Okunma

Solar Otomobil Yarışında Türk Başarısı


03 Haziran 2011 Cuma 13:30
Solar Otomobil Yarışında Türk Başarısı

Yaklaşan enerji krizi teknolojiyi bu konuda çözüm aramaya  yönlendiriyor. Petrolün fiyatının sürekli artması ve elektriğin üretim fiyatları araştırmacıları daha verimli alternatif enerji koşullarına yöneltti.

Solar araçlar şimdilik emekleme aşamasında olsalar da gelecek için umut veriyorlar. Bu konudaki en ünlü yarışma olan Shell Eco Marathon 2011 geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.

YTÜ’nün Başarısı

Yarışmaya damgasını vuran araçlardan birisi de Yıldız Teknik Üniversitesi‘nin geliştirdiği solar otomobil oldu. Ae2Project tarafından geliştirilen araç 25,5 km yolu 437 watt harcayarak tamamladı.

Böylece araç 8 turun hepsini bitirebilen 6 otomobilden biri oldu.

:: Bu tarz yarışlarda daha fazla boy göstermemiz gerekli mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Solar Otomobil Yarışında Türk Başarısı”

 1. hakan4556 dedi ki:

  böyle salakça birşey görmedim.. tam Türk işi olmuş.. Güneş enerjisiyle çalışan arabada dev benzin imparatoru shell i sponsor etmişler 😀 Allah mustahaklarını versin 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  A:Okullarda şu gerzek şeyleri bişeymiş gibi gösteriyolar ya ben ona yanıyorum, sanki çok zor bişey.
  B:Ama mühendislerin gelişmesi açısından çok önemli projeler bunlar.
  A:Sorunda bu ya, hep gelişiyorlar ama nedense hiç icraat yok, hep emekleme aşaması***** para yok, o sponsor senin bu sponsor benim para dilendirmeyi öğreteceklerine nasıl para kazanmak gerektiğini öğretin artık şu insanlara.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  elektrikli arabayı shellin desteklemesi

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Evet gerçekten önmsenmeyen önemli bir haber olmuş. Bazen aklıma geliyor da 19 mayıs gösterilerinde papatya olup bayrak olup modası geçmiş jimnastik hareketleri yapan gençlerimiz yerine, herbiri üniversitelerimiz gençleri tarafından tasarlanan böyle araçların olduğu geçitleri görsek iyi olmazmıydı?

" Solar Otomobil Yarışında Türk Başarısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Solar Otomobil Yarışında Türk Başarısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Solar Otomobil Yarışında Türk Başarısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "