Okunma

Son Denuvo engeli aşıldı!


10 Temmuz 2017 Pazartesi 07:00
Son Denuvo engeli aşıldı!

Korsan yazılımlar ile mücadeledeki en güncel ve en etkili koruma sistemi olan Denuvo, maalesef geçtiğimiz aylarda 3DM tarafından başarıyla kırılmıştı.

Anti-tamper sistemi olan Denuvo, bu kırılmanın ardından birçok oyunu koruyamamış ve korsan sürümlerinin yayınlanmasına engel olamamıştı. Deep Silver tarafından piyasaya sunulan Homefront: The Revolution adlı oyun ise o hafta yayınlanan yeni bir güncelleme ile tamamen Denuvo sistemini oyunlarından kaldırmıştı.

Buna Denuvo‘nun sistemlere zarar verdiği konusu olarak mı, yoksa firmanın korumadaki başarısızlığı yüzünden imzalanan anlaşmanın fesh edilmesi mi sebep oldu bilinmiyor. 

Mass Effect: Andromeda’nın da Denuvo koruması kaldırıldı!

Tüm bu gelişmelerin ardından da, BioWare‘ın geliştirdiği ve Electronic Arts‘ın piyasaya sunduğu Mass Effect: Andromeda‘nın da Denuvo koruması, EA tarafından oyundan kaldırıldı.

Yayınlanan 1.9 güncellemesi ile oyun artık Denuvo sistemi ile korunmuyor.

17-07/10/sixteennineimg.jpg

Mass Effect: Andromeda‘nın en büyük özelliklerinden biri de, Denuvo ile korunan son AAA kalitede bir yapım olmasıydı. Bu güncelleme ile de son Denuvo engeli ortadan kaldırıldı.

Ayrıca The Climb, DOOM, Titanfall 2 ve Hitman oyunlarındaki Denuvo‘nun anti-tamper teknolojisini ile korunan oyunlardı ve firmalarında kendi isteğiyle oyunlarından kaldırılmıştı.

Mass Effect: Andromeda, Denuvo‘nun kaldırılmasına rağmen henüz korsana yenik düşmedi. Birçok firma artık Denuvo kullanmayacak fakat tüm bu gelişmelerin ardından Denuvo‘nun nasıl bir yol çizeceğini zamanla göreceğiz.

:: Oyunlarda hızla kaldırılan Denuvo teknolojisi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sizce neden firmalar ani bir kararla bunu gerçekleştirmeye başladı?
yazarTayfun Kumaş

Yaptığı modlar ve Türkçe yamalar ile sektörde adını duyuran Tayfun'un yeni durağı ShiftDelete.Net oldu. Tayfun, damarlarına kadar Grand Theft Auto serisini hisseder ve bilim, teknoloji ve oyuna bayılır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Son Denuvo engeli aşıldı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Fitgirl e bir bakın bakalım. Mass effect nasıl yenik düşmedi? Bizzat oynuyorum Fitgirl repack ini

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Mass Effect: Andromeda, Denuvo'nun kaldırılmasına rağmen henüz korsana yenik düşmedi. —> yanlış yenik düştü ve torrentte. Titanfall 2'den firmanın kaldırdığı yazıyor. —> yanlış eğer firma kaldırsaydı oyun çoktan kırılmış ve torrente düşmüştü.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  fitgirl

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Reloaded, Skidrow, 3DM, Razor 1911 gibi sürümler düşmedi.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Mass Effect: Andromeda, Denuvo'nun kaldırılmasına rağmen henüz korsana yenik düşmedi.
  Bir şeyleri yazarken biraz nette araştırma yapsan ?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Beter olsun bu Denovo denen firma. İnsanları soymaktan başka bir şey bildikleri yok.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  "Korsan yazılımlar ile mücadeledeki en güncel ve en etkili koruma sistemi olan Denuvo, maalesef geçtiğimiz aylarda 3DM tarafından başarıyla kırılmıştı."
  Biraz enteresan olmuş bu cümle. Denuvo'nun sistemi yoran ve ömrünü azaltan bir tarafı olduğu tartışılıyor yazında bahsettiğin gibi. "Maalesef " kısmı tartışmaya açık sanki biraz . Korumanın kaldırılma nedenlerinden biri de kullanıcıların denuvolu sistemlere karşı güvensizliği ve denuvolu oyunları almama gibi bir tavır oluşturmaları. 3DM tarafından geçtiğimiz aylarda değil birkaç sene öncesinde kırıldı, kırıldığında birçok sorunu vardı ve uzun zamandır aktif olarak denuvo ile uğraşmıyorlar . Baldman, Steampunks ve CPY aktif olarak hala denuvolu oyunları kırıyor.
  Son olarak başlık gerçekçi değil gayet clickbait duruyor, özenli bir araştırmaya dayanmıyor. Son denuvo engeli aşıldı demek için tüm denuvolu oyunların kırılmış olması gerekli ama halihazırda 9 tane kırılmamış oyun var. Artık firmalar denuvo kullanmayacak demişsiniz bunun ne kadar firmayı kapsadığı net değil sanki tüm firmalarmış gibi de duruyor. Her kaldıran firma birdaha kullanmayacağını da açıklamadı zaten. Biraz daha araştırdıktan sonra haber içeriği çıkartılsa ve ifadelere dikkat edilirse daha da verimli olacağı kanaatindeyim. Bu haliyle fazla iddaalı ve pek fazla veriye dayandırılmayan ifadeler içeriyor.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Titanfall 2 den ne zaman kaldirildi ?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Denuvo sisteme nasıl bi zarar veriyordu?

" Son Denuvo engeli aşıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Son Denuvo engeli aşıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Son Denuvo engeli aşıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "