Okunma

Son Döneme Damgasını Vuran Diziler


17 Ocak 2016 Pazar 11:00
Son Döneme Damgasını Vuran Diziler

Diziler, 80’li yıllar başta olmak üzere, en küçük sosyal birim aileden, kalabalık arkadaş gruplarına kadar, toplumun çeşitli kesiminin hayatının büyük bir parçasını oluşturmaya başlamıştır.

Geride bırakılan günün ardından, evlere dönüldüğünde, ilgilenilecek yegane aktivite olarak betimlenen diziler, gün geçtikçe çeşitlenmeye başlamıştır.

Dramdan, aksiyona, aşktan mitolojiye kadar pek çok kategori çerçevesinde düzenlenen dizileri sayılarının çokluğu nedeniyle yabancı ve yerli diziler olarak derledik.

Tümünün, sohbet konularının büyük bir çoğunluğunu oluşturduğuna şüphe yok.

1- Lost

22 Eylül 2004 itibariyle izleyicilerle buluşan Lost, her ne kadar sonu “kötü” bir şekilde bitse de, televizyon dizileri tarihinin en çok ilgi çeken ve merak edilen dizilerden biri olmuştur.

Damon Lindelof, J. J. Abrams, Jeffrey Lieber tarafından yaratılan, ABC Studios, Bad Robot Productions ve Grass Skirt Production tarafından yayınlanmıştır.

Oceanic Havayolları’nın 815 sayılı sefer uçağının bir adaya düşmesi ve kazadan sağ kurtulanların, bulundukları gizemli adadaki hayatta kalma mücadelelerini anlatan dizi, 23 Mayıs 2010 tarihine dek sürmüştür. Lakin, Lost kötü bitmiştir.

16-01/17/lost.jpg

2- How I Met Your Mother

Amerika’nın New York ilinde yaşamlarını sürdüren 5 kafadar arkadaşın, günlük yaşantılarında başından geçen olayları birbirlerine anlatmalarını konu alan dizi, 19 Eylül 2005 tarihinden itibaren yayın hayatına başlamıştır.

“Durum komedisi” adı altında, izleyicilere 9 yıl boyunca dolu dolu anlar aktaran dizi, yapılan zeka dolu espriler, absürt tarzı ile en iyi komedi dizilerinden biri olarak betimlenmiştir.

31 Mart 2014 tarihinde yayın hayatına son veren dizi, başta Barney Stinson olmak üzere birçok karakteri, hafızalardan çıkmayan diyalogları geride bırakmıştır.

Dizinin kullanıcı istekleri çerçevesinde, arzulandığı şekilde bitmemesi ise, yapımcıların bir ilave sezon daha yapma fikrini ortaya atmalarına neden olmuştur.

İlave sezonun, olup olmayacağı, olması ihtimalinde, ne zaman olacağı belirsizliğini koruyor.  

16-01/17/how-i-met-your-mother-final-bolumu-1453038407.jpg

3- Prison Break

2000’lerden itibaren hız kazanan, çeşitlenen dizi kültürünün naçizane örneklerinden biridir.

Yıllar boyunca, pek çok filmin de konusunu oluşturan “hapishaneden kaçış” temasını, olayla ilintili olarak dış güçlerin faktörünü göz ardı etmeksizin aktaran dizi, 29 Ağustos 2005 tarihi itibariyle başlamıştır.

Abi-kardeş ilişkisinin nelere kadir olabileceğini sonuna dek ortaya koyan dizi, hapishaneden kaçısın ardından, hayat boyunca sonu gelmez bir kaçışla muhatap olunması olgusunu ortaya koyar.

Başrollerini Wentworth Miller ve Dominic Purcell’in oynadığı dizi, 15 Mayıs 2009 tarihinde sona ermiştir.

Fakat çağdaşlarında görüldüğü gibi istenilen bir sonla yayından kalkması nedeniyle, 6 Ağustos 2015 tarihinde yapımcılar, 1 ilave sezon daha çekileceğini duyurmuşlardır. Yeni sezonun 2016 yılı içerisinde yayınlanması bekleniyor.

16-01/17/prison-break.jpg

4- The Big Bang Theory

“Durum komedisi” çerçevesinde, 4 deha insanın, kariyerlerinde ne kadar başarılı olsalar da, sosyal hayattaki eksiklerini kapama çabalarını anlatan dizi, günümüzde yayınına devam ettiği bölümleri ile büyük ilgi çekmeyi başarmıştır.

Johhny Galecki, Jim Parsons, Kaley Cuoco gibi isimlerin yer aldığı dizide ise oynadığı “Sheldon Cooper” karakteri ile Jim Parsons öne çıkmıştır.

2010-2011-2013-2014 yıllarında en iyi erkek oyuncu dallarında Emmy ve 86.Altın Küre Ödülü’nü kazanan aktörün, dizinin izlenmesine yaptığı katkı, şüphesiz yadsınamaz.

Dizi 24 Eylül 2007’de girdiği yayın hayatından günümüze kadar evimize misafir olmaya devam etmektedir.

16-01/17/the-big-bang-theory-replikleri.jpg

5- Dexter

Miami Metro Polis Merkezi’nde çalışan bir seri katil, yeterince ilgi çekiyor olsa gerek. 1 Ekim 2006 tarihinde yayınlanmaya başlayan dizi, konusu ve başrolünün gösterdiği oyunculuk performansı bakımından “gelmiş geçmiş listelerinde” yer alacak bir dizi olarak betimlenmişti.

Miami Metro Polis Merkezi’nin Adli Tıp Uzmanlığı’nda çalışan bir baba, ağabey, seri katilin haklı gerekçelere ve bağlı olduğu kanunlara dayanarak işlediği cinayetleri konu alan dizi 8 sezon sürmüştür.

Michael J.Hall’ın bu serüvende bizimle olduğu dizi yine aynı şekilde arzu edilmeyen bir son beraberinde 2013 yılında yayından kalkmıştır.

Dizi, şu hayatta hiç kimsenin, göründüğü gibi olmadığını, görünenin ardından daima bir görünmeyenin bulunduğunu aktarmıştır.

16-01/17/dexter_1310284_616.jpg

6- Breaking Bad

Vince Giligan tarafından tasarlanan, Stewart A. Lyons, Bryan Cranston, Karen Moore yapımcılığında aktarılmıştır.

50 yaşında bir lise kimya öğretmeninin, ek iş olarak araba yıkamacılığı yapmasını, akciğer kanseri olduğunu öğrenmesiyle değişen hayatını konu alır.

Hayatını kaybetmeden evvel, ailesinin geleceğini garantiye almak amacıyla, bulaştığı, uyuşturucu işinde başına gelenleri aktaran dizi, 20 Ocak 2008 tarihiyle başlamış, 29 Eylül 2013 tarihiyle sona ermiştir.

Birçokları tarafından döneminin ”en iyi ve ilginç dizisi” olarak kabul edilmektedir.

16-01/17/breaking-bad.jpg

7- Sherlock

Tek cümle ile özetlemek gerekirse, Sherlock Holmes yine bildiğimiz gibi. Sir Arthur Conan Doyle’un yarattığı efsane karakterin, dizi sürümüyle karşımıza çıktığı dizi, 25 Temmuz 2010 tarihinde yayına başlamıştır.

Çok iyi bildiğimiz Dr. Watson ve Sherlock Holmes birlikteliğini, bize çok iyi aktaran dizinin tek farkı, günümüzde geçmesi olarak gözüküyor.

Dr. Watson kağıt kaleme sahip olmaksızın, cep telefonu ve laptop kullanarak, sahip olduğu bloga yazıyor yazılarını.

Geleneksel ile modernitenin harmanlaması olarak gözüken Sherlock, beğeni ile izlenmeye devam ediyor.

16-01/17/sherlock.jpg

8- Game Of Thrones

Son dönem dizilerinin önde gelen dizilerinden biri olarak betimlenen Game Of Thrones, 17 Nisan 2011 tarihinde yayına girdiğinden bu yana büyük bir izleyici kitlesi oluşturmayı başardı.

İskoçya’nın eşsiz dağlarında kendine has kurgusu ve çekim teknikleriyle çekilen dizi, her bölümü ile farklı tartışmaları sohbet konusu haline getirmiş durumda.

Sean Bean, Peter Dinklage, Nikolaj Coster-Waldau gibi oyuncuları barındıran kadrosu ile daha uzun yıllar bizimle olacak gibi gözüküyor, klişeleşmiş sloganı ile: “Winter İs Coming”.

16-01/17/gameofthrones.jpg

9- Dr. Who

Klasik serileri hesaba kattığımız takdirde, 1963 yılından itibaren, yayın hayatını sürdüren dizi, “Uzay” konulu çağdaşlarına benzer bir kurgu çerçevesinde izleyicilerin karşısına çıkmıştı.

12 Mayıs 1996 yılında televizyon filmi olarak yayınlanan Dr. Who, 2005 yılından itibaren televizyon dizisi sıfatıyla izleyicilerin karşısına çıkıyor.

Neredeyse her sezon sonrası değişen “Doktor” karakteri ile her sezon farklı maceraları ekrana yansıtan dizinin bu gidişle önünde daha uzun yıllar olacak gibi gözüküyor.

16-01/17/doctor-who-50th-1000x750.jpg

 

10- Supernatural

Jared Padalecki, Jensen Ackles’ın başrolü paylaştığı dizi, 13 Eylül 2005 tarihinden bu yana, 10 yılı aşan bir süreyle yayınlanmaya devam ediyor.

Dean Winchester, Sam Winchester adındaki iki kardeşin, insanların varlıklarından haberdar olmadıkları hayalet, şeytan vb. varlıkları avlamalarını kimi zaman aksiyon dolu, kimi zaman esprili sahneleri ile konu alır

Dizinin, her geçen gün yaratıcılığını arttırdığını söylemekte yarar var.

16-01/17/supernatural.jpg

11- The Simpsons

Bir “çizgi dizi” şeklinde ekrana yansıtılan dizinin, ne denli fazla hitap edeceği ilk başladığı yıllarda tahmin edilemezdi herhalde.

Çok geniş bir yaş skalasına hitap eden Simpsonlar, her bölümde politikadan spora, magazinden günlük hayata işledikleri konu çokluğu ile öne çıkarken, asıl farkındalıklarını, bu konuları anlatma yöntemlerinden ileri geliyordu.

Sivri bir dil, absürd bir tarz ve yeri geldiğinde kara mizaha başvurarak pek çok sübliminal mesajda bulunan dizi, 17 Aralık 1989 yılından itibaren evlerde yerini almış durumda.

Bu bağlamda dizinin yaratıcısı Matt Groeining’i anmamız gerekiyor. Deyimi yerindeyse, “severek izliyoruz”.

16-01/17/the-simpsons-2.jpg

12- Spartacus

22 Ocak 2010 tarihinde yayın hayatına başlayan dizi, evlere konuk olduğu 3 artı bir yıl mini yıl ile unutulmayan diziler arasına girmişti.

M.Ö. 73-71 yılları arasında Roma Cumhuriyeti’ne karşı büyük bir ayaklanma başlatan Trakyalı bir gladyatörün hikayesini aktaran dizi, geniş bir hayran kitlesi oluşturmayı başarmıştı.

13 Nisan 2013 tarihine dek yayında olan diziden akıllarda ise, hayatını kaybeden başrol oyuncusu Andy Whitfield kalmıştı.

16-01/17/spartacus-vengeance-cast.jpg

13- The Walking Dead

Her ne kadar yalnızca Amerika’daki etkisi ile alakadar olsak da, tüm Dünya geneline yayılan, insanların zombiye dönüşmesini takiben meydana gelen olayları aktaran dizi, konusu itibariyle yayınlandığı günden itibaren büyük ilgi çekmişti.

Söz konusu zombi istilalarına sahip oldukları her şey, yani varlıkları ile direnen bir grup insan topluluğunun anlatıldığı dizide Andrew Lincoln, Norman Reedus, Lauren Cohan gibi isimler yer almaktadır.

31 Ekim 2010 yılında yayınlanmaya başlayan dizi, günümüzde yayın hayatına devam etmektedir.

16-01/17/the-walking-dead-amc1.jpg

14- Fringe

J. J. Abrams, Alex Kurtzman, Roberto Orci tarafından kurgulanan dizi 9 Eylül 2008 tarihinde yayınlanmaya başlamıştır.

Çok kötü sonuçlar barındıran, dünyayı etkileyebilecek nitelikteki olayları açıklamak için standartların dışında bilimsel yöntemler ve soruşturma teknikleri uygulayan “Fringe” Takımı, bu sayede istenmeyen olayların önüne geçmek istemektedir.

Anna Torv, Joshua Jackson, John Noble gibi isimleri barındıran dizi, 18 Şubat 2013 tarihinde sona ermiştir.

16-01/17/fringe-season-2-fringe-8996659-1920-1200.jpg

15- Person Of İnterest

İnsanların yaşamlarını izleme olayına hiç bu boyuttan bakılmamıştı.

Jonathan Nolan tarafından tasarlanan, Jim Caviezel, Michael Emerson’un harikulade oyunculuğu beraberinde aktaran dizi, 22 Eylül 2011 tarihinden bu yana yayın hayatını sürdürüyor.

Harold Finch adı altındaki geçmişine dair hiçbir iz barındırmayan bir adamı ile eski CIA Ajanı John Reese’in New York’ta var olması ihtimali olan suçları, sahip oldukları takip sistemi ile önlemelerini konu alan dizi, “Siz bizi bulamazsınız; fakat eğer numara çıkarsa, katil veya kurban olun biz sizi buluruz” sloganı ile yoluna devam ediyor.  

16-01/17/person-of-interest.jpg

16- Rizzoli&İsles

Başrolünü, Angie Harmon, Sasha Alexander’ın paylaştığı dizi, biri saha içinde diğeri saha dışında görev alan bir dedektif ve bir doktor; fakat her şeyden önce dost olan iki kadının hikayesini anlatıyor.

12 Temmuz 2010 tarihinden itibaren yayınlanmaya başlayan dizi, birbirinden bağımsız konuları barındıran bölümleri ile ekrana gelmeye devam ediyor.

16-01/17/rizzoli-and-isles.jpg

17- Mad Men

19 Temmuz 2007 tarihinde yayın hayatına başlayan, 17 Mayıs 2015 tarihine dek yayında kalan dizi, sahip olduğu potansiyeli elde ettiği ödüller beraberinde bir nevi kanıtlamıştı.

1960-1970 yılları arasındaki, Kennedy, Martin Luther King suikasti, Vietnam Savaşı, Neil Armstrong’un aya ayak basması, 1966 Dünya Kupası gibi olayları aktaran dizi, etkin yıllardaki üst düzey bir reklam şirketi yöneticisinin hayatını konu alıyor.

4 altın küre, 15 Emmy Ödülü’ne sahip dizi, kuşkusuz bir şekilde unutulmazlar arasında yer alıyor.

16-01/17/mad-men.jpg

18- Fargo

Billy Bob Thornton, Allison Tolman, Colin Hanks, Martin Freeman gibi isimlerin rol aldığı Fargo, daha öncesinde işlenen bir suç beraberinde, katlanılması gereken sonuçların ortaya çıkmasının ardından yaşananları anlatıyor.

Ağustos 2014 yılında yapılan 66.Emmy Ödülleri’nde en iyi mini-dizi ödülünü alan dizi, yayın hayatına devam ediyor.

16-01/17/fargo.jpg

19- Hannibal

Hugh Dancy, Mads Mikkelsen’in başrolünde oynadığı dizi, empati yeteneği beraberinde kendine has bir suçlu profili çıkarma tekniğine sahip bir FBI ajanı ile, ülkenin önde gelen psikiyatrlarından birinin katilleri yakalamak noktasında gerçekleştirdikleri iş birliğini konu ediyor.

İleriki bölümlerde çok farklı bir hal alan dizi, 4 Nisan 2013 tarihinde final bölümünü yaparak, yayın hayatına veda etti.

16-01/17/hannibal.jpg

:: Hangi diziyi unutamıyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 yorum - “Son Döneme Damgasını Vuran Diziler”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Türk dizilerinden de Behzat Ç listeye dahil edilebilirdi.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  American horor story nasıl listede olmaz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Leyla İle Mecnun

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Arrow ?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  House md, the mentalist, bu ikisini görememek üzdü.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  birçok dizi sadece vahşet sahneleri içerdiği için ilgi çekiyor

 7. SDN Okuru dedi ki:

  24'ü aradı gözlerim

 8. SDN Okuru dedi ki:

  shameless koymadınız beni kırdınız

 9. SDN Okuru dedi ki:

  lostta sıfırdan başladık internetten izliyoruz abi bana göre tabi ki çok fena..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Leyla ile Mecnun, Behzat Ç, Şubat, Kardeş Payı, Ben de Özledim, İşler Güçler, Beş kardeş…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  O gemi gelecek!

 12. SDN Okuru dedi ki:

  LEYLA İLE MECNUN FOREVER

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Akasya durağı, arka sokaklar, doktorlar, deniz yıldızı, beni affet…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Çoğunu izledim çoğunu yarıda bıraktım Izlemeyenler için narcos u öneririm

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Bilim-kurgu dizilerinin efsanesi Stargate SG-1 tavsiye ederim. Günümüz teknolojisiyle bile yarışacak bir içerik ve senaryo var.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Arrow u ***** de ***** dönemlerde ahlaksiz bir dizi olmustu izlemeyin izlettirmeyin.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  FATMA GÜLÜN SUÇU NE?

 18. SDN Okuru dedi ki:

  House of Cards dizisini unuttunuz ama adamlar gerçekleri yansıtıyor diye dizi bir ara yasaklandı.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Supernatural ve Fringe hayatımın dizileridir. How I Met Your Mother ve The Big Bang Theory izlemeden de ölmemek gerekir 🙂

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Doctor Who Nasıl 9. Sırada

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Sopranos, band of brothers, ve en önemlisi OZ. Bunlar olmadan en iyi diziler listesi benim için dikkate değer değildir.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  KURTLAR VADİSİ PUSU

 23. SDN Okuru dedi ki:

  14:09:07 Kardeşim lütfen egoistlik yapmadan bir iş yapsın şu güzel milletim yeter be. Ben bir liste yapsam ilk sıraya 'Breaking Bad' gelirdi, fakat şuan milyonlarca fanı olan 'Game Of Thrones' dizisini ben izleyemiyorum. İkinci sıraya da 'Narcos' gelirdi. Ayrıca buradaki 19 dizinin yarısının bile tamamını izlememişimdir. Senin de izlediğini zannetmiyorum. Bu sebeple isteyen istediği diziyi ilk sıraya koyabilir, kimse aptal-ezik-cahil olmak zorunda değil. Egolarımızı kenara bırakıp konuşalım.
  Not: Müslüman olduğu düşünülerek kardeşim yazılmıştır. Yoksa sen istemezsin böyle ezik bir topluluktan kardeşin olsun. 🙂

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Twin peaks i nasıl koymazsınız abi?

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Bizimkiler nerede? Behzat Ç, muhteşem yüzyıl, Diriliş Ertuğrul, Kiralık Aşk, Kardeş payı, kurtlar vadisi, süper baba, Aşkı memnu

 26. SDN Okuru dedi ki:

  1-Prison Break, 2-Supernatural, 3-Person Of İnterest diye sıralama yapan arkadaşın dizi izlemediği o kadar belliki Breaking bad i 1. sıraya yazmayan uzasın burdan

 27. SDN Okuru dedi ki:

  1-Prison Break, 2-Supernatural, 3-Person Of İnterest sırasıyla en iyilerdir

 28. SDN Okuru dedi ki:

  House MD yol

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Mr. Robot …

" Son Döneme Damgasını Vuran Diziler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Son Döneme Damgasını Vuran Diziler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Son Döneme Damgasını Vuran Diziler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "