartlara getiriliyor. Testlerinde ilkinde GPU kullanmadan sadece CPU gücüyle yapılıyor. 4K data içinde 100 SHA1 hesaplaması yaptıran bu test ile işlemcilerin verimliliği nispeten daha eşit şartlarda test ediliyor.

Secure Hashing Algorithm olarak adlandırılan, şifreleme algoritmaları içerisinde en yaygın olarak kullanılan algoritma olduğu kabul gören SHA1, United States National Security Agency tarafından tasarlanmıştır. “Hash” fonksiyonlarına dayalı veritabanı yönetimine (database management) imkan sağlar.

16-12/05/s821-vs-a10.PNG

Bu testin sonucunda iPhone 7’nin açık ara farkla önde olduğu ortaya çıkıyor. 

İkinci test ise 2D fizik motoruyla su simülasyonu yaptırıyor.  60 FPS oranında çalışan bu testte, her karede 2 damla su ekrana geliyor. Bu test yazılımı ise, ne kadar damlanın hesaplandığını ve ne kadarının hesaplanamadığını ölçüyor. 

16-12/05/s821-a10a.PNG

 

Bu testin maksimum skoru 10800 iken Apple A10 Fusion işlemcisi 10202 puan aldı. Snapdragon 821’in puanı ise 10178.

16-12/05/s210-a102.PNG

Yukarıdaki tabloda ise her iki işlemci de SHA1 bloklarını tekrarlayarak hesapladıkları bir teste maruz bırakıldı. İkinci aşamada işlemciler 1 milyon asal sayı hesaplaması yapıyor. Testin üçüncü aşamasında ise matematik hesaplamarıyla işlemciler ciddi bir yükün altına giriyor. Sonuçlar ise oldukça ilginç. 

Önceki testlerin tamamında A10 Fusion işlemcisinin gerisinde kalan Snapdragon 821 işlemcisi bu test grubunun tamamında A10 Fusion işlemcisini geride bıraktı. 

Güç tüketimi ise ayrı bir test konusu oldu. iPhone 7’de yer alan 1960 mAh kapasiteli batarya ile Google Pixel’de yer alan 2770 mAh kapasiteli bataryanın işlemci tarafındaki yönetimi oldukça ilginç.

iPhone 7, ekranın 1 saatlik güç ihtiyacı için 78 mAh güç tüketirken, Pixel’in 1 saatlik güç ihtiyacı için kullandığı miktar 138 mAh seviyesinde oldu. Neredeyse 2 katlık bir tüketim söz konusu.

Bir saatlik Epic Citadel testinde her iki telefon da bataryadan %20 oranın güç tüketti. Bu değerlerin %4 ve %5 civarında kullanımın ekran sebebiyle olduğu hesaba katılırsa, iPhone 7’nin 1960 mAh pilin %16’sını, Pixel’in ise 2770 mAh kapasiteli bataryanın %15’ini tükettiği ortaya çıkıyor.

VLC uygulaması üzerinden 1 saatlik video oynatımı sonrasında da, iPhone 7 %11 oranında, Pixel ise %10 oranında pil tüketimi yaptı.

Batarya kapasiteleri farklı olsa da güç tüketimlerinin büyük oranda eşit miktarda olduğunu söylemek mümkün.

Toparlayacak olursak, her iki işlemcinin de kendine has yapısı, işletim sistemi farkları ile farklı konularda karşılıklı olarak üstünlük kurdukları bir gerçek. Asıl soru ise gündelik hayatta vereceği farklılık. Bu testlere bakarak NET olarak bir kazanan ilan etmek zor.

Cevabı sizlere bırakıyoruz.

::Sizce Snapdragon 821 mi Apple A10 Fusion işlemcisi mi?

 

 
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

83 yorum - “Snapdragon 821 mi Apple A10 Fusion mı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kardeş birinizde çıkıp apple ın benchmark testlerine para verdiğini söylemiyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bu yılın işlemcisi snapdragon 820

 3. SDN Okuru dedi ki:

  YOUTUBE'DA YOURTECHGUIDE ADLI KANALIN KARŞILAŞTIRMA VİDEOLARINI İZLEYİN. A10F ÇOK GÜÇLÜ BİR İŞLEMCİ DEĞİL YAZILIM SAYESİNDE BU KADAR GÜÇLÜ OLUYOR. S821'E iOS KURSALAR BÜTÜN TELEFONLARDAN DAHA HIZLI OLUR.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yalan. Huawei Mate 9, Xiaomi Mi 5s Plus ve OnePlus 3T açık farkla önde. zaten SDN Apple fanboyu dolu. Yanlış hatırlamıyorsam Xiaomi iPhone'a 8 uygulama, OnePlus ise 4 uygulama,Mate 9 ise 3 uygulama fark atıyor. Pixel XL ise iPhone ile berabere kalıyor. Samsung Galaxy ve LG G20 iPhone'un gerisinde kalıyor. Kamera konusunda Galaxy, Xiaomi ve LG kamera konusunda iPhone'den daha iyi. Kısacası birkaç milisaniye hız için 1000 TL ***** 6s Plus kullanıcısıyım Android fanboyu değilim. Elimdeki telefon da bana hediye geldi yani isteyerek kullanmıyorum.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Diyelim ki iki işlemci de işlem gücünü ikiye katladı. Ne olacak? Ne yapacaksın o işlemciyle? İhtiyaçlarınıza göre telefon alın. Gidip bu iyi diye bütün rızkınızı oraya vermeyin.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu devirde android kullanıcısı kaldımı gerçekten çok merak ediyorum ?

  1. Yusuf Binay dedi ki:

   Android de Ios kadar kaliteli emin olabilirsin.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Şunu bi kabul edinki apple telefon sektöründe bir numara bunu önçe kabul edin. Sonra aralarında ne kadar fark olduğunu anlamanız için bi iphone cihazı kullanın sonra tekrar hangisi daha iyi olduğunu yorumlayın hadi eyw.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  iphone dediğiniz telefon 3 saate batarya şarj oluyor neyin kafası bu.
  Snapdragon ezer ezer.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Testler neye göre yapılıyor 720p bile olmyn ekran ile 2k ekranı çalıştıran 2 işlemciyi test ediyorsn saçmalığa bak apple da 2k ekran ile çalışsn kablosuz şarj olsun arka planda çalışan uygulamaları olsn o zamn görelim farkı ???

 10. SDN Okuru dedi ki:

  apple babanız ulan fakirler ahahahaha

 11. SDN Okuru dedi ki:

  neyin fiyat farkı ? google pixel ile iphone 7 aynı fiyat. arkasındaki firmalar kimin umrunda ? hangisi iyiyse onu alacaksın tabii ki. bütün testlerde apple ciddi anlamda fark atmışken neyin tatavasını yapıyorsunuz merak ediyorum. bu arada antutu puanları da bariz şekilde birbirine yaklaştırılmaya çalışılmış. buradaki haberlerinde 170bin puan yaptığı yazıyor.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  mediatek x35 hepsini tokatlar

 13. SDN Okuru dedi ki:

  A10 tokatlamış zaten cevap belli kasmayın. Sayılar yalan söylemez.

" Snapdragon 821 mi Apple A10 Fusion mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Snapdragon 821 mi Apple A10 Fusion mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Snapdragon 821 mi Apple A10 Fusion mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "