Son dakika! Facebook, Türkiye’ye temsilcilik atadı


18 Ocak 2021 Pazartesi 16:01
ABONE OL
Son dakika! Facebook, Türkiye’ye temsilcilik atadı

Türkiye’nin sosyal medyaya yönelik yaptığı düzenlemede üçüncü aşama olan reklam yasağının yürürlüğe girmesine saatler kala Facebook da ülkemizde temsilcilik açma kararı aldı. Facebook kararını resmi bir açıklama ile duyururken “Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz” vurgusu yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ise Instagram’ı da kapsayan kararı “Reklam yasağı uygulamasına bir gün kala vatandaşlarımıza güzel bir haber vermek istiyorum” sözleriyle duyurdu.

Türkiye Temmuz ayında erişimi 1 milyonun üzerinde olan sosyal medya ağları için Türkiye’de temsilci açmayı zorunlu hale getirdi. Düzenlemenin yürürlüğe girmesinden sonra temsilcilik açmayan sosyal medya devlerine iki kez para cezası kesildi. Üçüncü aşama olan reklam yasağının yarın devreye girmesine saatler kala Facebook da Türkiye’de temsilcilik açma kararı aldı.

Facebook resmen açıkladı: Temsilci atama sürecini başlattık

Facebook’tan yapılan açıklama şöyle:

Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.

Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

‘İçerik kaldırma süreçlerimiz değişmeyecek’

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.

Bakan Sayan, Facebook temsilcileriyle yapılan toplantıdan görüntü de paylaştı. 

Bakan Sayan gelişmeyi böyle duyurdu

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ise Twitter hesabından “Reklam yasağı uygulamasına bir gün kala vatandaşlarımıza güzel bir haber vermek istiyorum” diyerek Facebook’un kararını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “Reklam yasağı uygulamasına bir gün kala vatandaşlarımıza güzel bir haber vermek istiyorum. Facebook ve Instagram da 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7253 sayılı Kanuna uyarak ülkemizde temsilcilik açacaklarını bildirdiler” dedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, sosyal medya sitesi Twitter üzerinden yaptığı paylaşımında, “Reklam yasağı uygulamasına bir gün kala vatandaşlarımıza güzel bir haber vermek istiyorum. Facebook ve Instagram da 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7253 sayılı Kanuna uyarak ülkemizde temsilcilik açacaklarını bildirdiler. Facebook ve İnstagram’ın da ülkemizde de 30’ar milyonu aşkın kullanıcıları var. Sosyal ağların ülkemizde temsilci bulundurmaları ile birlikte taklit hesap, taciz, siber zorbalık, kişilik hakları ihlali gibi olumsuz davranışlara karşı vatandaşlarımız muhatap bulabilecekler” ifadelerini kullandı.

‘Yerli uygulama kullanın’ çağrısı

“Temsilcilerini bildirmeyen Twitter ve diğer ağlardan da benzer ve güzel bir haberleri beklediklerinin altını çizen Bakan Yardımcısı Sayan, şunları kaydetti:

“Kanunun getirdiği reklam yasağı ya da bant daraltmayı ‘özgürlüğe müdahale’ olarak görmek adil değil. Birincil amacımız vatandaşlarımızın başvuru ve cevap alma özgürlüklerini korumak. Sosyal ağlar hayatımızın gerçeği ve ülkemizin misafiri. Siz de benim gibi Twitter ve diğer sağlayıcıların ülkemizde hizmetlerine kesintisiz devam etmesini istiyorsanız sesinizi yükseltin ve çağrı yapın. Avrupa’da olduğu gibi; Türkiye’nin kanunlarına da uymaları şart! Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini dikkatle okuyalım. ‘Veriyi elinde tutanlar demokrasiyi de hukuku da her türlü hak ve özgürlüğü de hiçe sayarak kendi dijital diktatörlüklerini kurabiliyorlar. Bu, hiçbirimizin görmezden gelemeyeceği kadar büyük bir tehdittir.’ Son günlerde dünyada yaşananları düşünürseniz, bu sözlerin önemi daha iyi anlaşılıyor. Biz kendi kanatlarımızla yükselmeye, siber vatanı, dijital sınırlarımızı korumaya devam edeceğiz. Bütün vatandaşlarımızdan, hem bu mücadeleye hem de yerli uygulamalara destek bekliyoruz.”

Temsilcilik açmayanlara reklam yasağı yolda

Temmuz ayında Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de günlük erişimi 1 milyonu aşan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının, Türkiye’de birer temsilci belirleyip bildirmeleri gerekiyordu. Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından sosyal ağ sağlayıcılarına tanınan süre sona erse de Twitter, Instagram, Periscope ve Pinterest henüz temsilcilik açmadı.

Rusya’dan VKontakte’nin (VK) YouTube, TikTok, Dailymotion ile Linkedin ise düzenlemeye uyarak temsilcilik açtıklarını duyurmuştu.

Temsilcilik açmayı kabul etmeyen şirketlere ilk etapta 10 milyon lira, ikinci adımda 30 milyon lira olmak üzere toplamda 40 milyon lira para cezası kesildi. Yasa çerçevesinde idari para cezası uygulaması aşaması sona ererken, sıra reklam yasağına geldi. Bu kapsamda hâlâ temsilci atamamış olan şirketlere, 19 Ocak Salı günü itibarıyla reklam yasağı uygulamasının başlaması için tanınan sürenin dolduğu bildirilecek.

Sözkonusu sosyal medya devleri düzenleme kapsamında Salı gününden itibaren Türkiye’de reklam alamayacak. Türkiye’de vergi mükellefi olan şirket ve kişilerin de bahsi geçen sosyal ağ sağlayıcılarına reklam vermesi yasaklanacak.
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Hani olmazdı Çapulcular !!!

asgs05
asgs05
1 ay önce

Tebrikler Ülkeme, atamak zorundalar Avrupa ne derse yapıyorlar burdada yapmak zorundalar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Facebook’un açması yetmiyor mu Instagram’ın da ayrı açması mı gerekiyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

30 milyonluk cezalar ödendimi o ne oldu? Hakkı bey öğrenebilirmiyiz

Ahmed
Ahmed
1 ay önce

Bu süreçte katkım olduğu için çok mutluyum. Vatanım ve Milletim için canım feda. Boş işler yapıyorsunuz diyenlere bu süreci göstermiş olduk. Sırada twitter var o da temsilci atayacak. Bu süreçte katkısı olan herkesten Allah razı olsun.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

:))) ee sonra ne olmuş

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Ya periscope zaten tümüyle kapanıyor. Haberin içinde instagram için de temsilci olacak demişsiniz sona doğru instagram atamadı demişsiniz garip. Bakalım Twitter nolacak onu bekliyorum.

" Son dakika! Facebook, Türkiye’ye temsilcilik atadı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Son dakika! Facebook, Türkiye’ye temsilcilik atadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Son dakika! Facebook, Türkiye’ye temsilcilik atadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  2. 2 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  3. 3 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  4. 4 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  5. 5 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  6. 6 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  7. 7 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  8. 8 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  9. 9 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  10. 10 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!