Okunma

Solucan robot tüm işlerinizi yapabilir!


04 Eylül 2017 Pazartesi 07:00
Solucan robot tüm işlerinizi yapabilir!

Eşyalarınızı sıralamak, pencereleri temizlemek, hatta günün sonunda kokteyl ikram etmek için solucan benzeri yumuşak robot geliştirildi. Yumuşak kas benzeri materyalden üretilen ve vakum ile güçlendirilen solucan robot, yapacağı göreve bağlı olarak lego gibi parçalarla desteklenebiliyor.

Solucan robot nasıl çalışıyor?

Robot, hareket yönüne bağlı olarak genişleyen ve çökmekte olan üç pnömatik pompadan oluşuyor. Her pompa veya bölüm istiflenip üst üste yığılarak aynı güç sistemini paylaşabilir. Vakum sistemi, basınçlı hava ile çalışan diğer yumuşak robotlara kıyasla solucan robotun insan kaslarına daha çok benzemesini sağlıyor. Robot bu sayede pürüzsüz yüzeyleri kavrayabiliyor ve vakum ağzı ile yüzeye emiş gücü uygulayabiliyor.

Şu anda vakumlu pompaya bağlı çalışan robot, erişilmesi istenilen noktaya bağlı olarak ek parçalar ile kolaylıkla uzatılabiliyor. Araştırmacılar solucan robotu, her işi yapabilmesi nedeniyle İsviçre bıçaklarına benzetiyor.

17-09/04/yumusak-robot-shiftdelete.jpg

Çoğu yumuşak robot, solucan ve ahtapot gibi omurgasız hayvanlara benzemektedir. Yeni solucan robot, enellikle vücuda ilaç vermek ve cerrahi işlemler için geliştirilen yumuşak robotların aksine pencere temizlemek, masanın üstünü düzenlemek, içecek almak gibi görevler için geliştirildi. Aşağıdaki videodan solucan robotun nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

:: Yumuşak yapılı solucan robot hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Solucan robot tüm işlerinizi yapabilir!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Ha ha ha yapar yapar. Zaten tek işimiz bi. Sağa bi sola bişeyler bırakmak

  2. SDN Okuru dedi ki:

    tam bir seks makinası 🙂

" Solucan robot tüm işlerinizi yapabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Solucan robot tüm işlerinizi yapabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Solucan robot tüm işlerinizi yapabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "