Okunma

Snapdragon XR1 sanal gerçeklik işlemcisi tanıtıldı!


30 Mayıs 2018 Çarşamba 09:45
Snapdragon XR1 sanal gerçeklik işlemcisi tanıtıldı!

Qualcomm, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri için geliştirdiği Snapdragon XR1 işlemcisini resmi olarak tanıttı. Augmented World Expo tanıtılan bu işlemci, sahip olduğu özelliklerle göz dolduruyor.

snapdragon xr1

Snapdragon XR1, tüm gerçeklik modlarını destekleyecek

Qualcomm’un resmi duyurusunu yaptığı Snapdragon XR1 işlemcisi, AR/VR/XR teknolojileri için özel olarak tasarlandı. Mimari yapısına bakıldığında, zarında yer alan CPU, GPU, DSP ve ISP gibi birimler ile başlı başına bir işlemci olan XR1, kullanım alanı konusunda farklılık yaratacak.

Snapdragon XR1 özellikleri

XR1 işlemcisi, çalışma mantığına bakıldığında Snapdragon 800 serisine benzer bir yapıda. Görevleri farklı çekirdeklere anlık olarak atayarak performans verimliliği sağlayan heterojen hesaplama (heterogeneous computing) özelliği, XR1 işlemcisinde de kullanılacak. Buna ek olarak, ARM tabanlı bir CPU, bir GPU, vektör işlemcisi ve AI motoru da XR1 işlemcisinde yer alacak. AI motoru, yer ve konum tahmini ve görüntü tanımlama özellikleri sunabilecek.

Snapdragon XR1 işlemcisi, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve genişletilmiş gerçeklik teknolojilerine farklı bir deneyim katacak. 4K çözünürlükte 60 FPS video oynatma desteği sunan işlemci, kendinize özel bir sinema salonunuz olmasını sağlayabilecek. Yeni yazılım algoritamaları ve Spectra ISP (görüntü sinyal işlemcisi), yüksek kaliteli AR gözlüklerde, istenmeyen noise ve görüntü kirliliklerini ortadan kaldıracak.

snapdragon xr1

Entegre görüntü işlemcileri, çift görüntü desteği, donanımsal hızlandırma, 3D katmanlar ve yüksek kaliteli görüntü API’larına destek sunacak. Bunların arasında OpenGL, OpenCL ve Vulkan yer alıyor. İşlemcide yer alan Visual Inertial Odometry (VIO) ise sanal dünyada gezerken, artırılmış gerçeklik nesneleriyle etkileşimi sunabilecek.

XR1 platformu, sadece görüntü için değil, ses teknolojileri için de önemli geliştirmeler içeriyor. Qualcomm’un geliştirdiği 3D Audio Suite, Qualcomm Aqstic ve Qualcomm aptX gibi yüksek kaliteli ses çözümlerine yer verilmiş. Bluetooth ile ses aktarımı, “her zaman dinle” desteği gibi teknolojileri de göreceğiz.

Snapdragon XR1_3

AR + VR = geleceğin görüntüleme teknolojisi

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik için tasarlanan bu işlemci 3DoF ve 6DoF takip mekanizmalarını destekliyor. 3 derece ve 6 derece özgürlük anlamına gelen bu teknoloji, sanal dünyada gezintiye ek olarak, bu dünya ile etkileşim içinde olmanızı da sağlayacak. 3DoF ve 6DoF terimleri, sanal ve artırılmış gerçeklik gözlüklerinin seviyelerini sınıflandırıyor diyebiliriz. Cardboard seviyesi giriş seviyesi, Oculus Go gibi ürünler, 3DoF ile ekonomik modeller, 6DoF ile de Lenovo Mirage gibi modeller üst düzey sınıfa girecek.

Qualcomm’un geliştirdiği XR1 işlemcisi için, VR gözlük ve içerik üreticileri çalışmalara başladı. HTC Vive, Pico, Meta ve Vuzix gibi markalar, 2018 yılının sonunda, bu işlemci ile geliştirdikleri ilk ürünlerini hazırlamak için çalışıyorlar. Bu üreticilerin geliştirdiği ilk ürünleri de yakın bir dönem içinde görebiliriz.
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Snapdragon XR1 sanal gerçeklik işlemcisi tanıtıldı!”

  1. Özkan dedi ki:

    Arkadaşlar kullanmadığım için bilmiyorum kullanan arkadaşlara soruyorum? Samsung un vr deneyimi nasıl? Görüntü kalitesi iyimi merak ediyorum?

    1. Feridun dedi ki:

      Tavsiye etmiyorum. Deneyimlemek istiyorsan istanbul beşiktaşta vr house var orada deneyimleyebilirsin

" Snapdragon XR1 sanal gerçeklik işlemcisi tanıtıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Snapdragon XR1 sanal gerçeklik işlemcisi tanıtıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Snapdragon XR1 sanal gerçeklik işlemcisi tanıtıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "