Solucanlar plastik yiyor!


26 Nisan 2017 Çarşamba 08:00
Solucanlar plastik yiyor!

Araştırmacılar, balmumu solucanlarının polietilen plastik yediğini ve biyolojik olarak parçaladıklarını keşfettiler. Sürecin nasıl çalıştığını belirlenebilirse, plastik atık yönetimi için endüstriyel ölçekte bir çözüm tasarlanabilir.

Plastik yiyen balmumu solucanları

Bilim adamları, balmumu solucanlarının polietilen yediğini ve biyodegradasyon yaptığını keşfetti. Balmumu solucanlarının uzaklaştırmak için alışveriş çantasına konulmasıyla şans eseri keşfedilen bu süreç, daha sonra bir takım testlerle kanıtlandı. Araştırmacılar, bir süpermarketten yaklaşık 100 balmumu solucanına plastik bir alışveriş çantası hediye etti. 40 dakika sonra çantada delik görünmeye başladı ve 12 saat sonra plastik kütlesinin 92 mg azaldığı gözlemlendi.

17-04/26/polietilen-solucan-shiftdelete.jpg

Aslında bu durum, balmumu solucanlarının doğal gıda kaynaklarının polietilen ile benzerlik göstermesinden dolayı pek de şaşırtıcı değil.

Plastik kirliliği

Geçmişteki diğer keşiflerle karşılaştırıldığında, solucanların plastiği monomerlerine ayrıştırma  hızı çok daha yüksek. Örneğin; 2016’da bilim adamları PET adı verilen bir bakteri türünün bazı plastikleri yediğini, ancak bunu günde yalnızca 0.13 mg oranında yaptığını bildirmişti. Balmumu solucanlarının 12 saatteki 92 mg yeme performansıyla karşılaştırıldığında bu sayı çok düşük kalıyor.

17-04/26/polietilen-yiyen-solucan-shiftdelete.jpg

İnsanoğlu, bir yılda yaklaşık 78 milyon ton plastik üretiyor ve yüzde 32’si gezegenin sularına bırakılıyor. Uzmanlar, 2050 yılına kadar dünya okyanuslarında balıklardan daha fazla plastik olacağını tahmin ediyor. Hatta bu tehlikeden dolayı bazı ülkelerde plastik bardak, çatal bıçak takımlarının kullanımı yasaklandı.

Araştırma ekibi, biyolojik parçalanma sürecinin moleküler ayrıntılarını çözdükçe, polietilen artıklarını yönetmek için endüstriyel ölçekte bir biyoteknolojik çözüm tasarlamayı umuyorlar.

:: Dünyanın yüz yüze olduğu plastik tehlikesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Solucanlar plastik yiyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Yazınızda önemli bir hata var. Larva veya tırtıl diyebilirsiniz ama solucan diyemezsiniz. Aralarında çok büyük fark var.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  dünyanın plastik problemi yoktur… çevreci olmayan insan ve yönetim problemi vardır… plastik toprakta çözülmez… doğrudur… ama çözülmesi de gerekmiyor ki… geri dönüşüm diye bir şey var… sen plastiği atık olmaktan çıkarırsan hiç bir problem kalmaz….

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Sevindim bu habere

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  AÇ BIRAKILINCA İNSAN DA KENDİ DIŞKISINI YİYOR. KANALİZASYONU DA ÖYLE TEMİZLEYİN MADEM. AÇ KALMIŞ HAYVAN YER TABİ.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Yaratılış mükemmel 🙂

" Solucanlar plastik yiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Solucanlar plastik yiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Solucanlar plastik yiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?