Okunma

Şok İddia: Crytek Batıyor mu?


22 Haziran 2014 Pazar 23:00
Şok İddia: Crytek Batıyor mu?

İlk Crysis piyasaya çıktığında yer yerinden oynamıştı. O güne kadar hiçbir FPS’de görülmemiş görsel özellikler çıtayı çok yükseğe taşımıştı. Öyle ki, serinin ikinci ve hatta üçüncü oyunu bile PC platformuna çıkan orijinal Crysis ile boy ölçüşememişti.

Elbette bunda Crysis 2 ve hatta 3’ün konsol ağırlıklı geliştirilmesinin ve bu nedenle grafiklerde ciddi oynamalar yapılmasının etkisi büyük oldu. Üç Türk kardeş tarafından kurulan Almanya merkezli oyun şirketi Crytek, Crysis’in ardından beklediği ikinci patlamayı bir türlü gerçekleştiremedi.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/313361209101365919790.jpg

İflas kapıda!

Alman Gamestar dergisinin haberine göre ise Yerli kardeşlerin başında çok daha büyük bir dert var: Crytek iflasın eşiğinde!

Habere göre CryEngine‘e oyun geliştiricileri tarafından rağbet edilmemesi ve büyük umutlarla piyasaya sürülen Ryse‘ın beklenen satış grafiğini sağlayamaması, çok yakında Crytek’in sonunu getirebilir.

Her ne kadar harikulade görsel teknolojiler getirse de, yüksek abonelik ücretleri CryEngine‘in geçtiğimiz aylarda düzenlenen Game Developers Conference 2014 etkinliğinde de olumsuz eleştirilere maruz kalmasına neden olmuş.

Hata üstüne hata

Ryse tarafında ise geliştirme sürecinin beklenenin çok daha altında bir hızla seyretmesi, son aylarda çıkış tarihini yakalayabilmek adına fazladan adam çalıştırılmasına neden olmuş.

Şirketin Kiev, İstanbul, Budapeşte, Seoul, Şangay ve Austin gibi dünyanın dört bir yanındaki ofislerinde 800’den fazla çalışanı istihdam etmesi de giderlerin azaltılmasına yardımcı olmamış.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/31384195818.jpg

Bundan sonra ne olacak?

Yine aynı habere göre, Crytek’in durumundan haberdar olan oyun firmaları, şirketin yetenekli çalışanlarını ve ses getiren serilerinin lisansını elde edebilmek için şimdiden kapıda birikmeye başlamış durumda. Crytek’i satın almak için en güçlü aday olarak ise Wargaming‘in adı zikrediliyor.

Türk oyuncuların da World of Tanks gibi oynaması ücretsiz (F2P) devasa online oyunlarla tanıdığı Wargaming’in Crytek’i satın alması durumunda Crysis gibi AAA oyunlara (en azından tek kişilik modlara) veda etmemiz gerekebilir. Zira Wargaming’in odağında bugüne kadar orta seviye üretim bütçesine sahip, çok oyunculu ve ücretsiz oyunlar bulunuyor.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/world-of-tanks-11385328592.jpg

Bunca yıldır Crytek’i PC değil de konsol odaklı hale gelmekle suçlayan ve yanlış yaptığını iddia eden oyuncular haklı mı çıkacak? Bekleyip göreceğiz. Ancak Crysis ilk oyundaki başarıyı koruyarak grafik konusunda bir “benchmark” olarak kalabilseydi, belki de her şey daha farklı olurdu.

:: Sizce Crytek nerede yanlış yaptı?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

28 yorum - “Şok İddia: Crytek Batıyor mu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  1.si bu firma alman malı,
  2.si firma sahipleri türk olmalarına rağmen alman altyapısından(eğitiminden) gelmiş geçler(di)
  3.sü çalışanların çoğu uzakdoğulu (türk varmı bilemiyorum)
  4.bu gençler türkiyede doğup büyüyüp bu işe girişselermiş, istanbulun en bilinen parkında, crtek isimli, 3 tekerlekli arabalarında, ara ara zabutadan kaçarak, simit satıyor olurlardı….

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Soru 1-) Kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz ? Crytek'teki göreviniz nedir ?

  Merhaba, ben Crytek'te görev yapıyorum. Oyun analisti olarak çalıştım ve bu konuda da çalışmalarımıza devam ediyoruz. İş tanımı olarak projeleri test edip açıklarını bulup belirtmek, ve KPI yani çeşitli göstergeleri haftalık aylık ve 3 aylık raporlar halinde yönetime göndererek daha yetkin oyun çözümleri yaratma kısmı olarak marketing publishing kısmındayım.

  Soru 2-) Son zamanlarda Crytek firmasının maaşları ödeyememe gibi durumu söz konusu oldu mu ? Yurtdışında 6 aydır maaşlarını ödeyemediklerini söyleyen ve çalışan olduklarını iddia edenler var.

  Crytek firmasında asla bir sıkıntı olmadı. Çünkü Crytek'in sadece Crysis olarak bir kazancı yok. CryEngine projelerinden para almakta. Aynı zamanda Warface oyunundan dünya çapında büyük bi gelir elde etmektedir. Crytek firma olarak yürüttüğü proje VR projesidir. Electronic Arts tarafından desteklenen ve EA bünyesindeki alt kuruluş oyunlarını destekleyen bir cihaz üstünde çalışmaktadır, ki yavaş yavaş bu cihaz için geliştirilen VR demolarını görmektesiniz. Yurtdışında kapanan ofisler var ama bunun sebebi parasal maddi sıkıntı değil, tamamen proje odaklı sonuçta meyve vermeyen dal budanır mantığıdır. Ayrıca maaşları da Crytek değil, EA ödüyor..

  Soru 3-) Crytek yeni oyunlar geliştiriyor mu ? Geliştiriyorsa ufak tüyolar verebilir misiniz ?

  Crytek yeni oyun geliştiriyor. Crytek insanların gözünde paralarını yiyip bitiren bi firma olmadan çok, free to play mantığında ilerlemeyi seçiyor. Çünkü Crytek farkında para kolay kazanılmıyor. Crytek dediğim gibi sanal gerçeklikte CryEngine'la beraber diğer VR firmalarından 1-0 önde başladı ve bu avantajını The Climb oyunu ile gördünüz. Bu teknolojiye EA tarafından çok sahip çıkılıyor.

  Soru 4-) Crysis serisinin devamı gelecek mi ? Yoksa efsanenin sonu diyebilir miyiz ?

  Yeni bir Crysis serisinin devamı hakkında kesin bir duyumumuz bizim de yok. Ama sonu olmadığını söyleyebilirim. Zaman olarak şu tarihte gelir demek doğru olmaz nede olsa arz talep meselesi. Bazı oyun firmaları gibi oyuncuların görmek istediğini değilde bazı şeyleri harmanlayıp yeni bir şeymiş gibi sürülmeyeceği de kesin..

  Soru 5-) Crytek İstanbul ofisinde kaç kişi çalışıyor ?

  Crytek İstanbul Levent ofisinde 15 – 20'ye yakın kişi vardı. Sayılar değişken çünkü esnek çalışma öngörülü bir şirket. Yani bir kaç çalışan buraya Almanya'ya ve Budapeşte ofislerine gidip gelebiliyorlar sıklıkla. O yüzden çekirdek ekibin dışında da çalışanlar mevcut.

  Soru 6-) Crytek firması şuanda yurtdışı/yurtiçi dahil herhangi bir mali kriz yaşadı mı ?

  Crytek yurtdışında mali kriz yaşamadı. Çünkü sub-income dediğimiz alt gelir kaynağı çok çok fazla. Türkiye bazında konuşmak gerekirse yaşanan dolar kuru olsun, 15 Temmuz darbe girişimi olsun insanların her yaş gurubunu para harcamadan önce 2 kere düşündürdü. Ama dış kaynaklı bir firma olduğumuzdan dolayı sıkıntı yok. Bir oyun firmasını en çok sarsan şey okulların açılmasıdır ki ne kadar sarsabilirse..

  Sonuç olarak değerli arkadaşlar şuanda bizim dün de değindiğimiz Crytek maaş konusu ve sektörde bulunan haberlerin doğruluğu yok. Crytek oyun geliştirmeye devam ediyor ve biz de inanıyoruz ki böylesine başarılı olan bir firma çalışmalarını yarıda bırakmaz. Umarız Crysis serisinin de yenisi kısa süre içerisinde aramızda olur.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  CryTek, kaliteli bir firmadır. Batmaz. Crysis serisi ve özellikle Ryse, bence büyük bir başarı… Oyun sektörü, özellikle oyuncular bir değişim içinde. Ryse, çok erken atılmış bir hamle oldu. Belki bir yıl sonra olsaydı, çok tutardı.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  800’den fazla çalışanı istihdam etmesi nasıl gider azaltacak? İstihdam etmek adam çalıştırmak demek, adam atmak değil.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ya şu zekaları hayatım boyunca anlayamadım… neymiş dx11 yapmış diye oh olsun diyo adam yaa!!! hayatında kaç tane türkçe dublaj oyun oynadın arkadaş sen??? böyle bir mantık olabilir mi ya??? bu kadar basit mi yani senin bu insanlara bu emektarlara saygın??? kardeşim bu adamlar bizim için bir velinimetti böyle bir oyunu türkçe sundukları türk oldukları için!!! eğer batarlarsa zor bulursunuz böyle bir seriyi bir daha bir ömür ağlayın bence!!!

 6. SDN Okuru dedi ki:

  crytek batmaz her oyunu güzel ve türk firması

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ben normalde crysis 3ü korsan indircektim bu btma haberini duyunca orjinal almaya karar verdim crytek türk şirketi sonuçta

 8. SDN Okuru dedi ki:

  şayet crytek batarsa çok üzülürüm. Sonuçta bir Türk firması

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Crytek hayatta batmaz bütün oyunları kaliteli

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Türk firmasını destekleyeceğinize ateşe körük ile gidiyorsunuz

 11. SDN Okuru dedi ki:

  crysis 3 de doğrudan sadece Dx11 olacagina bazi oyunlar gibi hem Dx11 hem Dx9
  elinde baslangıçta sürüm secme olsa daha iyiydi bu sekilde secim yapma secenegiNFS rivals Hawx2 gibi oyunlarda varken crysisds olmaması kotu oldu

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Crysis projesini sonlandırırsanız batarsınız tabi müstahak

 13. SDN Okuru dedi ki:

  DX11 destegini zorunlu KILMASI çok iyi bir olaydı bi kere elinde sonunda dx 11 e geçmek zorundaydınız ne yapacaktınız crytek bunu üstlendi ömür boyu dx10 lamı yasıyacagınızı sanıyorsunuz arkadaşlar yuh artık ya.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Crysis dışında nitelikli bir oyunları yok ***** de build bile yapamı***** haketti ***** bi crysis kurtatır onları

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Tüm şirketler Crytek”i kıskandığından hiçbir kimse ve bu kişiler Türk kanı taşıdığından Kimse bu kişilere saygı göstermiyor.

  Her oyun çıkartmadan once bekletiyorlar 2-3 yıl ama Crytek hemen piyasaya sürüyor.. Burda bir yanlış yok ama satıcı bulamıyor.

  Her nekadar avrupa ırkçılığa karşıyızdesede topluma yansıtmadan boyle şirketlerle bile iş yapmıyor. Haberde gördüğümüz gibi Crysis 3 ün efektleri ile hiç bir oyun baş edemiyor 2014 oyunları crysis 2 ile boy ölçüşür ancak..

  tüm serilerini bitirdim ve full setting oynayarak ne kadar güzel bir iş yapıldığını herkes bilir konuşur ama bu insanalra kimse sahip çıkmıyor. Bu kişiler yardım fonu açıp bağış toplasa seve seve veririm.

  Ama bu kişiler onurunu zedelememek adına şirketi kapatıp tekrar oyun sektörüne dönmeyi hedefler diye düşünüyorum..

  inşallah güzel sonuçlarla ve dev oyunlarla piyasayı sallarsınız.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  warface ne olucak ?

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Crysis gibi isim yapmış bir oyunun var, geçmişten gelen kazanmış olduğun hatırı sayılır bir oyun kitlen de var, yahu ben anlamıyorum hiç mi örnek almaz bizim bu türkler bakın ubisoft a adamlar nasıl kullanıyolar pazarı assasin’s creed gibi bir oyun, yakalamış piyasayı sömürüyor her çıkan oyunu ile birlikte ve çıkan her oyun da en az bir önceki oyun kadar tutuluyor, arkadaş firman var malzememen var (Crysis gibi) ne beklersin bu kadar bi oyun çıkartmak için sende çıkart her sene bi oyun en azından sermayeni kurtarırsın. He bu her sene crysis çıkart demek anlamına gelmiyor tabi. ( önceden bi far cry vardı onu kaptırdılar ) Umarım kapanmaz gurur duyduğumuz bi türk kökenli firma vardı onu da kaymetmeyiz inş …

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Ben şahsen crysis ve crysis 2′ yi para verip orjinal almıştım sırf destek olmak için ancak ekran kartım 2 GB 256 bit olmasına rağmen dx11 olmadığı için crysis 3 oynayamamıştım. Bunu üzerine bende gidip gıcıklığına 250 liralık 1 gb 128 bit dx11 ekran kartı alıp crysis 3′ ü korsan indirip oynadım. Haketti bunu crytek… ama yapcak bişi yok. ve sonra oyunu bitirip kendi ekran kartımı geri taktım. 🙂

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Kabul etmek lazım ki Crysis 2 ve 3 hiç bir zaman Crysis 1 ‘in verdiği tadı veremedi. Crysis 1 ‘i PC ‘de oynamanın tadı bambaşkaydı. Yorum yazan arkadaşların da dediği gibi DX 11 zorunluğu, konsola ağırlık vermek, oynanabilirliği düşürüp mükemmel ötesi grafikler yapmak doğru hamleler değildi. Ben oynanabilirliği kötü olan ve zevk alamadığım bir oyunda muhteşem grafikleri ne yapayım ? Çevremde PC ‘de korsan olarak oyun yükleyen pek çok kişi bile sırf kurucuları Türk kökenli olduğu için Crysis ‘i para ile aldı. Crytek tüm bu avantajları kullanamadı.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Hep tanıdıkları işe aldılarsa ya da torpille o yuzden batiyordur

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Bence asılsızdır crysis serisi bitti tamam ama en kötü ihtimalle crysis e devam ederler mesela uzaylıların gezegeninde geçen bi crysis gibi

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Oh olsun directx 10.1’in ne eksiği vardı ki? Ayrıca kısa süreli oyun ! Ve umuyorum ki Türkiye ye gelip 1000₺ işçi çalıştıracaklardır. Ve devlet destekli olacaktır?

  1. SDN Okuru dedi ki:

   EA desteğindeki böyle kaliteli projelerin bahsedildiği gibi piyasadan çekilmesi imkansız.
   Fiyat kırıp milyonlar satabilirler CYRSIS ten…
   Alıntıdır..

   ama EA ‘nın oyunları da güzel ve baktığım yoruma göre EA CRYTEK’İ destekliyor

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Paragöz olursa batar tabi dx11 zorunlulugu crsis 3 te fitili ateşledi zaten

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Bu bi taktikte olabilir. Biz batıyoruz ayağına fanlarına oyun aldırtır. Zaten kaliteli oyunlar bence. Fanlarıda başkalarına göstere göstere satışlar artar. Bence bu taktiği uygularlar. Yoksa o firma kolay kolay batmaz. Kaldı ki bizim tüpçü dükkanı bile batmadı o şirket mi batacak

 25. SDN Okuru dedi ki:

  yazık olmuş keşke ea batsada kurtulsak

 26. SDN Okuru dedi ki:

  kesin bizim istanbu şubesi yüzünden batmıştır.

" Şok İddia: Crytek Batıyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Şok İddia: Crytek Batıyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Şok İddia: Crytek Batıyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "