Okunma

Snow Leopard’da Yenilikler


05 Temmuz 2008 Cumartesi 21:00
Snow Leopard’da Yenilikler
Apple Mac OS X için gelen Snow Leopard isimli güncellenmiş sürüm, Apple’ın dediklerine göre pek fazla yenilik içermiyor. Apple’ın bu beyanlarına karşılık arka planda çeşitli iyileşmeler ve yenilikler mevcut. Bu yenilikler arasında en çok dikkati çeken şey çoklu dokunmatik (multitouch) trackpad için yeni bir yazılım arabirimi sunulması. Bu şekilde diğer geliştiriciler kendi uygulamaları için multiouch sistemini kullanabilecekler.

Daha Az Kaynak Tüketimi

Mac OS ile beraber gelen uygulamalardaki sistem kaynağı tüketimini azaltmaya çalışan Apple, Snow Leopard‘da bu iş için bayağı çalışmış. İlk azalan şeyler ise yazılımların dosya boyutları olmuş. Özellikle Mail (287 MB’tan 97 MB’a) ve iChat (111 MB’tan 52 MB’a) artık çok daha az yer kaplıyor. Text Edit‘in boyutu ise 22 MB‘tan 1 MB‘a düşmüş.

Daha Küçük Müdahaleler

Sun tarafından geliştirilen ZFS dosya sistemine okumanın yanında yazma yeteneğiyle de destek verecek olan Snow Leopard, aynı zamanda metin düzenleme konusunda da basit geliştirmeler barındırıyor. Örneğin metin düzenleyicide TM yazdığınızda ™ işaretini çıkartmak gibi özelliklere sahip olacak.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Snow Leopard’da Yenilikler”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    tm ne türk malı mı?:)…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    zfs desteği snow leopard serverda olacak.
    dosya boyutlarının küçülmesi ise power pc desteğinin kesilmesinden kaynaklanıyor. nasıl bunu hala yenilikmiş gibi sunuyorsunuz anlamıyorum, intelli mac sahibi olmayanların daha stabil bir leopard kullanmaya hakkı yok mu ki?…

" Snow Leopard’da Yenilikler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Snow Leopard’da Yenilikler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Snow Leopard’da Yenilikler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "