Okunma

Snowden: Yine Olsa Yine Yaparım!


11 Mart 2014 Salı 16:00
Snowden: Yine Olsa Yine Yaparım!

Eski hükümet çalışanı olan Edward Snowden, binlerce gizli hükümet dokümanını ortaya çıkarmış ve tüm dünyada internet gizliliği ve takibi hakkında büyük bir tartışma başlatmıştı.

Tam 7 proxy sunucusu üzerinden Teksas’taki etkinliğe bağlanan Snowden, ABD Anayasası’nın birinci maddesini gösteren bir ekranın önünden bir konuşma yapıp, sorulan soruları yanıtlamaya çalıştı.

Her ne kadar bağlantı çok sağlıklı olmasa da 7 proxy sunucusunun ardından ses ve görüntü aktarmak hiç de kolay değil. Snowden açığa çıkardığı dokümanlarla ilgili olarak “Halk yararlandı, devlet yararlandı, tüm dünya yararlandı.” dedi.

“Ben ABD Anayasasını desteklemeye ve korumaya yemin ettim, ve gördüğüm şey anayasının büyük ölçüde ihlal edildiğiydi.” diyen Snowden, pişman olmadığını söylüyor.

Snowden ayrıca şifreleme yazılımlarının özel konuşmaları koruması gerektiğinden bahsetti ve lider teknoloji şirketlerindeki mühendislerin bu konuya eğilmesi gerektiğini söyledi.

Snowden Rusya’da bilinmeyen bir yerden, hükümetin kendini takip edememesi için 7 proxy sunucusunun ardından konuşarak “Bence büyük bir yol kat ettik.” dedi.

Kendisi ayrıca eski ve şuanki NSA yöneticilerinden bazılarını ülkeyi siber saldırılara daha açık hale getirerek ABD ulusal güvenliğini tehdit etmekle suçluyor. Dinleyiciler ise konuşması boyunca Snowden’a destek verdi.


::
Sizce NSA hepimizi dinliyor mu?
yazarAhmet Vural

Birçok farklı ekonomi ve bilişim yayınında yazarlık ve çevirmenlik yapmış olan Ahmet SDN'de popüler teknolojiden silikon plakalara kadar geniş bir yelpazede haberleriyle bizlerle.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Snowden: Yine Olsa Yine Yaparım!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Vardır bunun içinde de bi bit yeniği

 2. SDN Okuru dedi ki:

  adamın dibisin sen dibiiiiiiiiiiiiiiiii.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  lherif zati rusyada bi dash cam videosu düşer karşıdan karşıya geçerken merak etmeyin.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bununla ilgili bi kitap okumuştum ve bu söylenenler çoğu takip edilen tarafından bilinmediğini söylüyordu

" Snowden: Yine Olsa Yine Yaparım! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Snowden: Yine Olsa Yine Yaparım! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Snowden: Yine Olsa Yine Yaparım! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "